Kızılcahamam (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 04.09.2012 - 21:54, Güncelleme: 04.09.2012 - 21:54

Kızılcahamam'da 2-B Satışları başladı

 

Kızılcahamam'da 2-B Satışları başladı

Kamuoyunda 2B olarak bilinen, ‘6292 Sayılı Kanun’un 26 Nisan’da yürürlüğe girmesinden sonra süreç işlemeye başladı. 25 milyarlık 2B Yasası'nda satışlara bugün başlanıyor.
Kamuoyunda 2B olarak bilinen, ‘6292 Sayılı Kanun’un 26 Nisan’da yürürlüğe girmesinden sonra süreç işlemeye başladı.Kızılcahamam'da 62 köyde yapılan 2-B çalışmasında ölçümleri yapılan 3500 parsel için hak sahiplerinin müracaatları başladı. Yıllardır hazine arazilerini kullanan fakat tapularını alamayan vatandaşların merakla beklenen kamuoyunda 2-B olarak bilinen 6292 sayılı kanunun yürülüğe girmesinin ardından Kızılcahamam'da yasa kapsamında çalışma yapılan 62 köyde 3500 e yakın parsel 2-B kapsamında ölçümleri yapılarak maliye hazinesi adına tescilleri yapıldı. 30 Nisanda başlayan ve 6 ay boyunca devam edecek olan 2-B arazileri için 1500 e yakın hak sahibinin müracaatları başladı.Altı ay devam edecek müracaatların ardından arazilerin satışları yapılacak. Hak Sahibi olmayanların müracaatları kabul edilmiyor. 2-B yasası kapsamında 62 köyde ölçümü yapılan 3500 parsel 1500 hak sahibine satılacak.Altıay devam edecek bu süreçte hak sahibi olmayan vatandaşların müracaatları kabul edilmiyor.Hak sahibine satışlar yapıldıktan sonra, altı aylık süre içerisinde müracaat etmeyen hak sahiplerinin arazileri ve hazine arazileri hak sahibi olmayan kişilere satılacak. 2-B için Müracaatlar Milli Emlak Dairesine yapılacak Kızılcahamam Hükümet konağında bulunan Milli Emlağa hak sahiplerinin müracaatları başladı.Yetkililer iş yoğunluğune neden olmamaları ve boşuna zaman harcamamaları için Hak sahibi olmayan kadastro ölçümlerinde herhangi bir taşınmaz için ismi yazılmayan vatandaşların şuan müracaatlarının kabul edilmediğini dile getirerek, bu vatandaşlar 6 ay sonra yapılacak duyuruların ardından müracaat edebilecekleri belirtildi. BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER Başvuruda; başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanının fotokopisi, başvuru bedelinin yatırıldığına dair makbuz, kanuni mirasçılardan mirasçı olduklarını gösterir veraset ilamının onaylı örneği; akdi haleflerden ise hak sahibinin veya mirasçılarının kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek noter tasdikli yazılı muvafakatı, tüzel kişiler için ayrıca, gayrimenkul tasarrufuna izinli olduğunu ve temsilcisini gösterir yetki belgesi istenecek. BAŞVURU BEDELİ NE KADAR? Belediye ve mücavir alan sınırları içinde 2 bin lira, belediye ve mücavir alan sınırları dışında  bin lira ödenecek. Başvuru bedelleri taşınmazların satış bedellerinden mahsup edilecek. Kişilerin hak sahibi olmadıklarının anlaşılması durumunda başvuru sahibine başvuru bedeli faizsiz olarak iade edilecek.  
Kamuoyunda 2B olarak bilinen, ‘6292 Sayılı Kanun’un 26 Nisan’da yürürlüğe girmesinden sonra süreç işlemeye başladı. 25 milyarlık 2B Yasası'nda satışlara bugün başlanıyor.

Kamuoyunda 2B olarak bilinen, ‘6292 Sayılı Kanun’un 26 Nisan’da yürürlüğe girmesinden sonra süreç işlemeye başladı.Kızılcahamam'da 62 köyde yapılan 2-B çalışmasında ölçümleri yapılan 3500 parsel için hak sahiplerinin müracaatları başladı.

Yıllardır hazine arazilerini kullanan fakat tapularını alamayan vatandaşların merakla beklenen kamuoyunda 2-B olarak bilinen 6292 sayılı kanunun yürülüğe girmesinin ardından Kızılcahamam'da yasa kapsamında çalışma yapılan 62 köyde 3500 e yakın parsel 2-B kapsamında ölçümleri yapılarak maliye hazinesi adına tescilleri yapıldı.

30 Nisanda başlayan ve 6 ay boyunca devam edecek olan 2-B arazileri için 1500 e yakın hak sahibinin müracaatları başladı.Altı ay devam edecek müracaatların ardından arazilerin satışları yapılacak.

Hak Sahibi olmayanların müracaatları kabul edilmiyor.

2-B yasası kapsamında 62 köyde ölçümü yapılan 3500 parsel 1500 hak sahibine satılacak.Altıay devam edecek bu süreçte hak sahibi olmayan vatandaşların müracaatları kabul edilmiyor.Hak sahibine satışlar yapıldıktan sonra, altı aylık süre içerisinde müracaat etmeyen hak sahiplerinin arazileri ve hazine arazileri hak sahibi olmayan kişilere satılacak.

2-B için Müracaatlar Milli Emlak Dairesine yapılacak

Kızılcahamam Hükümet konağında bulunan Milli Emlağa hak sahiplerinin müracaatları başladı.Yetkililer iş yoğunluğune neden olmamaları ve boşuna zaman harcamamaları için Hak sahibi olmayan kadastro ölçümlerinde herhangi bir taşınmaz için ismi yazılmayan vatandaşların şuan müracaatlarının kabul edilmediğini dile getirerek, bu vatandaşlar 6 ay sonra yapılacak duyuruların ardından müracaat edebilecekleri belirtildi.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

Başvuruda; başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanının fotokopisi, başvuru bedelinin yatırıldığına dair makbuz, kanuni mirasçılardan mirasçı olduklarını gösterir veraset ilamının onaylı örneği; akdi haleflerden ise hak sahibinin veya mirasçılarının kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek noter tasdikli yazılı muvafakatı, tüzel kişiler için ayrıca, gayrimenkul tasarrufuna izinli olduğunu ve temsilcisini gösterir yetki belgesi istenecek.

BAŞVURU BEDELİ NE KADAR?

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde 2 bin lira, belediye ve mücavir alan sınırları dışında  bin lira ödenecek. Başvuru bedelleri taşınmazların satış bedellerinden mahsup edilecek. Kişilerin hak sahibi olmadıklarının anlaşılması durumunda başvuru sahibine başvuru bedeli faizsiz olarak iade edilecek.


 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kizilcahamamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.