Ana Sayfa  /    /  Yılda 7 metre Büyüyen Ağaç
  • Facebook da Paylaş
Yılda 7 metre Büyüyen Ağaç
  • 01-02-2007
  • 0 yorum
  • 49327 okunma
Artık özel orman sahibi olmak hayal değil. Yılda 7 metreden fazla büyüyen Kral Ağaç Türkiye'de...

 Dünyanın mucize ağacı Türkiye'de. Saymakla özellikleri bitmeyen ağaç; mobilyadan tarıma, hayvancılıktan arı besiciliğine, keresteden kağıt sektörüne, erozyon önlemeden verimsiz toprakların ıslahına kadar, ağaç sektörünün kullanıldığı bütün alanlarda rahatlıkla ve daha verimli olarak kullanılabiliyor!
      Biyo teknolojisi ve genetik mühendisliği teknolojileri kullanılarak ekonomiye kazandırılan bu ürüne bilimsel iş birliği yapan şirketler ve akademik kuruluşlar arasında şu kuruluşlar var:
     * TUBİTAK
     * İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
     * MOSKOVA DEVLET ÜNİVERSİTESİ
     * ÇİN ORMANCILIK AKADEMİSİ
     * İSPANYA VİTROTEK FİRMASI
     * JAPON MİTSUI FİRMASI
     * BULGARİSTAN BİLİMLER AKADEMİSİ
     
     
      Paulownia Ağacının Gereksinimleri
     
     Adaptasyon kabiliyeti çok yüksek bir ağaç türü olan Paulownia, ülkemizin pek çok iklim bölgesinde yetiştirilebilmektedir. Dikilen meteryale göre iki ayrı Paulownia Plantasyon yöntemi uygulanmaktadır. Birincisinde 5-6 haftalık kılcal köklü fideler kullanılmaktadır. Diğerinde de 1 yaşındaki kök sistemine sahip boylu fidanlar.
     Fideler , 1 yaşındaki fidanlara oranla daha hassas bakım ihtiyacı duyarlar ve ilk büyüme dönemlerinde azami itina gerektirmektedir. İlkbahar , yaz ve sonbahar başlangıcına kadar dikimi yapılabilir.
     Fidan dikimleri kış aylarında yapılmaktadır. Mevcut kuvvetli bir kök sistemine sahip olmaları nedeniyle , dikildikleri toprağa çabuk adapte olurlar, hızlı büyüme sürecine çok çabuk geçiş yaparlar. Beklenmedik dış koşullara karşı daha dayanıklıdırlar. Her iki uygulamada da aşağıda belirtilen unsurlara dikkat edilmelidir:
     
     Güneş ışınları:
     Paulownia , hızlı büyüme gösterebilmesi için büyüme mevsiminde güneş ışınlarına ihtiyaç duyar. Başka ağaçların gölgesinde ya da sınırlı miktarda güneş gören alanlarda iyi gelişim göstermezler.
     
     Köklerine Hava Akışı – Göllenme:
     Köklerine oksijen akışı önemlidir. Tercihen az killi , kumlu , milli veya çakıllı , süzek , su tutmayan topraklar Paulownia yetişrilmesinde daha elverişlidir. Dikim yapılacak alanların aşırı yağışlarda göllenmeye maruz kalmayan iyi drene edilmiş bölgelerde seçilmesi gerekmektedir. Aşırı killi topraklarda , toprağın iyileştirilmesi sağlanarak yapılan dikimler iyi sonuç vermektedir.
     
     Su:
     Paulownianın yaz ortası ve sonlarında yüksek miktarda su ihtiyacı vardır. Yaz yağmurlarının az olduğu bölgelerde sulama yapılması mecburidir
     
     Taban Suyu:
     Yaz aylarında suya çok ihtiyaç duymasına ragmen , aşırı sulak , yer altı su seviyesi yüzeye çok yakın olan alanlara dikim yapılmamaktadır. Yer altı taban suyu seviyesi 1,5 metre ve daha derinde olmalıdır.
     
     Isı:
     Kış aylarında ve bahar donlarında Tomentosa cinsi –20,-25 C dereceye kadar dayanım gösterir. İki sene sonunda soğuğa dayanıklı bir yapıya ulaşır.
     
     Besin:
     İlk yıllarda uzun , düzgün bir gövdeye sahip olabilmesi için gübrelemeye ihtiyaç duymaktadır. Sonraki yıllarda ağacın ihtiyaç duyduğu gübre miktarı daha azdır.
     
