(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 19.03.2014 - 22:48, Güncelleme: 19.03.2014 - 22:48

Her ay 75 kişi kanser taramasından geçiyor

 

Her ay 75 kişi kanser taramasından geçiyor

Kızılcahamam İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak İlçe Devlet Hastanesi ve 7 Aile Hekimi ile birlikte hizmet vermekteyiz
Kızılcahamam İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak İlçe Devlet Hastanesi ve 7 Aile Hekimi ile birlikte hizmet vermekteyiz. Müdürlük olarak asıl amacımız birinci basamak hizmetler dediğimiz alanda toplumu bulaşıcı olan ve bulaşıcı olmayan hastalıklara yakalanmayı engellemek ve buna neden olacak mikrobik çevresel etkenleri ortadan kaldırarak toplumun sağlığını korumaktır. Yine eğer hastalığa yakalanmış olan bireyler varsa bunların tedavisini düzenlemek asli görevlerimizdir. Bu bağlamda asıl amacımız kişileri hastalığa yakalanmadan korumak; birincil koruma dediğimiz alanda halk sağlığı olarak çalışmalar yapmakta ve hizmetler vermekteyiz. Birincil korumaya örnek verecek olursak çocukların aşılanması, içilebilir ve kullanılabilir temiz su temini ve suların kontrolü, solunabilir temiz havanın sağlanması, gürültü kontrolü,  okulların ve iş yerlerinin hijyen açısından kontrolü iş yeri hekimliği gibi belli başlı örnekleri verebiliriz. Tüm bunları yaparken asıl amaç olan eğitim anlamında da belirli konularda halk eğitimi vererek toplumu bilinçlendirmek önem arz etmektedir. Halk Sağılığı olarak toplum sağlığını korumakla beraber hastalığa yakalanmayı engelleyerek; iş gücü kaybını engellemenin yanı sıra hastalıktan doğacak tedavi masraflarında engelleyerek ülkenin sağlık açısından giderlerini azaltma yönünde de katkısı yadsınamaz. Tüm dünyada ve ülkemizde ölümcül hastalıklar bakımından ilk sıralarda olan kanser hastalığının da hastalığa yakalanmadan önlemini almak ve korumakta büyük önem arz etmektedir. Kanser hastalığında erken teşhisle hastalığın iyileşme oranları % 98’ e kadar çıkmaktadır. Bu kadar yüksek bir iyileşme şansı olan korkutucu olarak bilinen kanserden korunmanın aslında tek yolu iyi bir eğitim vermek. Erken tanı ve teşhis olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve İlçe Müdürlüğü olarak kanser taraması yapmak önem arz etmekte olup bu yönde çalışmalar yapmaktayız. Bu bağlamda her ay ilçemizde en az 75 kişiye sık görülmekte olan meme, rahim ve bağırsak kanserine karşı tarama yapmaktayız. Meme kanseri taraması için 40-69 yaş arası kadınlara, kolon kanseri için 50-70 yaş arasındaki kişilere, rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arasındaki kadınlara tarama yapılmaktadır. İlgili kişilere önce eğitim verilerek; hastaneden randevusunu aldıktan sonra ulaşımını ve tedavisini ücretsiz sağlayarak vatandaşlarımıza yorulmadan ve sıkıntıya sokmadan kendileri için hayat kurtarıcı olan hizmeti götürmekteyiz. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişilerin bağlı bulunduğu aile hekimine başvurmaları ya da Kızılcahamam Toplum Sağlığı Merkezimize de 736 17 33 numaralı telefondan iletişime geçmeleri yeterli olacaktır. Unutmayalım!!! Önemli olan farkındalık oluşturmaktır. Kanser önlenebilir bir hasatlıktır. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Kendinize bir şans verin.
Kızılcahamam İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak İlçe Devlet Hastanesi ve 7 Aile Hekimi ile birlikte hizmet vermekteyiz

Kızılcahamam İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak İlçe Devlet Hastanesi ve 7 Aile Hekimi ile birlikte hizmet vermekteyiz. Müdürlük olarak asıl amacımız birinci basamak hizmetler dediğimiz alanda toplumu bulaşıcı olan ve bulaşıcı olmayan hastalıklara yakalanmayı engellemek ve buna neden olacak mikrobik çevresel etkenleri ortadan kaldırarak toplumun sağlığını korumaktır. Yine eğer hastalığa yakalanmış olan bireyler varsa bunların tedavisini düzenlemek asli görevlerimizdir.

Bu bağlamda asıl amacımız kişileri hastalığa yakalanmadan korumak; birincil koruma dediğimiz alanda halk sağlığı olarak çalışmalar yapmakta ve hizmetler vermekteyiz. Birincil korumaya örnek verecek olursak çocukların aşılanması, içilebilir ve kullanılabilir temiz su temini ve suların kontrolü, solunabilir temiz havanın sağlanması, gürültü kontrolü,  okulların ve iş yerlerinin hijyen açısından kontrolü iş yeri hekimliği gibi belli başlı örnekleri verebiliriz. Tüm bunları yaparken asıl amaç olan eğitim anlamında da belirli konularda halk eğitimi vererek toplumu bilinçlendirmek önem arz etmektedir.

Halk Sağılığı olarak toplum sağlığını korumakla beraber hastalığa yakalanmayı engelleyerek; iş gücü kaybını engellemenin yanı sıra hastalıktan doğacak tedavi masraflarında engelleyerek ülkenin sağlık açısından giderlerini azaltma yönünde de katkısı yadsınamaz.

Tüm dünyada ve ülkemizde ölümcül hastalıklar bakımından ilk sıralarda olan kanser hastalığının da hastalığa yakalanmadan önlemini almak ve korumakta büyük önem arz etmektedir. Kanser hastalığında erken teşhisle hastalığın iyileşme oranları % 98’ e kadar çıkmaktadır. Bu kadar yüksek bir iyileşme şansı olan korkutucu olarak bilinen kanserden korunmanın aslında tek yolu iyi bir eğitim vermek. Erken tanı ve teşhis olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve İlçe Müdürlüğü olarak kanser taraması yapmak önem arz etmekte olup bu yönde çalışmalar yapmaktayız.

Bu bağlamda her ay ilçemizde en az 75 kişiye sık görülmekte olan meme, rahim ve bağırsak kanserine karşı tarama yapmaktayız. Meme kanseri taraması için 40-69 yaş arası kadınlara, kolon kanseri için 50-70 yaş arasındaki kişilere, rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arasındaki kadınlara tarama yapılmaktadır. İlgili kişilere önce eğitim verilerek; hastaneden randevusunu aldıktan sonra ulaşımını ve tedavisini ücretsiz sağlayarak vatandaşlarımıza yorulmadan ve sıkıntıya sokmadan kendileri için hayat kurtarıcı olan hizmeti götürmekteyiz. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişilerin bağlı bulunduğu aile hekimine başvurmaları ya da Kızılcahamam Toplum Sağlığı Merkezimize de 736 17 33 numaralı telefondan iletişime geçmeleri yeterli olacaktır.

Unutmayalım!!! Önemli olan farkındalık oluşturmaktır. Kanser önlenebilir bir hasatlıktır. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Kendinize bir şans verin.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kizilcahamamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.