Ana Sayfa  /  Belediyeden Haber  /  Türkiye'nin ilk Jeopakı açıldı.
 • Facebook da Paylaş
Türkiye'nin ilk Jeopakı açıldı.
 • 01-01-1970
 • 4 yorum
 • 5615 okunma
Türkiye'nin ''Jeopark'' adı verilen ilk jeoparkının ilk ünitesi törenle açıldı.
 

''Milli Parklardaki Jeolojik Miras'' projesi çalışmaları sırasında Ankara'nın Kızılcahamam ilçesi dolaylarında çok sayıda jeosit (belirli bir jeolojik özelliğin kolayca anlaşılmasını sağlayan yer) görülmesi üzerine başlatılan proje kapsamında, Türkiye'nin ilk jeoparkı törenle açıldı.

Ankara Valiliği, Ankara Üniversitesi, Kızılcahamam ve Çamlıdere Kaymakamlığı ile belediye başkanlıklarının destek verdiği proje kapsamındaki Türkiye'nin ilk jeoparkının 23 ayağından birincisini oluşturan Beşkonak köyü Bazalt sütunlarının açılışı dolayısıyla Kızılcahamam'da tören düzenlendi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilçeye geliş tarihi olan bugün düzenlenen törene Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Kızılcahamam Kaymakamı Bilal Çelik, Belediye Başkanı Coşkun Ünal, A.Ü. Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nizamettin Kazancı ve çok sayıda vatandaş ve sivil toplum örgüt temsilcisi katıldı.

Ünal, törende yaptığı konuşmada, ''Birileri biz jeoparktan bahsederken otopark veya farklı bir parktan bahsettiğimizi zannediyor, halbuki durum böyle değil. Dünyadaki jeoparklara baktığımızda bunlarla aynı eşdeğerde, çünkü amaç jeoparklarda doğayı korumak hocalarımızın bize söylediği gibi doğayı bozmadan özünü koruyarak oradaki, insanların korumasını sağlamak ve buraları insanların ziyaret etmesini sağlamak'' dedi.

Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ünal, projeye destek veren tüm kurumlara teşekkür etti. Ünal, ''Burada tarihe ve insanlığa mal edilmiş değerler var. Biz ilk adımı attık. Bu değerlerin Kızılcahamam'a çok büyük değerler katacağına inanıyoruz'' diye konuştu.

Kaymakam Çelik de Türkiye adına çok önemli bir işe imza attıklarını ve ilk açılışı gerçekleştirdiklerini söyledi. Çelik, şunları kaydetti:

''Bir yıla yakındır lafını, sözünü ettiğiniz ve ortada bir şey gözükmeyen jeopark artık somut bir hale gelmiş oldu. İşte bu bazalt kayalıkları ilk defa insanların beğenisine, araştırmacıların bilgi alanına sunulmuştur. Tabii bu çok ayaklı bir proje bu. Sütunların altında hazine falan çıkacak değil. Tabii ki bizler ve bölge halkı buna emek vererek burada kendileri için bir gelecek yarattı. Bu proje iki açıdan çok önemlidir. Birincisi bilimsel açıdan açık bir laboratuvar, ikincisi de meraklıları için görme ve seyir alanı ortaya çıkacak.''

Prof. Dr. Taluğ ise bir rüyanın gerçek olmasının ilk adımlarından bir tanesinin, Türkiye'nin ilk jeopark projesinin ilk istasyonunun tamamlanan ilk aşamasının açılışını yaptıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Burası bilimsel açıdan çok önemli bir yer. Burada yazanları önce yakındaki kırsal alanda yaşayanlar, gençler, sonra Kızılcahamamlıların büyük çoğunluğu bilmeli ve gelen konuklara bunları anlatmalı ve sahiplenmelidir. Bu projenin sürdürülebilir olacağını, bu projenin Türkiye ve dünyada tanınan bir proje olacağına yürekten inanıyorum. Projenin çok büyük bir değeri var. Ama sahiplenme olmasaydı çok sürdürülebilir olmazdı. Burada bilim ile toplum buluşuyor. Burada hem bilim adamları hem toplum hem de kültüre gönül verenler buraya sık sık gelecektir. Burası aynı zamanda Hollanda ve Almanya'da, dünyanın birçok yerinde gazete ve dergilerde, turistik kataloglarda yer alan bir yer olacaktır.''

