Anasayfa KPSS'de hangi meslekler en önde Bu haber 1769+ kez okundu.
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 16.03.2007 - 23:00, Güncelleme: 16.03.2007 - 23:00

KPSS'de hangi meslekler en önde

 

KPSS'de hangi meslekler en önde

2006 KPS Sınavı'nda her adayın cevaplandırmakla zorunlu olduğu “Genel Kültür” testinde aldıkları puanlarla yükseköğretim programları içinde bazı meslekler öne geçti.
2006 Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS), her adayın cevaplandırmakla zorunlu olduğu “Genel Kültür” testinde üniversitelerin yükseköğretim programları içinde başarı sıralamasında öğretmenler, “Genel Yetenek” testinde ise mühendisler ilk sırada yer alıyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) hazırlanan “Yükseköğretim Programlarına Göre 2006 KPSS/1 Sonuçları Kitabı”nda KPSS'ye başvuran aday sayılarına, yükseköğretim programlarının başarı sıralamasına yer verildi. KPSS'de “Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler” olmak üzere 14 test uygulanıyor. KPSS'ye giren her aday ise sadece “Genel Yetenek” ve “Genel Kültür” ile ilgili olan testi cevaplamakla zorunlu bulunuyor. Buna göre, 2006 KPSS'ye başvurarak herkesin cevaplamakla zorunlu olduğu ”Genel Yetenek” testinde 291 yükseköğretim programı arasından “mühendislik” branşı başarı sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu testte en başarılı olan yükseköğretim programı ise Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği. “Genel Kültür” testinde ise yükseköğretim programları içinde ”öğretmenlik” branşı sıralamada en başarılı branşlar içinde yer alıyor. Bu testte başarı sıralamasında birinci olan yükseköğretim programı ise Selçuk Üniversitesi Tarih Öğretmenliği. 2006 KPSS'de “Genel Yetenek” ve “Genel Kültür” testlerinde tüm yükseköğretim programları içindeki başarı sıralaması şöyle: Genel Yetenek ------------- 1.Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2.ODTÜ Endüstri Mühendisliği 3.Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 4.Koç Üniversitesi Matematik 5.Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 6.Boğaziçi Üniversitesi İktisat 7.İTÜ Telekomünikasyon Mühendisliği 8.Bilkent Üniversitesi Matematik 9.Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 10.İTÜ Elektronik Mühendisliği Genel Kültür ------------ 1.Selçuk Üniversitesi Tarih Öğretmenliği 2.Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi 3.Fırat Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 4.9 Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği 5.Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarih Öğretmenliği 6.Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 7.Galatasaray Üniversitesi Hukuk 8.Dicle Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 9.Atatürk Üniversitesi Tarih Öğretmenliği 10.Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği
2006 KPS Sınavı'nda her adayın cevaplandırmakla zorunlu olduğu “Genel Kültür” testinde aldıkları puanlarla yükseköğretim programları içinde bazı meslekler öne geçti.
2006 Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS), her adayın cevaplandırmakla zorunlu olduğu “Genel Kültür” testinde üniversitelerin yükseköğretim programları içinde başarı sıralamasında öğretmenler, “Genel Yetenek” testinde ise mühendisler ilk sırada yer alıyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) hazırlanan “Yükseköğretim Programlarına Göre 2006 KPSS/1 Sonuçları Kitabı”nda KPSS'ye başvuran aday sayılarına, yükseköğretim programlarının başarı sıralamasına yer verildi.

KPSS'de “Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler” olmak üzere 14 test uygulanıyor. KPSS'ye giren her aday ise sadece “Genel Yetenek” ve “Genel Kültür” ile ilgili olan testi cevaplamakla zorunlu bulunuyor.

Buna göre, 2006 KPSS'ye başvurarak herkesin cevaplamakla zorunlu olduğu ”Genel Yetenek” testinde 291 yükseköğretim programı arasından “mühendislik” branşı başarı sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu testte en başarılı olan yükseköğretim programı ise Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği.

“Genel Kültür” testinde ise yükseköğretim programları içinde ”öğretmenlik” branşı sıralamada en başarılı branşlar içinde yer alıyor. Bu testte başarı sıralamasında birinci olan yükseköğretim programı ise Selçuk Üniversitesi Tarih Öğretmenliği.

2006 KPSS'de “Genel Yetenek” ve “Genel Kültür” testlerinde tüm yükseköğretim programları içindeki başarı sıralaması şöyle:

Genel Yetenek
-------------
1.Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
2.ODTÜ Endüstri Mühendisliği
3.Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği
4.Koç Üniversitesi Matematik
5.Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
6.Boğaziçi Üniversitesi İktisat
7.İTÜ Telekomünikasyon Mühendisliği
8.Bilkent Üniversitesi Matematik
9.Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği
10.İTÜ Elektronik Mühendisliği

Genel Kültür
------------
1.Selçuk Üniversitesi Tarih Öğretmenliği
2.Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi
3.Fırat Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
4.9 Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği
5.Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarih Öğretmenliği
6.Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
7.Galatasaray Üniversitesi Hukuk
8.Dicle Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
9.Atatürk Üniversitesi Tarih Öğretmenliği
10.Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kizilcahamamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.