(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 28.02.2007 - 23:00, Güncelleme: 28.02.2007 - 23:00

Ecevit medinedeki arsası için muhatap bulamıyor

 

Ecevit medinedeki arsası için muhatap bulamıyor

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in Diyanet'e bağışladığı Medine'deki 1,3 milyar dolarlık arazinin akıbeti tehlikeye girdi. Suudi makamları Diyanet'in resmî müracaatlarına cevap bile vermiyor.
 Hukukçular ise Suud Kralı devreye girmeden arsaları almanın mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Bülent Ecevit, anne tarafından dedesi Medine Harem Şeyhi Emin Paşa'dan kalan hissesini Diyanet'e bağışlayacağını açıklamıştı. Merhum Başbakan Bülent Ecevit'e miras kalan ve 1,3 milyar dolar değerinde olduğu belirtilen Suudi Arabistan'daki araziye ulaşılamıyor. Ecevit, hayattayken, Medine Harem Şeyhi olan büyük dedesi Hacı Emin Paşa'dan miras kalan söz konusu arsayı Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağışlamıştı. Bunun üzerine harekete geçen kurumun hukuk bürosu, Suudi Arabistan'daki ilgili bütün mercilere müracaat etmesine rağmen hiçbir sonuç alamadı. Suudi makamları, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı resmi başvurulara cevap bile vermedi. Bağışlanan arsa için şu ana kadar 60'ın üzerinde mirasçı çıktı. Diyanet'in yanı sıra onlar da Medine'deki arazinin peşinde. Mirasçıların avukatlığını üstlenen Olgun Polatsoy'a göre, bir kısmı kamulaştırılan arazinin yeri aslında kayıtlarda belli; ancak bunu alabilmek şu an için zor. Polatsoy, gerekçesini ise şöyle açıklıyor: "Suudiler hukukla yetinmiyor, kralın olur vermesi gerekiyor." Hacı Emin Paşa'nın terekesi olan topraklar, Medine Camii'nin etrafında ve 110 dönümü buluyor. Arazinin bir kısmı işgal edilirken üçte birlik bölümü ise devlet tarafından istimlak edilmiş. Suudi Arabistan'ın, istimlaktan dolayı 304 milyon dolar ödemesi gerekiyor. Ecevit, bu mirasta yüzde 4-5, Polatsoy'un müvekkilleri arasında bulunan Ayşe Nimet Seydem ve Mustafa Servet Aşar ise yüzde 2-2,5'er gibi oranlarla en büyük pay sahipleri. Kendisinin 5 yıldır baktığı davanın yaklaşık bir asırdır sürdüğünü ifade eden avukat Olgun Polatsoy, "Arazilerimizin bir kısmı kamulaştırılmış. Bunlardan doğan 300 milyon dolarlık alacağımız var. Geriye kalan ya işgal altında veya boş. Bunların değeri ise 1 milyar doları buluyor." diyor. Hacı Emin Paşa'nın mirasını belirten belgelerin tapu belgesi niteliğindeki kadı kararları olduğunu aktaran Polatsoy şöyle konuşuyor: "Suudi Arabistan bunları kabul ediyor. Ancak konuyu bir sonuca bağlamıyorlar. Önümüzdeki engel, Suudi Arabistan'ın hukuki prosedürü. Bu mirasın alınabilmesi için Suudi Arabistan kralının 'olur' vermesi gerekiyor." Polatsoy, sorunun halledebilmesi için Türkiye'deki siyasî iradenin de devreye girmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak Ecevit'in kendi başbakanlığı döneminde bu konuyla hiç ilgilenmediğini hatırlatıyor. Ecevit, geçen yıl Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ziyareti sırasında kendisine anne tarafından büyük dedesi olan Medine Harem Şeyhi Emin Paşa'dan kalan hissesini Diyanet'e bağışlamak istediğini belirtmişti. Sezer'in talebi uygun görmesi üzerine Ecevit, Diyanet İşleri Başkanlığı'na Medine'deki arazinin tapu fotokopisini vermişti. Mükremin Albayrak
Eski Başbakan Bülent Ecevit'in Diyanet'e bağışladığı Medine'deki 1,3 milyar dolarlık arazinin akıbeti tehlikeye girdi. Suudi makamları Diyanet'in resmî müracaatlarına cevap bile vermiyor.
 Hukukçular ise Suud Kralı devreye girmeden arsaları almanın mümkün olmadığına dikkat çekiyor.
Bülent Ecevit, anne tarafından dedesi Medine Harem Şeyhi Emin Paşa'dan kalan hissesini Diyanet'e bağışlayacağını açıklamıştı.