     PAULOWNİA AĞACI TÜRKİYE'DE
     Bölgemiz ve ülkemiz iklim ve toprak şartlarına adapte olan Paulownia ağacı Çin’de yaklaşık 2 bin 600 yıldan beri yetiştirilmektedir. Bugün dünyada yaklaşık 24 milyon dönümde çeşitli amaçlar için tarımı yapılmaktadır.
     Son 12 yıllık çalışmalarda Hybrid Clone’lar özellikle Avusturalya ve ABD’de süper hızlı büyüyen ağaç cinsleri üretilmiştir. Derin bir kök sistemine sahip (kazık ve saçak köklü) sonbaharda yapraklarını döken bir ağaçtır.
     Yetişkin bir ağacın boyu 15-25 metreyi bulur. Ortalama ömrü 70 yılın üzerindedir.
     Paulownia adı çam gibi genel bir addır. Aysa’nın çeşitli iklim bölgelerinde doğal olarak yetişen dokuz alt grupta çeşitli örnekleri mevcuttur.
     
     Paulownia ağaçları çeşitli amaçlar için yetiştirilebilmektedir.
     
     1- Paulownia ürünleri:
     Kereste
     Hayvan yemi
     Bal
     Yeşil gübre
     
     Yaprakları toz, duman ve hava kirliliğini emerek temizler, 1 hektar paulownia yılda 6 kg atmosferik kükürt emme kabiliyetine sahiptir. Tesis edildiği kentlerde % 80 oranında hava kirlliğini azaltmıştır.
     
     Dikim alanları genelde atık suları verimli kereste üretimine dönüştürebileceği yerlerdir, spor ve polen vb. uçucu organizmaları yoktur.
     Kral ağaçları hızlı büyümeleri nedeni ile şehir içi peyzaj uygulamada ve kent ormanları oluşturmada verimli ağaçlardır. Dikilen bir yaşındaki fidan 5 yıl içinde 15-20 metre yüksekliğinde ve 30 cm çapında bir görünüşe sahip olur. Bu ağaçlara şekil vermek çok kolaydır. 2 ve 3 yılda cinsel ergenliğe ulaşırlar ve çiçek açarlar. Güzel görünümlü ve hoş kokuludur. En az 3 ay süre üzerinde kalırlar.
      Türkiye’de yetişebilen hiçbir ağaç türü ile kıyaslanamayacak  bir büyüme hızına sahiptir. Diğer ağaçların 25-30 yılda gösterdiği büyüme performansını birkaç yılda gösterir.
      Paulwniadan kısa aralıklarla çok miktarda değerli kereste üretimi mümkündür. Kesim periyodu 2 ile 16 yıl arasında sıcak ve rutubetli bölgede Paulownia, çok hızlı gelişim gösteren, hızlı büyüyen ağacın daha yumuşak kerestesi olur. Bu ağaçların dünya piyasasındaki metre küp fiyatı 200$- 500$ arasında değişir. Kesim yapıldıktan sonra mevcut kök yapısı da daha güçlü bir şekilde yeniden büyür. Yeni fide yetirimi yoktur. Ağacın yaprakları koyun, keçi, dana yemlemesinde de kullanılır.
     2- GAP Viagrası
     Toprakta tuzlanma ve erozyonu önleyen Paulownia ağacı, sadece Güneydoğu değil tüm Türkiye'de de doğanın geleceği için umut vaadediyor. Erozyon tehlikesi altında bulunan alanlarda en kısa sürede ve etkin ilk iki yıl taşıma su ile sulanması durumunda kuvvetli kök yapısı ile kesin çözüm.
     Mucizevi bitki
     Ciddi bir toprak tuzlanması ve erozyon katliamı yaşanan GAP bölgesi halkı, umutlarını Çin kökenli Paulownia ağacına bağladı. Güneydoğu Sanayici İşadamları Derneği bölgedeki üyelerinin Paulowniadan yararlanması için çalışma başlatırken, bu ağacın aynı tehditleri birçok bölgesinde yaşayan Türkiye'de doğanın geleceğini kurtarabilecek mucize bitki olduğu iddia edildi.
     3- Yanması çok zor
     Tarımsal ürünlerle birleştirilerek kombine dikim yapıldığında hem rüzgar seti ve erozyon önleyici, hem de yeşillendirici görevi yapan bu harika ağaç, 40 metreye kadar inen kökleri ile barajları toprak kayması, sel ve erozyon gibi doğal afetlerden de koruyor. Yanma derecesi yaklaşık 400 santigrat olduğundan, Paulownia ağacının dikimi orman yangınlarına karşı da önem taşıyor
     4- Yakacak ihtiyacı
     Yeşilırmak havzası gibi havzalarda ormanların korunması için uygun alanlarda enerji ormanları kurularak yakacak ihtiyacı karşılanabilir. Tarımsal ormancılık ile de ihtiyaç olan kereste sağlanarak ormanlara olan kullanım baskısı bu suretle azaltılabilir.
     5- ambalaj ve paketleme malzemesi
     Sebze ve meyvecilik yapılan alanlarda meyve ve sebze ürünleri için en ideal ambalaj ve paketleme malzemesidir. Kokusuz, tatsız ve hafiftir.
     
     6- Arıcılık
     Çiçekleri ile bölgenin arıcılığı için önemli bir bal üretim kaynağı.
      Sulanabilir tarım arazilerinde ara  tarım yolu ile alınan ürünlere bir zararı  olmadan hatta bu ürünlerin gelişmesi için optimum hava ve toprak nemini sağlayarak verimin artırılması yanında aynı alandan ikinci bir ürünün alınması sağlanabilir.
      Havza dahilinde hava kirliliği yaşayan illerde kent ormanları ve peyzaj, yol boyu ağaçlandırmalarda kirliliğin azaltılması.
     Bölgede yoğun olarak yapılan kavakçılığın neden olduğu pamuksu polenlerin oluşturduğu alerjik ve kirli ortamın özellikle kentlerde önlenmesi sağlanır.
      Bölgede yapılan hayvancılığa ağacın yapraklarından %20 protein ile sağladığı ek katkı besicilik maliyetini düşmesini yardımcı olabilir.
      Bölgede bulunan baraj gölet ve su havzalarının suretle ağaçlandırılarak kirlenmeleri ve erozyonla dolmaları önlenebilir.
      Tuzlanma nedeniyle verimsizleşen hatta kullanılamayan arazilerde toprak ıslahında toprak profili drenaj ayak kanalları ile yıkandıktan sonra aşırı güneşlenme ile toprak yüzeyine çıkabilecek tuzların gölgeleme ile hareketi önlenerek toprakta çoraklaşmanın önüne geçilebilir
     
