Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Şubat ayında kış yüzme maratonuna katılacaklar
  • Facebook da Paylaş
Şubat ayında kış yüzme maratonuna katılacaklar
  • 12-02-2015
  • 1 yorum
  • 6010 okunma
Kızılcahamam'dan kış yüzme maratonuna katılıyorlar 16-17 derece suda 5 km yüzecekler

Kızılcahamam’da spora gönül veren ilçemizde, başta doğa sporları olmak üzere bir çok etkinlikte ön saflarda bulunan, yüzmede kendilerini geliştiren ve bu alanda kıtaları yüzerek geçen, hemşehrilerimiz 27 Şubat 2015 de Muğla’nın Datça ilçesinde bu sene 9.su yapılacak olan kış yüzme maratonuna katılıyorlar.

Bu haberimizde sizlere ilçemizde yüzmeye gönül veren, Kirmir Yüzme havuzunda başlayıp kıtaları yüzerek geçen hemşehrilerimiz Mehmet Gürsoy, Mustafa Özdemir ve Mecit Bal  ile  katıldıkları "Açık Su Yüzme Yarışlarını” tanıtmak istiyoruz.. Kızılcahamam’ın bir su kenti olması ve yüzmek için uygun tesislerin bulunması dolayısı ile ilçede yaşayan her yaştan insanın bu tesisleri kullanarak yüzmeyi geliştirmesi buraya gelip yüzmesi bu tesisin sürekli dolu olması gerektiği kanısındayız, ama maalesef bu böyle değil.

Türkiye’de yılın ilk yüzme yarışı aynı zamanda Türkiye’de kışın yapılan tek yüzme etkinliği olan Datça’da yapılan 9. kışyüzmemaratonuna ilçemizden Mecit Bal ve Mustafa Özdemir müracaat etti.28 Şubat Cumartesi günü Datça Kumluk Plajında bu sene dokuzuncusu yapılacak olan maraton 15-16 derece suda yapılıyor. 5000 m ve 1500 m olmak üzere iki kategoride yapılan bu yarışlara ülke içinden ve ülke dışından yüzlerce sporcu katılıyor. Buz gibi suda yapılan bu yarışlara ilçemizden bu sene Mustafa Özdemir ve Mecit Bal 5000 m kategorisine katılıyorlar.  

Kızılcahamam’da Kirmir Yüzme Havuzunda başlayan bu sevda aslında ilçemizde başta gençler olmak üzere her yaştaki insana örnek olması gereken örnek bir davranış olmasına rağmen maalesef ilçemizde her alanda olduğu gibi yüzmeye de ilgi bir hayli az, dört beş yıldır hizmet veren yarı olimpik yüzme havuzunu ilçenin yüzde doksanının bilmediği kanısındayız.Umuyoruz hemşehrilerimizin yüzme alanında yaptığı bu aktiviteler diğer insanlara örnek olur.

Hemşehrilerimizin 2015 yılının Yüzme Programı

1.    9.Datça 9. Kışyüzmemaratonu 28 Şubat 2015    (5.000 m)

2.    11. Meis Kaş Yüzme Yarışları 14 Haziran 2015  (7.000 m)

3.    27. İstanbul Boğazı Yüzme yarışları                    (6,500 m)

4.    29. Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışları               (6.500 m)

2015 yılında “iki kıta bir yarış” ile İstanbul Boğazı Yüzme yarışlarına ’da kayıt yaptıran hemşehrilerimiz, Haziran ayında yapılacak olan elemelere katılacaklar Ankara’da yapılacak 800 m elemelerini en kısa sürede bitirebilen arkadaşlar İstanbul Boğazını yüzerek geçmenin keyfini yaşayacaklar.

Günümüzde gittikçe popüler bir spor sal aktivite haline gelen “Açık Su (Open Water) Yüzme Yarışları” son yıllarda birçok amatör ve profesyonel sporcuyu adeta bir mıknatıs gibi kendine çekmeye başladı. "Açık Su Yüzme Yarışları", sporsal aktivite kimliğinin yanında birçok sporcu için aynı zamanda ortak bir sosyal buluşma ritüelini halini de almış durumda.

Her geçen yıl katılımcı sayısının arttığı bu türden organizasyonlarda, çok çeşitli meslek gruplarında kariyer yapmış üst düzey yöneticilerden tutun da, siyaset dünyasındaki renkli kişiliğe sahip bir bakandan, eski milli sporculara kadar çok farklı ve renkli simalara rastlamak mümkün. Eski Devlet Bakanı Kürşat TÜZMEN, belgesel yapımcısı Savaş KARAKAŞ, Türkcell CEO’su Süreyya CİLİV, Paris-Dakar Rallisi’ ne katılmış olan Kemal MERKİT, gibi kamuoyu tarafından çok yakından tanınan isimlerinin katılıyor olması, yüzme gibi çok faydalı bir sporun taban yayılmasında gitgide önemli bir rol oynar hale gelmesini sağlıyor.

Açık Su (Open Water) Yüzme Yarışı Nedir?

"Açık Su Yüzme Yarışı", FINA (Uluslararası Yüzme Federasyonu) ve LEN (Avrupa Yüzme Ligi) kurallarının geçerli olduğu havuz, göl ve denizde gerçekleştirilen uzun mesafe yüzme yarışların verilen genel isimdir. Ülkemizde koşulan “Açık Su Yüzme Yarışları”nın LEN Kup ayakları yalnızca milli takımlar seviyesindeki sporcular için gerçekleşirken "Özel Açık Su Yüzme ve Deneme" yarışlarına yüzme lisansı sahip çeşitli olan yaş guruplarından sporcuların da katılması mümkün olmaktadır.

10km’ ye kadar olan yarışlara “Açık Su Uzun Mesafe”; 10km’ den fazla yüzülen yarışlara da “Açık Su Yüzme Maratonu” adı verilir. 14 yaşından büyüklerin bireysel veya takım olarak katılabildiği bu yarışlar; “resmi yarışlar” ile “özel yarış ve turnuvalar” olarak ikiye ayrılır.

Normal şartlarda 5km ve katları mesafelerde koşulan “Açık Su Yüzme Yarışları”, bazı özel durumlarda Yüzme Federasyonu Teknik Kurulunun alacağı karara bağlı olarak çeşitli yaş gurupları ya da engelliler için 5km’ nin altında da koşulduğu görülmektedir.

Etiketler : Şubat - ayında - kış - yüzme - maratonuna - katılacaklar - -
YORUMLAR
  • Türkçe Öğretmeni   13-02-2015 18:08

    Madem haber yapıyorsunuz, haberi yaparken kullandığınız dile saygınız olsun."Kışın yüzme mi olur? Üşüteceksiniz!" şeklinde yazılmalıydı o bölüm. Ayrıca onun dışında haber içerisinde birçok yazım ve noktalama hatası var. Lütfen dikkat edin. Dilimiz kimliğimiz.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın