Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Tez konusu Köy olurda köyde yaşanmazmı
 • Facebook da Paylaş
Tez konusu Köy olurda köyde yaşanmazmı
 • 16-08-2007
 • 3 yorum
 • 5832 okunma
İstanbul Üniversitesi Antropoloji bölümü öğrencileri Seda ve Sema yaşadıkları istanbuldan kalkıp kızılcahamamdaki köylerde ki yaşam,örf ve adetleri incelemek ve bu konu hakkında tez hazırlamak için Örencik köyüne geldiler

İstanbul Üniversitesi Antropoloji bölümü öğrencileri Seda ve Sema yaşadıkları istanbuldan kalkıp kızılcahamamdaki köylerde ki yaşam,örf ve adetleri incelemek ve bu konu hakkında tez hazırlamak için Örencik köyüne geldiler.

İstanbul Üniversitesi Antropoloji Bölümü 4.sınıf öğrencileri Seda Neşe ve Sema Telli olarak tarafımızdan, Kızılcahamam ilçesinin 60 ve üzeri haneye sahip 8 köyü içinden Örencik seçilmiştir. Bu köyde bir ay boyunca katılımcı gözlem ve mülakat yöntemleri ile araştırma yapılmakta ve bunun yanı sıra kura yöntemi ile belirlenen 20 köyün sadece muhtarları ile görüşülmektedir. Projenin bitiminde derinlemesine Örencik köyü, genel olarak da Kızılcahamam köyleri profili çıkarılacaktır. Çalışma bitiminde hazırlanan bu iki tez Kızılcahamam Kaymakamlığı'na da bırakılacaktır.

.

Burada kalıp köyün örf ve adetlerini incelemeye başlayan köylülerle uzun sohbetler yapan Seda ve Sema köylülerin çalışmalarına da katılıyorlar.

Güz kaldırmalarına yardım ettiklerini inek sağdıklarını ve onlarla birlikte onların hayatını yaşamaya başladıklarını ifade eden Seda Neşe Kızılcahamam Habere şunları söyledi. “ yaklaşık bir aydan bu yana  Örencik köyünde yaşıyoruz hazırlayacağımız tez için köylerin örf ve adetlerini araştırıyoruz bunu yaparken kendimizde yaşıyoruz onların yaptıkları işleri yapmaya çalışıyoruz şimdiye kadar sadece tırpanla ot biçemediğini dile getiren Seda Neşe sözlerine şöyle devam etti.Arkadaşım Sema ile birlikte hazırladığımız bu tez için Kızılcahamam’da belirlediğimiz 22 köy üzerinde araştırma yapıyoruz bu köylere gidip köylü ve muhtarlarla röportaj yapıyoruz onların nasıl yaşadıkları hakkında bilgi ediniyoruz dedi.

Diğer yandan ise köyde kaldığımız süre içerisinde gözlem yapıp taraya gidiyoruz yani köyde yapılan bütün sistemi inceleyip onları hazırlıyoruz bu bizim okulu bitirmemize katkı sağlayacak biz tercihimizi bu yönde seçtik ve bu alanda tez hazırlayacağız dedi

HABERİMİZ ARTIK ULUSAL HABER SİTELERİNDE

Etiketler : Tez - konusu - Köy - olurda - köyde - yaşanmazmı -
YORUMLAR
 • bilal ÜNAL   18-08-2007 09:19

  BU ŞEKİLDE BİR TEZ İÇİN İLÇEMİZİ SEÇTİKLERİ İÇİN ARKADAŞLARA BAŞARILAR DİLER ÖĞRENİM HAYATINDA YENİ YENİ BAŞARILARA

 • rüya   17-08-2007 17:34

  Arkadaşlar köy hayatını tez olarak hazırlamak çok güzel olsa gerek.Heleki muhtarlarıda bir arada yakalamışlarki ... Haa a.benim sorunum şu yurt meselesi ...Kızılcahamam ve çevresinde kaç tane yurt var.Kaç öğrencileri mevcut.Rehber öğretmenleri,pedegojik eğitimli öğretmenleri,revir ve hemşireleri,gece nöbetinde ki görevlileri,veterinerleri(kurbanlık kesimi için),gelir kaynakları..vs.vs... Bir tez de biz hazırlayın noluuur.Ha biz yurdumuz için kermes hazırladık,festifalde satış noktası hazırladık,imarda sonsuz musamaha gösterdik,yeşil alan verdik,yol verdik. istesinler daha veririz... Onlar bizim yarınlarımızı emanet edecegimiz evlatlarımızı himaye ediyorlar.

 • Sefa Arık   17-08-2007 12:02

  Ögrenci kardeşlerimizin yaptığı güzel bir şey yer olarakta kızılcahamamı seçmeleri de güzel tez bittiginde bizlerin bilgisi olacakmı bu konuda ögrenci kardeşlerimiz bilgi verirlerse sevinirim

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın