(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 24.06.2015 - 10:04, Güncelleme: 24.06.2015 - 10:04

Kızılay en çok kan veren bağışçıları onurlandırdı

 

Kızılay en çok kan veren bağışçıları onurlandırdı

Türk Kızılay\'ı en çok kan veren bağıçşıları onurlandırdı
Türk, Kızılayı Gönüllü Kan Bağışçıları günü dolayısıyla Ankara’da düzenli kan veren gönüllüleri onurlandırdı. Kızılcahamam’da doğa dostu Mahmut Tuzgöl ilerleyen yaşına rağmen düzenli olarak verdiği 45 ünite kan bağışı ile Kızılcahamam’dan ilçemizi temsilen katıldığı törende Türk Kızılay’ı tarafından plaket ile ödüllendirildi. Kızılcahamam’dan Başkent öğretmen evinde düzenlenen ödül törenine katılan, ilçemizde doğaya verdiği önem ve örnek davranışları ile herkesin takdirini kazanan Mahmut Tuzgöl katıldı. Kızılay’a düzenli olarak verdiği 45 ünite kan ile daha önce altın madalya ile ödüllendirilen “Tuzgöl”  kan bağışı haftası dolayısı ile yapılan törene davet edilerek Kızılay tarafından Plaket ile onurlandırıldı. Kızılcahamam haber olarak Mahmut Tuzgöl abimizi bu örnek davranışı dolayısı ile kutluyor ilçemize örnek olmasını ümit ediyoruz. Kızılcahamam’a sürekli gelerek kan bağışı toplayan Kızılay’a her geldiğinde 16 bin nüfuslu ilçemizden yaklaşık 100 ünite kan bağışı yapılıyor, hayatında hiç kan bağışı yapmayan birçok hemşehrimiz var. “GELİŞMİŞ ÜLKELERDE TOPLUMUN YÜZDE 5’İ KANINI BAĞIŞLIYOR” Türkiye nüfusunun sadece yüzde 2 buçuğunun kan bağışçısı olduğunu kaydeden Gök, "Biz Türkiye olarak ne yazık ki gelişmiş ülke değil, gelişmekte olan ülkeyiz. Çünkü nüfusumuzun yüzde 2 buçuğu kanını bağışlıyor. Avrupa’daki herhangi bir gelişmiş ülkede, nüfusun yüzde 5’i ve üzerisi kanını bağışlıyor, oralarda kadın-erkek herkes kan bağışlıyor. Örneğin Avrupa’nın en geri kalmış ülkeleri Bulgaristan veya Romanya diyelim. Buralarda kan verenlerin minimum yüzde 22’si kadındır. Bizde ise kadın kan bağışçısı oranı yüzde 3’tür, daha yeni yüzde 12’ye, 13’e çıktı" diye konuştu. “Temmuz VE AĞUSTOS AYLARINDA KRİZ YAŞIYORUZ” Düzenli kan bağışı olduğunda kan bankacılığını yönetmenin çok kolay olduğu bildiren Gök, "Yönetemediğimiz iki ay var. Gerçekten Temmuz ve Ağustos aylarında kriz yaşıyoruz. Ramazan, sıcak. İnsanlar tatilde kan bağışını umursamıyor. Ancak hiçbir zaman kan talebi azalmıyor. Her gün günlük bin 500 ünite kırmızı, bin ünite plazma, 800 ünite trombosit gerekli. Kan girişi azalınca önce bizim stokumuz bitiyor, sonra hastanenin stoku bitiyor. Tatil de olsa Ramazan da olsa mutlaka kan vermeliyiz. Kızılay olarak her yerdeyiz. Lütfen bağışlarınızı esirgemeyiniz" diye vatandaşlara seslendi
Türk Kızılay\'ı en çok kan veren bağıçşıları onurlandırdı

Türk, Kızılayı Gönüllü Kan Bağışçıları günü dolayısıyla Ankara’da düzenli kan veren gönüllüleri onurlandırdı.
Kızılcahamam’da doğa dostu Mahmut Tuzgöl ilerleyen yaşına rağmen düzenli olarak verdiği 45 ünite kan bağışı ile Kızılcahamam’dan ilçemizi temsilen katıldığı törende Türk Kızılay’ı tarafından plaket ile ödüllendirildi.

Kızılcahamam’dan Başkent öğretmen evinde düzenlenen ödül törenine katılan, ilçemizde doğaya verdiği önem ve örnek davranışları ile herkesin takdirini kazanan Mahmut Tuzgöl katıldı. Kızılay’a düzenli olarak verdiği 45 ünite kan ile daha önce altın madalya ile ödüllendirilen “Tuzgöl”  kan bağışı haftası dolayısı ile yapılan törene davet edilerek Kızılay tarafından Plaket ile onurlandırıldı.

Kızılcahamam haber olarak Mahmut Tuzgöl abimizi bu örnek davranışı dolayısı ile kutluyor ilçemize örnek olmasını ümit ediyoruz.

Kızılcahamam’a sürekli gelerek kan bağışı toplayan Kızılay’a her geldiğinde 16 bin nüfuslu ilçemizden yaklaşık 100 ünite kan bağışı yapılıyor, hayatında hiç kan bağışı yapmayan birçok hemşehrimiz var.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERDE TOPLUMUN YÜZDE 5’İ KANINI BAĞIŞLIYOR”
Türkiye nüfusunun sadece yüzde 2 buçuğunun kan bağışçısı olduğunu kaydeden Gök, "Biz Türkiye olarak ne yazık ki gelişmiş ülke değil, gelişmekte olan ülkeyiz. Çünkü nüfusumuzun yüzde 2 buçuğu kanını bağışlıyor. Avrupa’daki herhangi bir gelişmiş ülkede, nüfusun yüzde 5’i ve üzerisi kanını bağışlıyor, oralarda kadın-erkek herkes kan bağışlıyor. Örneğin Avrupa’nın en geri kalmış ülkeleri Bulgaristan veya Romanya diyelim. Buralarda kan verenlerin minimum yüzde 22’si kadındır. Bizde ise kadın kan bağışçısı oranı yüzde 3’tür, daha yeni yüzde 12’ye, 13’e çıktı" diye konuştu.
“Temmuz VE AĞUSTOS AYLARINDA KRİZ YAŞIYORUZ”
Düzenli kan bağışı olduğunda kan bankacılığını yönetmenin çok kolay olduğu bildiren Gök, "Yönetemediğimiz iki ay var. Gerçekten Temmuz ve Ağustos aylarında kriz yaşıyoruz. Ramazan, sıcak. İnsanlar tatilde kan bağışını umursamıyor. Ancak hiçbir zaman kan talebi azalmıyor. Her gün günlük bin 500 ünite kırmızı, bin ünite plazma, 800 ünite trombosit gerekli. Kan girişi azalınca önce bizim stokumuz bitiyor, sonra hastanenin stoku bitiyor. Tatil de olsa Ramazan da olsa mutlaka kan vermeliyiz. Kızılay olarak her yerdeyiz. Lütfen bağışlarınızı esirgemeyiniz" diye vatandaşlara seslendi

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kizilcahamamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.