86 yıllık köy kanunu değişiyor

Kızılcahamam (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 01.01.1970 - 00:00, Güncelleme: 01.01.1970 - 00:00 2181+ kez okundu.
 

86 yıllık köy kanunu değişiyor

86 yıllık Köy Kanunu değişiyor. İçişleri Bakanlığı uzun yıllardan bu yana üzerinde çalışılan Köy Kanun taslağı üzerindeki son ayrıntıları da tamamladı.

86 yıllık Köy Kanunu değişiyor. İçişleri Bakanlığı uzun yıllardan bu yana üzerinde çalışılan Köy Kanun taslağı üzerindeki son ayrıntıları da tamamladı. Akşam gazetesinin haberine göre; 1924 tarihli Köy Kanunu'nun baştan sona yenilenmesini öngören taslakta köy, 'en az 10 hane veya 50 yerleşik nüfusu bulunan yerleşim yeri' olarak tanımlandı. Taslak bu haliyle yasalaştığı takdirde, köyler nüfuslarına göre üç gruba ayrılacak. Nüfusu bin 500 ve üzerinde olan köyler birinci, nüfusu 250'den bin 500'e kadar olan köyler ikinci, nüfusu 250'ye kadar olan köyler üçüncü grubu oluşturacak. Taslak, muhtar maaşlarının da artırılmasını öngürüyor. Buna göre; muhtar maaşlarının hesaplanmasında 9 bin katsayı uygulanacak. Bu durumda halen aylık 330 TL alan muhtarların maaşları yaklaşık 900 TL'ye yükselecek. MUHTAR OYU BELİRLEYİCİ Köylerdeki 'ihtiyar heyeti' tarih oluyor. İhtiyar heyetleri, 'köy meclisi'ne dönüşecek. Köy meclisi, muhtar hariç olmak üzere birinci grup köylerde sekiz, ikinci grup köylerde altı, üçüncü grup köylerde dört üyeden oluşacak. Köy meclisleri salt çoğunlukla toplanacak ve kararlar toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla alınacak. Eşitlik halinde, muhtarın bulunduğu taraf çoğunluk sayılacak. MİMAR VE MÜHENDİSLERE MÜJDE Köyler, ihtiyaç halinde tam süreli veya kısmi süreli iş akdiyle mimar, mühendis, veteriner, teknisyen, tekniker ve işçi çalıştırabilecek. Mimar, mühendis, veteriner, teknisyen, tekniker ve işçilerin ücretleri köy bütçesinden ödenecek. Köyün her türlü alım, satım, yapım, bakım, onarım, kiralama, trampa ve taşıma işleri ihaleyle yapılacak. İhalelerin usül ve esaslarını İçişleri Bakanlığı yönetmelikle belirleyecek. İhale komisyonu görevini, köy meclisleri yapacak. Köylerde yapılacak binalar 12.5 metreyi ve 4 katı geçemeyecek. Bina yüksekliği 6.5 metreden fazla olarak yapılacak her türlü yapı için projeler hazırlanması, yapı ruhsatı ve yapı kullanım izni alınması zorunlu olacak. KÖY BİRLİKLERİ GELİYOR Köylerin menfaatlerini korumak, yardımlaşma ve işbirliğini teşvik etmek, muhtarlar arasında dayanışmayı tesis etmek amacıyla Türkiye Köyler Birliği kurulacak. Merkezi Ankara'da olacak meclis, her 250 köy için bir tane olmak üzere köy muhtarlarının seçeceği üyelerden oluşacak. Başkanını kendisi seçecek olan Birlik Meclisi, yılda bir kez toplanacak. Birlik Encümeni ise başkan ve Birlik Meclisi'nce seçilen dört meclis üyesinden oluşacak.
86 yıllık Köy Kanunu değişiyor. İçişleri Bakanlığı uzun yıllardan bu yana üzerinde çalışılan Köy Kanun taslağı üzerindeki son ayrıntıları da tamamladı.

86 yıllık Köy Kanunu değişiyor. İçişleri Bakanlığı uzun yıllardan bu yana üzerinde çalışılan Köy Kanun taslağı üzerindeki son ayrıntıları da tamamladı. Akşam gazetesinin haberine göre; 1924 tarihli Köy Kanunu'nun baştan sona yenilenmesini öngören taslakta köy, 'en az 10 hane veya 50 yerleşik nüfusu bulunan yerleşim yeri' olarak tanımlandı. Taslak bu haliyle yasalaştığı takdirde, köyler nüfuslarına göre üç gruba ayrılacak. Nüfusu bin 500 ve üzerinde olan köyler birinci, nüfusu 250'den bin 500'e kadar olan köyler ikinci, nüfusu 250'ye kadar olan köyler üçüncü grubu oluşturacak. Taslak, muhtar maaşlarının da artırılmasını öngürüyor. Buna göre; muhtar maaşlarının hesaplanmasında 9 bin katsayı uygulanacak. Bu durumda halen aylık 330 TL alan muhtarların maaşları yaklaşık 900 TL'ye yükselecek.

MUHTAR OYU BELİRLEYİCİ

Köylerdeki 'ihtiyar heyeti' tarih oluyor. İhtiyar heyetleri, 'köy meclisi'ne dönüşecek. Köy meclisi, muhtar hariç olmak üzere birinci grup köylerde sekiz, ikinci grup köylerde altı, üçüncü grup köylerde dört üyeden oluşacak. Köy meclisleri salt çoğunlukla toplanacak ve kararlar toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla alınacak. Eşitlik halinde, muhtarın bulunduğu taraf çoğunluk sayılacak.

MİMAR VE MÜHENDİSLERE MÜJDE

Köyler, ihtiyaç halinde tam süreli veya kısmi süreli iş akdiyle mimar, mühendis, veteriner, teknisyen, tekniker ve işçi çalıştırabilecek. Mimar, mühendis, veteriner, teknisyen, tekniker ve işçilerin ücretleri köy bütçesinden ödenecek. Köyün her türlü alım, satım, yapım, bakım, onarım, kiralama, trampa ve taşıma işleri ihaleyle yapılacak. İhalelerin usül ve esaslarını İçişleri Bakanlığı yönetmelikle belirleyecek. İhale komisyonu görevini, köy meclisleri yapacak. Köylerde yapılacak binalar 12.5 metreyi ve 4 katı geçemeyecek. Bina yüksekliği 6.5 metreden fazla olarak yapılacak her türlü yapı için projeler hazırlanması, yapı ruhsatı ve yapı kullanım izni alınması zorunlu olacak.

KÖY BİRLİKLERİ GELİYOR

Köylerin menfaatlerini korumak, yardımlaşma ve işbirliğini teşvik etmek, muhtarlar arasında dayanışmayı tesis etmek amacıyla Türkiye Köyler Birliği kurulacak. Merkezi Ankara'da olacak meclis, her 250 köy için bir tane olmak üzere köy muhtarlarının seçeceği üyelerden oluşacak. Başkanını kendisi seçecek olan Birlik Meclisi, yılda bir kez toplanacak. Birlik Encümeni ise başkan ve Birlik Meclisi'nce seçilen dört meclis üyesinden oluşacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kizilcahamamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.