Anasayfa Kart aidatına iyi haber Bu haber 1586 kez okundu.
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 28.02.2007 - 23:00, Güncelleme: 28.02.2007 - 23:00

Kart aidatına iyi haber

 

Kart aidatına iyi haber

Konya Karatay Tüketici Sorunları Hakem Heyeti tarafından verilen yıllık kredi kartı aidat bedelinin iadesine yönelik karara itiraz eden banka yetkililerinin, Konya Tüketiciler Mahkemesi'ne açtıkları dava ret edildi.
Konya Tüketiciler Mahkemesi'nde görülen davaya, davacı vekili avukat Necip Akkurt ile davalı Metin Erkul ve avukatı Önder Özer katıldı. Mahkeme başkanı Şükran Biçer tarafından kendisine dava hakkında son söyleyecekleri sorulan Akkurt, yazılı dilekçelerini tekrar ettiklerini ifade etti. Erkul'un avukatı Önder Özer ise, önceki beyanlarını tekrar ettiğini ve üyelik sözleşmesinin açık olmadığını söyledi. Sözleşmede alınacak kart ücreti miktarının belli olmadığını ve kartın limitinin de devamlı artırıldığını vurgulayan Özer, “Biz de davanın reddini talep ederiz. Ayrıca en son Zile Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nce verilen karar vardır. Anayasa'nın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırılık olduğuna dairdir” dedi. Mahkeme, sadece incelenen dosyaya mahsus Metin Erkul'un haklı olduğuna ve, bankanın açtığı davanın reddine karar verdi. Duruşma sonunda gazetecilere açıklamaya yapan Erkul, Ekim 2006 da ödediği 75 YTL kredi kartı yıllık aidat bedelinin kendisine iade edilmesine yönelik yaşamış olduğu yasal sürecin kendi lehine sonuçlandığını söyledi. KARAR ÖRNEK OLUŞTURABİLİR Bu mücadelenin bu konudan sıkıntı duyan milyonlarca kredi kartı kullanıcısı için örnek oluşturacağı düşüncesinde olduğunu belirten Erkul, “Aslında toplum olarak doğruluğuna inanmadığımız, tüketici haklarına ters düşen konuları yasaların sunduğu imkanlar çerçevesinde dile getirmeli ve bunun için mücadele vermeliyiz ki, daha iyi ve kaliteli hizmet alabilelim” dedi. Herkesin üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Erkul, şunları kaydetti: “Karşılıklı her iki tarafın da menfaatlerini koruyan ticari alışverişlerin benimsenmesi ve tek taraflı, haksız, avantaj ve çıkar sağlayabilecek ortamların engellenmesinin mutlaka sağlanması gerekir. Ortaya koyduğum bu mücadelede birçok kişi bana destek verdi. Şunu belirtmem gerekiyor: Bundan sonrası için de haksızlığa uğradığımı düşündüğüm konularda her türlü mücadeleyi sonuna kadar sürdürme kararlılığı içerisindeyim. Sorumluluk sahibi ve bu ülkeyi seven her insanın bunu yapması gerektiğini düşünüyorum.” Yaklaşık 1,5 ay önce, Konya Karatay Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bir banka tarafından tüketiciden tahsil edilen yıllık kart aidat bedelinin iadesine karar vermiş, banka yetkilileri, karara
Konya Karatay Tüketici Sorunları Hakem Heyeti tarafından verilen yıllık kredi kartı aidat bedelinin iadesine yönelik karara itiraz eden banka yetkililerinin, Konya Tüketiciler Mahkemesi'ne açtıkları dava ret edildi.
Konya Tüketiciler Mahkemesi'nde görülen davaya, davacı vekili avukat Necip Akkurt ile davalı Metin Erkul ve avukatı Önder Özer katıldı. Mahkeme başkanı Şükran Biçer tarafından kendisine dava hakkında son söyleyecekleri sorulan Akkurt, yazılı dilekçelerini tekrar ettiklerini ifade etti.

Erkul'un avukatı Önder Özer ise, önceki beyanlarını tekrar ettiğini ve üyelik sözleşmesinin açık olmadığını söyledi.
Sözleşmede alınacak kart ücreti miktarının belli olmadığını ve kartın limitinin de devamlı artırıldığını vurgulayan Özer, “Biz de davanın reddini talep ederiz. Ayrıca en son Zile Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nce verilen karar vardır. Anayasa'nın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırılık olduğuna dairdir” dedi.

Mahkeme, sadece incelenen dosyaya mahsus Metin Erkul'un haklı olduğuna ve, bankanın açtığı davanın reddine karar verdi. Duruşma sonunda gazetecilere açıklamaya yapan Erkul, Ekim 2006 da ödediği 75 YTL kredi kartı yıllık aidat bedelinin kendisine iade edilmesine yönelik yaşamış olduğu yasal sürecin kendi lehine sonuçlandığını söyledi.

KARAR ÖRNEK OLUŞTURABİLİR

Bu mücadelenin bu konudan sıkıntı duyan milyonlarca kredi kartı kullanıcısı için örnek oluşturacağı düşüncesinde olduğunu belirten Erkul, “Aslında toplum olarak doğruluğuna inanmadığımız, tüketici haklarına ters düşen konuları yasaların sunduğu imkanlar çerçevesinde dile getirmeli ve bunun için mücadele vermeliyiz ki, daha iyi ve kaliteli hizmet alabilelim” dedi.

Herkesin üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Erkul, şunları kaydetti:
“Karşılıklı her iki tarafın da menfaatlerini koruyan ticari alışverişlerin benimsenmesi ve tek taraflı, haksız, avantaj ve çıkar sağlayabilecek ortamların engellenmesinin mutlaka sağlanması gerekir. Ortaya koyduğum bu mücadelede birçok kişi bana destek verdi. Şunu belirtmem gerekiyor: Bundan sonrası için de haksızlığa uğradığımı düşündüğüm konularda her türlü mücadeleyi sonuna kadar sürdürme kararlılığı içerisindeyim. Sorumluluk sahibi ve bu ülkeyi seven her insanın bunu yapması gerektiğini düşünüyorum.”

Yaklaşık 1,5 ay önce, Konya Karatay Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bir banka tarafından tüketiciden tahsil edilen yıllık kart aidat bedelinin iadesine karar vermiş, banka yetkilileri, karara
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kizilcahamamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.