Merhum Başbakan Bülent Ecevit'e miras kalan ve 1,3 milyar dolar değerinde olduğu belirtilen Suudi Arabistan'daki araziye ulaşılamıyor. Ecevit, hayattayken, Medine Harem Şeyhi olan büyük dedesi Hacı Emin Paşa'dan miras kalan söz konusu arsayı Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağışlamıştı. Bunun üzerine harekete geçen kurumun hukuk bürosu, Suudi Arabistan'daki ilgili bütün mercilere müracaat etmesine rağmen hiçbir sonuç alamadı. Suudi makamları, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı resmi başvurulara cevap bile vermedi. Bağışlanan arsa için şu ana kadar 60'ın üzerinde mirasçı çıktı. Diyanet'in yanı sıra onlar da Medine'deki arazinin peşinde. Mirasçıların avukatlığını üstlenen Olgun Polatsoy'a göre, bir kısmı kamulaştırılan arazinin yeri aslında kayıtlarda belli; ancak bunu alabilmek şu an için zor. Polatsoy, gerekçesini ise şöyle açıklıyor: "Suudiler hukukla yetinmiyor, kralın olur vermesi gerekiyor."

Hacı Emin Paşa'nın terekesi olan topraklar, Medine Camii'nin etrafında ve 110 dönümü buluyor. Arazinin bir kısmı işgal edilirken üçte birlik bölümü ise devlet tarafından istimlak edilmiş. Suudi Arabistan'ın, istimlaktan dolayı 304 milyon dolar ödemesi gerekiyor. Ecevit, bu mirasta yüzde 4-5, Polatsoy'un müvekkilleri arasında bulunan Ayşe Nimet Seydem ve Mustafa Servet Aşar ise yüzde 2-2,5'er gibi oranlarla en büyük pay sahipleri.

Kendisinin 5 yıldır baktığı davanın yaklaşık bir asırdır sürdüğünü ifade eden avukat Olgun Polatsoy, "Arazilerimizin bir kısmı kamulaştırılmış. Bunlardan doğan 300 milyon dolarlık alacağımız var. Geriye kalan ya işgal altında veya boş. Bunların değeri ise 1 milyar doları buluyor." diyor. Hacı Emin Paşa'nın mirasını belirten belgelerin tapu belgesi niteliğindeki kadı kararları olduğunu aktaran Polatsoy şöyle konuşuyor: "Suudi Arabistan bunları kabul ediyor. Ancak konuyu bir sonuca bağlamıyorlar. Önümüzdeki engel, Suudi Arabistan'ın hukuki prosedürü. Bu mirasın alınabilmesi için Suudi Arabistan kralının 'olur' vermesi gerekiyor." Polatsoy, sorunun halledebilmesi için Türkiye'deki siyasî iradenin de devreye girmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak Ecevit'in kendi başbakanlığı döneminde bu konuyla hiç ilgilenmediğini hatırlatıyor. Ecevit, geçen yıl Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ziyareti sırasında kendisine anne tarafından büyük dedesi olan Medine Harem Şeyhi Emin Paşa'dan kalan hissesini Diyanet'e bağışlamak istediğini belirtmişti. Sezer'in talebi uygun görmesi üzerine Ecevit, Diyanet İşleri Başkanlığı'na Medine'deki arazinin tapu fotokopisini vermişti.

Mükremin Albayrak
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kizilcahamamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.