Açılışa katılanlar daha sonra Beşkonak Köyü İlköğretim okulunda açılan jeopark resim sergisini gezdi.

AÜ, Ankara Valiliği, Kızılcahamam Belediyesi ve Kaymakamlığı ile Çamlıdere Kaymakamlığı ve AÜ Jeolojik Mirası Koruma Derneği (JEMİRKO) tarafından jeositlerin korunması ve yöreye ekonomik getiri sağlanması için Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark ve Jeoturizm Projesi (KÇJJP) geliştirilmiş; çoğunluğu yer bilimci ve uzmanlardan oluşan araştırma ekibinin, bilimsel incelemeleri sonucu 23 istasyondan oluşan jeoparkın ilk istasyonlarının açılması için çalışmalar yapılmıştı.

Her istasyonun yaklaşık 2 kilometrekare alanı kapsadığı projenin tamamının yaklaşık 1 milyon dolara mal olacağı bildirilmişti.

 

 

Etiketler : Türkiye'nin - ilk - Jeopakı - açıldı. -
YORUMLAR
 • Gazi acar   06-08-2010 21:50

  Jeopark açılışına katıldım ve burda jeopark projesinin ne kadar önemli bir proje olduğunu anladım ...Bu projeye gönül veren insanlar gördüm, devlet kurumları ve yetkililerini gördüm...tek istedikleri insanlara jeolojik yapılanmayı anlatmak ve bilgilendirmek ve bunu tüm insanlığa anlatmak...Bunu en güzel etkileyici şekilde sunacakları yer de Kızılcahamam yöresi...ne kadar şanlıyız ... O gün tüm Kızılcahamam'lılara bir görev verildi Jeopark projesini öğrenip bunu her yerde anlatma görevi umarım tüm Kızılcahamam'lılar bu görevi yerine getirir.Bunu yaparsak dünya bilim adamları ve bilime önem veren bütün insanların yolunun Kızılcahamam'da olacağını hep birlikte göreceğiz...sevgi ve saygılarımla ...Jeopark projesine emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz...

 • Ankar_ALI   19-07-2010 11:35

  Bir gün Kızılcahamam'a otobüsle giderken yan koltuğa bir bayan yolcu oturmuştu, konuşa konuşa Kızılcahamam'a gitmiştik. Bayan yolcu ile sohbetimde Kızılcahamam'ın yeraltı kaynakları olarak oldukça zengin olduğunu söylemişti. Özellikle de dünyanın en zengin DEMİR YATAĞI Kaynakları olduğunu. Nereden biliyorsunuz dediğimde Kendisinin Jeoloji Mühendisi olduğunu ve TEZ ÖDEVİNİN bu bölge (Çamlıdere'nin bir kısmı-Kızılcahamam Altı ve Çubuk İlçesinin az bir kısmı) olduğundan dolayı yapmış olduğu araştırmalarda bildiğini söylemişti. Peki niçin Devletce çıkarılmadığını sorduğumda da Başkent Ankara'ya çok yakın olduğunu ve insan sağlıgı faktörü demişti. İyi günler.

 • rasim   19-07-2010 03:09

  2 resim koyamadınızmı şuraya editör bey?

 • berrin baloglu   19-07-2010 00:41

  bu güzel yir tv den izledim ve ben bile ilcemin bu kadar cok genis bir jeolojik ypisina sasirdim.tanitimi iyi yapilirsa ilcemize cok yarar saglayacagini düsünüyorum.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın