Ana Sayfa  /    /  Sulardaki çekilme korkutmasın
  • Facebook da Paylaş
Sulardaki çekilme korkutmasın
  • 15-01-2007
  • 0 yorum
  • 5674 okunma
Son birkaç aydır denizlerde ve göllerde görülen su çekilmesi haberleri, küresel ısınma ve deprem korkusu yarattı. Uzmanlara göre bunlar doğal olaylar
 

Son birkaç aydır denizlerde ve göllerde görülen su çekilmesi haberleri, küresel ısınma ve deprem korkusu yarattı. Uzmanlara göre bunlar doğada her zaman yaşanan değişimler, ancak insanlar daha duyarlı olduğu için dikkat çekiyor

Türkiye'nin birçok bölgesinden son bir ay içinde denizlerde ve göllerde su çekilmesi haberi gelirken, bu hareketlilik küresel ısınma ve deprem korkusu yarattı. Uzmanlara göre üst üste gelen bu su çekilmeleri, doğada yaşanan sıradan değişimler.
Bilim adamlarına göre, deniz ve göl sularının çekilmesinin nedenleri, Ay'ın med cezir etkisi, rüzgârlar ve havadaki basınç farklılığı. Bu üç etken, geçen günlerde olduğu gibi üst üste yaşanınca, suların çekilmesi de daha fazla tekrarlanıyor. Toplumun deprem ve küresel ısınmaya çok duyarlı hale geldiğini belirten bilim adamları, "İnsanlar her su çekilmesini depreme veya başka afete bağlar hale geldiler" yorumunu yapıyor.

Basın farklılığı etkisi
İTÜ Meteoroloji Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'na göre, çekilmeler doğadaki periyodik değişimlerden biri. Kadıoğlu, Ay'ın med cezir etkisinin kıyılarda çekilmeye yol açtığını, ayrıca havadaki basınç farklılıkları ve rüzgârların da kıyılardaki suyu aksi yöne taşıyarak çekilme oluşturduğunu söyledi.
Suyun dikey çekilmesinin 5-10 santimetreyi geçmediğini, kıyının konumuna göre 5-10 santimetrelik dikey çekilmenin 10-20 metre yatay çekilme şeklinde görünebildiğini söyleyen Kadıoğlu, göllerdeki çekilmede aynı etkenlerin yanı sıra kuraklığın da etkili olduğunu söyledi.

Küresel ısınmada su basar
Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Şükrü Ersoy, küresel ısınmanın suyun çekilmesine değil kıyılara su basmasına yol açacağını belirterek, "Buzullar eridiğinde kıyıları su basar. Depremle de hiçbir ilgisi yok. Aslında bu belli zamanlarda hep yaşanır, ancak insanlar çok daha duyarlı hale geldiler" diye konuştu.
ODTÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner de, çekilmenin tsunami belirtisi olamayacağını, hiçbir çekilmenin ardından deprem yaşanmadığını belirtti. Yalçıner şöyle dedi:
"21 Aralık ve 21 Mart gündönümü zamanlarında bu hareketlilik yaşanır. Ayrıca, bir bölgede atmosfer basıncı yüksek, diğer bölgede alçak olduğu zaman, su alçaktan yükseğe doğru akar. Kıyıdan suyun çekilmesi bu hareketin sonucudur."

Korkutan çekilmeler

Son 2 ay içinde basına yansıyan su çekilmeleri şöyle:
19 ARALIK: Caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanı olan Muğla İztuzu sahilinde sular 30 metre çekildi.
22 ARALIK: Çanakkale'de deniz suyu 1 metre çekildi. Boğaza açılan dereler üzerindeki tekneler karaya oturdu.
25 ARALIK: Silivri'de sular çekildi, küçük kum adacıkları oluştu.
3 OCAK: Bodrum Gümüşlük'te sular 1 metre çekildi, su altında kalan tarihi Kral Yolu ortaya çıktı.
6 OCAK: Köyceğiz Gölü suları yaklaşık 1 metre çekildi.
8 OCAK: İznik Gölü'nde su 3 metre çekildi.

 MİLLİYET

Etiketler : Sulardaki - çekilme - korkutmasın -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın