(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 02.01.2011 - 02:10, Güncelleme: 02.01.2011 - 02:10

Köylerin yapısal durumu tespit edilecek

 

Köylerin yapısal durumu tespit edilecek

Kızılcahamam Kaymakamlığı tarafından ilçeye bağlı köylerin yapısal durum tespiti için hazırlanan proje Ankara Kalkınma ajansı tarafından kabul edildi.
Kızılcahamam Kaymakamlığı tarafından ilçeye bağlı köylerin yapısal durum tespiti için hazırlanan proje Ankara Kalkınma ajansı tarafından kabul edildi. Kızılcahamam ilçe milli eğitim müdürlüğü projeler koordinatörlüğü tarafından hazırlanan ve Kaymakamlık tarafından desteklenen Kızılcahamam Köylerinin yapısal durumunun tespiti için hazırlanan proje Ankara Kalkınma ajansına müracaat eden 137 proje içerisinden kabul edilen 17 proje içerisine girdi. Projenin imza kabulü sonrası Kaymakamlık toplantı salonun da yapılan izleme ve değerlendirme toplantısın da Kızılcahamam kaymakamı Mustafa Çit “104 köy ve 65 köy bağlısı mahallede bulunan binaların yapısal analizlerinin yapılarak bölgenin kırsal kalkınmasına katkı sağlamaktır” dedi. Çit konuşmasına şöyle devam etti Ankara Kalkınma ajansı tarafından kabul edilen projenin genel amacı, Kızılcahamam ilçesine bağlı 104 köy ve 65 köy bağlısı mahallede bulunan binaların yapısal analizlerinin yapılmasıdır. Proje kapsamında yapılacak inceleme ve araştırmalar sonucunda köy ve bağlılarının bina yapım özellikleri ortaya konulacaktır. şöyle ki; betonarme bina, yığma tuğla bina, kerpiç bina, kagir bina ve taş yığma bina gibi özellikler ortaya çıkarılacaktır. Ayrıca köylülerin geçim kaynağı olan ahır, ağıl ve samanlık gibi binaların yapısı analiz edilerek durumları tespit edilecektir. Çıkan sonuçlar yapı denetimi konusunda uzman kişiler tarafından analize tabi tutulacak, deprem, yangın ve sel gibi felaketler göz önünde tutularak yeni bir bina profili çizilecektir.“kırsal alanda yapılaşma” özelliklerinin ortaya konulması bakımından Türkiye’de örnek bir çalışma olacağı düşünülmektedir, proje kapsamında araştırma yapılan bütün köylerin fotoğrafları da çekilerek güzel bir albüm oluşacak. Projenin hedef grubunu Kızılcahamam’a bağlı 104 adet köy ve 65 adet köy bağlısı mahalle oluşturmaktadır. Köylerde kaliteli, sağlıklı, sıhhî ve köy yaşantısına uygun binaların yapılması köylerde yaşanılabilir bir ortam oluşturacaktır. Bu da köylerin kalkınmasına bir ivme kazandırarak Topyekûn kalkınmanın ve gelişmenin yolunu açacaktır” dedi.
Kızılcahamam Kaymakamlığı tarafından ilçeye bağlı köylerin yapısal durum tespiti için hazırlanan proje Ankara Kalkınma ajansı tarafından kabul edildi.

Kızılcahamam Kaymakamlığı tarafından ilçeye bağlı köylerin yapısal durum tespiti için hazırlanan proje Ankara Kalkınma ajansı tarafından kabul edildi.

Kızılcahamam ilçe milli eğitim müdürlüğü projeler koordinatörlüğü tarafından hazırlanan ve Kaymakamlık tarafından desteklenen Kızılcahamam Köylerinin yapısal durumunun tespiti için hazırlanan proje Ankara Kalkınma ajansına müracaat eden 137 proje içerisinden kabul edilen 17 proje içerisine girdi.

Projenin imza kabulü sonrası Kaymakamlık toplantı salonun da yapılan izleme ve değerlendirme toplantısın da Kızılcahamam kaymakamı Mustafa Çit “104 köy ve 65 köy bağlısı mahallede bulunan binaların yapısal analizlerinin yapılarak bölgenin kırsal kalkınmasına katkı sağlamaktır” dedi. Çit konuşmasına şöyle devam etti Ankara Kalkınma ajansı tarafından kabul edilen projenin genel amacı, Kızılcahamam ilçesine bağlı 104 köy ve 65 köy bağlısı mahallede bulunan binaların yapısal analizlerinin yapılmasıdır. Proje kapsamında yapılacak inceleme ve araştırmalar sonucunda köy ve bağlılarının bina yapım özellikleri ortaya konulacaktır. şöyle ki; betonarme bina, yığma tuğla bina, kerpiç bina, kagir bina ve taş yığma bina gibi özellikler ortaya çıkarılacaktır. Ayrıca köylülerin geçim kaynağı olan ahır, ağıl ve samanlık gibi binaların yapısı analiz edilerek durumları tespit edilecektir. Çıkan sonuçlar yapı denetimi konusunda uzman kişiler tarafından analize tabi tutulacak, deprem, yangın ve sel gibi felaketler göz önünde tutularak yeni bir bina profili çizilecektir.“kırsal alanda yapılaşma” özelliklerinin ortaya konulması bakımından Türkiye’de örnek bir çalışma olacağı düşünülmektedir, proje kapsamında araştırma yapılan bütün köylerin fotoğrafları da çekilerek güzel bir albüm oluşacak. Projenin hedef grubunu Kızılcahamam’a bağlı 104 adet köy ve 65 adet köy bağlısı mahalle oluşturmaktadır. Köylerde kaliteli, sağlıklı, sıhhî ve köy yaşantısına uygun binaların yapılması köylerde yaşanılabilir bir ortam oluşturacaktır. Bu da köylerin kalkınmasına bir ivme kazandırarak Topyekûn kalkınmanın ve gelişmenin yolunu açacaktır” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kizilcahamamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.