(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 01.04.2010 - 22:00, Güncelleme: 01.04.2010 - 22:00

Kızılcahamam ve Çamlıdere kitabı yayınlandı

 

Kızılcahamam ve Çamlıdere kitabı yayınlandı

Ankara'nın kadim ilçelerinden olan tarihi "Yabanâbâd" kazası günümüzde Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçe coğrafyalarının tamamını içine alır. Ankara'nın orman ve su kaynaklarının yoğun olarak bulunduğu bölge, mavi ile yeşilin kaynaştığı, yaban hayatının yaşandığı
Ankara'nın kadim ilçelerinden olan tarihi "Yabanâbâd" kazası günümüzde Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçe coğrafyalarının tamamını içine alır.  Ankara'nın orman ve su kaynaklarının yoğun olarak bulunduğu bölge, mavi ile yeşilin kaynaştığı, yaban hayatının yaşandığı geniş bir coğrafyadır.  Kısacası yaylalar, yazılar, ılıcalar, kaplıcalar, vadiler, göletler ve barajlar diyarıdır.Zaman içinde "Yaban Ovası", "Turasan Bey Memleketi", "Binari İli", "Mudrıb", "Şorba" ve "Semerözü" gibi idari birimlerin görüldüğü bu coğrafya, zengin yaşanmış tarihi geçmişe, doğal ve kültürel mirasa sahip olup, bugüne kadar çok sayıda yayın yapılmıştır. Taş Devri'nden itibaren iskan gören coğrafyada jeolojik çeşitliliğin günümüze ulaşan  örnekleri olan bitki, ağaç ve hayvan fosil alanları ile zengin jeotermal su kaynakları bulunmaktadır. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan bölgeden tarihi "Roma Yolu" güzergâhı geçmiş, antik çağlara ait arkeolojik alanlar da (höyük, tümülüs, kilise, kale, kaya yerleşme, hamam, yerleşme) günümüze kadar ulaşmıştır.Oğuz Türkmen boylarının bölgeye yerleşmesi ile kurulmaya başlanan köylerin isimleri Oğuz boylarının adlarını taşır. Alperen Türkmen dervişleri ve ahiler tarafından kurulan zaviye (tekke)lerde de tasavvufî hayat yaşanmış, medreselerinde sayısız alim, edip, mutasavvıf ve devlet adamı yetişmiştir. “Anadolu Efsanesi”nin esin kaynağı olan “Kırmızı Ebe” ve “Oruç Gazi” diyarıdır. Hazreti Ömer (r.a) evlâdından Şeyh Ali Semerkandî hazretleride günümüzde ki Çamlıdere ilçe merkezinin kurucusu olmuştur. Anadolu Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılan cami, mescid, medrese, türbe, hamam, köprü, zaviye (tekke), su yolu, çeşme, sebil, su değirmeni, derbent, han, kervansaray, konak ve evlerden bazıları günümüze kadar ulaşmıştır.Günümüz Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçelerinin ortak tarih ve kültür mirasını kamuoyuna tanıtmak amacıyla ESYAV (Kızılcahamam-Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı) tarafından, Ankara Şehir Tarihçisi ve Araştırmacı-yazar Abdülkerim Erdoğan'a hazırlatılan "Geçmişten Günümüze Kızılcahamam ve Çamlıdere" isimli eser yayınlanmıştır.Bu eser; 928 sahife, tamamı renkli, 21x30 cm ebadında, 90 gr. kuşe kağıda baskılı, sıvama kapak ve ciltli olup, "Kızılcahamam ve Çamlıdere Ansiklopedisi" niteliğindedir. ESYAV Kızılcahamam-Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma VakfıEtlik, Bağcı Caddesi, Işılay sokak, No:10 Keçiören-ANKARATel: 0312-3221201-69  
Ankara'nın kadim ilçelerinden olan tarihi "Yabanâbâd" kazası günümüzde Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçe coğrafyalarının tamamını içine alır. Ankara'nın orman ve su kaynaklarının yoğun olarak bulunduğu bölge, mavi ile yeşilin kaynaştığı, yaban hayatının yaşandığı
Ankara'nın kadim ilçelerinden olan tarihi "Yabanâbâd" kazası günümüzde Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçe coğrafyalarının tamamını içine alır.  Ankara'nın orman ve su kaynaklarının yoğun olarak bulunduğu bölge, mavi ile yeşilin kaynaştığı, yaban hayatının yaşandığı geniş bir coğrafyadır.  Kısacası yaylalar, yazılar, ılıcalar, kaplıcalar, vadiler, göletler ve barajlar diyarıdır.
Zaman içinde "Yaban Ovası", "Turasan Bey Memleketi", "Binari İli", "Mudrıb", "Şorba" ve "Semerözü" gibi idari birimlerin görüldüğü bu coğrafya, zengin yaşanmış tarihi geçmişe, doğal ve kültürel mirasa sahip olup, bugüne kadar çok sayıda yayın yapılmıştır. Taş Devri'nden itibaren iskan gören coğrafyada jeolojik çeşitliliğin günümüze ulaşan  örnekleri olan bitki, ağaç ve hayvan fosil alanları ile zengin jeotermal su kaynakları bulunmaktadır. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan bölgeden tarihi "Roma Yolu" güzergâhı geçmiş, antik çağlara ait arkeolojik alanlar da (höyük, tümülüs, kilise, kale, kaya yerleşme, hamam, yerleşme) günümüze kadar ulaşmıştır.
Oğuz Türkmen boylarının bölgeye yerleşmesi ile kurulmaya başlanan köylerin isimleri Oğuz boylarının adlarını taşır. Alperen Türkmen dervişleri ve ahiler tarafından kurulan zaviye (tekke)lerde de tasavvufî hayat yaşanmış, medreselerinde sayısız alim, edip, mutasavvıf ve devlet adamı yetişmiştir. “Anadolu Efsanesi”nin esin kaynağı olan “Kırmızı Ebe” ve “Oruç Gazi” diyarıdır. Hazreti Ömer (r.a) evlâdından Şeyh Ali Semerkandî hazretleride günümüzde ki Çamlıdere ilçe merkezinin kurucusu olmuştur. Anadolu Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılan cami, mescid, medrese, türbe, hamam, köprü, zaviye (tekke), su yolu, çeşme, sebil, su değirmeni, derbent, han, kervansaray, konak ve evlerden bazıları günümüze kadar ulaşmıştır.
Günümüz Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçelerinin ortak tarih ve kültür mirasını kamuoyuna tanıtmak amacıyla ESYAV (Kızılcahamam-Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı) tarafından, Ankara Şehir Tarihçisi ve Araştırmacı-yazar Abdülkerim Erdoğan'a hazırlatılan "Geçmişten Günümüze Kızılcahamam ve Çamlıdere" isimli eser yayınlanmıştır.
Bu eser; 928 sahife, tamamı renkli, 21x30 cm ebadında, 90 gr. kuşe kağıda baskılı, sıvama kapak ve ciltli olup, "Kızılcahamam ve Çamlıdere Ansiklopedisi" niteliğindedir.
 
ESYAV Kızılcahamam-Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma VakfıEtlik, Bağcı Caddesi, Işılay sokak, No:10 Keçiören-ANKARATel: 0312-3221201-69  
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kizilcahamamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.