     Paulownia Ağacının Özellikleri 
     1-Isı yalıtım malzemesi olarak kullanılşabilir.
     2-Kereste yapısında dönmeye, bel vermeye,çatlamaya ve deformasyona en dayanıklı ağaç türüdür. Çin’de 100 yıllık evler hala ayaktadır.
     3-İşlemesi çok kolaydır.
     4-Çürümeye dirençli, zararlılara karşı dayanaklıdır.
     6-Üzerine yazı yazılabilir - Japonya’da kartvizit olarak kullanılıyor.
     7-Kereste tatsız, kokusuz hafif her türlü yiyecek malzemesi paketlenmesinde ambalaj sanayisinde de kullanılmaktadır.
     8-Hafiflik ve yüksek  rezonans kabiliyeti sayesinde müzik aletleri yapımında kullanılıyor.
     9-Üstün kaliteli beyaz kağıt hamuru üretiminde kullanılıyor.
     10-Arı kovanı yapımı için ideal.
     11-1-3 ay gibi periyotlarla üzerinde kalan güzel kokulu çiçekleri ile estetik yönü yanında arıcılık açısından önemli bir bal üretim kaynağıdır.
     12-Derin kök sistemi ile kısa sürede toprağı tutup erozyonu önleme kabiliyeti.
     13-Peyzaj düzenlemelerinde, yol boyu ağaçlandırmalarında, fabrika ve çiftlik alanlarında dekoratif geniş yaprakları ile kısa sürede elde edilen güzel görünüm.
     14-Tarımsal ormancılık için sulanabilir alanlarda en uygun tür.
     15-Tarla tarımı yapılan sulanabilir tüm alanlarda ara tarım amacı ile ağaçlandırma yapılmasında (20x5 m) düşük maliyetli en üst düzeyde karlı bir yatırım.
     16-Kavaktan iki misli daha hızlı hasat ve çok daha değerli kereste üretimi.
     17-Mobilya, sunta, kağıt endüstrisine bol ve kaliteli ham madde.
     18-Tarım ürünlerini olumsuz etkileyecek rüzgar hızına karşı, Paulownia ağacı ile kısa sürede ve etkin set oluşumunun sağlanması.
     19-Sulanabilir tarım alanlarında (20X5m) mesafe ile dikilen Paulownia ağaçları oluşturdukları mikro klima ile özellikle nispi nemi artırmakta,nispi nemi düşük yerlerde bitkinin terlemesini (transprosyon) dolayısı ile su kaybını önlemektedir. Sağlanan gölgeleme ile bazı bölgelerde aşırı sıcaklığın neden olduğu aşırı solunum sonucu bitkide büyümenin durması önlenmektedir.
     20-Enerji ormanları tesisi ile oluşturulan bio kütlenin yakıt olarak kullanımı. Biogaz için hammadde sağlanması. (Odun kömürü yapımında kullanılır.)
     21-Toprak düzenleyicisi yeşil gübre olarak değerlendirilmektedir.
     22-Atık sular paulownia ile verimli kereste üretiminde kullanılabilir.
     23-Kavak ağacının pamuksu polenleri gibi, bazı insanlar için alerjik ve çevre kirletici uçucu organizmaları yoktur.
     24-Kent ormanı oluşturulmasında en kısa zamanda verim veren aüaç türüdür.
     25-Yaprakları %20 protein oranı ile, değerli bir hayvan yemidir.
     26-Paulownia çok kolay bir şekilde dilimlenebilir. Kaplama üretimine uygundur.
     27-İnşaat iskelelerinde ve çatı malzemesi olarak rahatlıkla kullanılmaktadır. Çin’de 2 yaşındaki Paulownia ağaçları çatı malzemesi olarak kullanılmaktadır.
     28-Kapı, pencere, çerçeve gibi ev yapı malzemeleri yanında iç dekorasyon için kontraplak ve mobilya olarak kullanılmaktadır.
     29-Süs eşyası yapımlarında ve model uçak yapımında  aranan bir ağaçtır.
     30-Ağacın kabukları boya sanayinde kullanılıyor.
     31-Meyveleri alternatif tıp uygulamalarında astım ve tansiyon tedavilerinde  kullanılıyor.
     32-İlk senesinde 70-80 cm ’lik  geniş yaprakları ve sonraki yıllar yoğun yapraklı yapısı ile oksijen üretimini en hızlı ve çok miktarda yaparak endüstrileşmenin hızla arttığı metropollerde, fabrika alanlarında,sanayi sitelerinde hava kirliliğini önemli bir oranda düşürebilme kabiliyetine sahiptir.Dünyanın en hızlı büyüyen ağacı aynı zamanda en fazla karbon dioksit özümlemesi yapan ve solunumla diğer ağaçlara göre en az 6 kat daha fazla oksijen üreten bir ağaçtır.
     33-Baraj ve su havzalarında suyun buharlaşma ile su kaybının önlenmesi, su kalitesini bozacak kirli su akıntılarının tutulması, baraj ve gölet havzalarının  etkin bir şekilde erozyondan korunması paulownia ağaçları ile sağlanabilir.
     34-Aşırı güneşlenmeyi önlediği için toprağın alt profilinde bulunabilecek tuzların yukarıya doğru hareketini önlemekte çoraklaşmanın önüne geçilmektedir.
     35-Oluşturduğu mikroklima ile toprak ve hava nemini yükseltir.Ara tarımda sulama ihtiyacını azaltır.
     36-Paulownia ağacı toprağın derinlerinden çektiği besin maddelerini, yapraklarını döktüğünde yüzeydeki toprağa aktarırlar. Yüzey toprağından daha fazla istifade eden bitkiler için artan organik madde toprak yapısını düzenlemektedir.
     37-Kesimden sonra yeniden fide yatırımı yapmadan 7 defaya kadar daha güçlü bir şekilde yeniden büyür.
     38-Ağacın beslenmesi toprağın 40 cm altından olduğu için diğer bitki türleri ile beslenmede rakip değildir.
     39-Kavaktan iki misli daha hızlı hasat ve çok daha değerli kereste üretimi.
     
     KISACA PAULOWNİA ; ülkemizin her bölgesine uyum sağlayan bir ürün. Bozkırları özellikle su havzalarında yetişebilecek mucize ağaç. Çölleşmeye yüz tutan ülkemiz için bir şans. Bu ürün sayesinde tarım ve hayvancılığımızda büyük ivme kazanacaktır. İnsanlarımız için büyük bir kazanç , İş ve aş kapısı olacaktır.
     
     TUNÇ TANGİL'İN KATKILARIYLA
     ALO SİPARİŞ HATTI: (0212) 614 87 00 - (0212) 614 98 18

haberturka

Etiketler : Yılda - 7 - metre - Büyüyen - Ağaç -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın