Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Soğuksu Milli Parkı, Talan Ediliyor
 • Facebook da Paylaş
Soğuksu Milli Parkı, Talan Ediliyor
 • 21-04-2014
 • 27 yorum
 • 5939 okunma
Soğuksu Milli Parkı son yıllarda, yapılan yapılaşma dolayısı ile Milli Park’ lıktan uzaklaşmakta, hafta sonu gelen binlerce insanın piknik yaptığı alanlar, bir, bir ellerinden alınmakta, vatandaşa bir poşet kozalak toplatmayanlar, Milli Parka kazık çakmak için bütün hünerlerini sergilemekte

Soğuksu Millî Parkı1959 yılında Millî Park olarak tesis edilmiş, Ankara'ya 80 kilometre uzaklıkta, En yüksek noktası 1789 rakımlı Arhul Tepesi'dir. Sarıçam ağırlıklı (%65) orman yapısı içerisinde Karaçam (%24), Köknar (%6) ve Meşe (%5) de bulunmakta, Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunmakta.

Soğuksu Milli Parkı son yıllarda, yapılan yapılaşma dolayısı ile Milli Park’ lıktan uzaklaşmakta, hafta sonu gelen binlerce insanın piknik yaptığı alanlar, bir, bir ellerinden alınmakta, vatandaşa bir poşet kozalak toplatmayanlar, Milli Parka kazık çakmak için bütün hünerlerini sergilemekte. Milli Parkta son yıllarda yapılanlara ve yapılması için müsaade edilenlere bakıldığında ne söylemek istediğimizi haberin içerisinde göreceksiniz. Milli Parkın yetkililer eliyle katledildiğine tanık oluyoruz.

Fosil Ağaç için 10 dönüm araziye tel örgü çekmişler

Soğuksu Milli Parkı içerisinde bir fosil ağacımız var, bunun tanıtılması vatandaşın bu fosili görmesi bunun için bir şeylerin yapılmasına karşı değiliz. Ama bir fosil ağaç için yapılan tanıtım ve koruma tedbirlerinin abartılı olduğunu düşünüyoruz. Fosil ağacı korumak adına 10 dönümlük bir alanda bulunan ve fosil olmayan ağaçlar da tel örgü içerisine alınmış, buranın kapısına da kilit vurulmuş, fosil ağaçların koruma altına alındığını insanın anlaması zor değil güzel bir olay ama bunu yaparken Milli Parkın içerisinde kurtarılmış bir alan gibi bu kadar ormanlık alanın tecrit altına alınması anlaşılamıyor, Milli Park alanını Oteller tel örgü ile çeviriyor, bu yetmiyormuş gibi birde milli parkın kendisinin yapmasını anlamakta zorlanıyoruz.

 

İki katlı müzede ne sergileyecekler merak ediyoruz.

Soğuksu Milli Parkının içerisinde milli park idare binasının hemen altında sağ tarafta bulunan düz bir boşluk vardı. Bu alanı genelde toplu olarak pikniğe gelen vatandaşlar ve ilçe halkımız tarafından yoğun olarak kullanılmakta ve en kıymetli mesire alanlarından bir tanesi olarak bakılmaktaydı.

Buradaki boşluğu keşfeden Milli Park Yöneticileri bu alanı nasıl doldururuz diye düşünmüşler ve buraya iki katlı kocaman bir MÜZE adında beton bina yapmaya karar vermişler.  Adı  “Müze” olunca kimse karşı gelmez, kimsenin sesi de çıkmaz düşüncesi ile buraya devasa bir bina yapımına müsaade etmişler. Madem bu binanın yapılması bu kadar gerekli ise Milli Parkın doğal yapısına uygun malzemelerden yapılması daha uygun olmaz mıydı? Müze diye yapılan bu İki katlı koca binada hangi eserlerin sergileneceği merak ediliyor. Milli Parkta Düşmanı dışarıdan aramaya gerek yok, bunu Milli Parkın içerisinde aramak en doğrusu,  müze diye bir bina yapılıyor projesini çizen den başlayıp, milli parkın böyle bir müzeye ihtiyacı olduğuna karar verenden yerini belirleyene kadar herkese bu Milli Park sevgisi ve muhteşem düşünceleri için ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

CHP tarafından iptal ettirildi “Seçime iki gün kala 10 yıllık sözleşme mi yapıldı”

Kızılcahamam Belediyesi tarafından geçtiğimiz dönem, amfi tiyatro diye sessiz sedasız ihale edilen ve amfi tiyatro haricinde her şeye benzeyen bu yapıya, Cumhuriyet Halk Partisi ihalenin ilan edilmediği ve kamunun zarar uğratıldığı gerekçesi ile Atatürk Çamı İhalesini ve Kızılcahamam Belediyesini Mahkemeye taşıdı. ilk önce yürütmenin durdurulması kararı alındı. Daha sonra ise ihale iptal edildi. Ama her ne hikmetse mahkemenin iptal ettiği Atatürk Çamı Projesi ile ilgili eski Belediye Başkanı Coşkun Ünal tarafından yeni ihale yapılarak seçimden iki gün önce 28.03.2014 Cuma günü aynı firmaya apar topar 10 yıllık sözleşme imzalanarak verildiği dile getiriliyor. Kızılcahamamlılara duyurulmadan değişik yollardan ve gizlice burasının 10 yıllığına verilmesi ve ilçe halkının bu konudan haberdar olmaması, bu alana ne yapılacağının muamma olması şaşkınlıkla izlenmektedir. Yeni Belediye Başkanı Muhittin Güney’in Kızılcahamamlılara bu konuda ayrıntılı bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

 

Çam Otel Yapıldı 60 dönüm araziyi kapattı, bir metre kaldırım bıraktı

Soğuksu Milli Parkı içerisinde bulunan eski Çam Otelin yerine yapılan yeni Otel Kızılcahamam’a mutlaka bir değer katacaktır buna söyleyecek bir sözümüz yok ama 60 dönümlük bir araziyi kullanan bu otel kendi sınırlarını tel örgü ile çevirdi. Kocaman bir Restoran yaptı.Eski güreş sahasını da aldı. Milli Park içerisinde bu kadar alanda bu çalışmalar yapılırken Soğuksu Milli Parkına gelen binlerce insana yürüyüş yapması için “bir metre kaldırımı çok gördü”  daracık bir yol ve iki kişinin yan yana yürüyemediği bir kaldırım bıraktı. Milli Parkın milli yetkilileri bunu da görmedi.

Milli Park 1959 dan buyana vatandaşın hayrına bir çivi çakmadı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 1959 yılından buyana ne Soğuksu Milli Parkına ne yapılmış veya yaptırılmış diye baktığında milli parkın geleceği ve vatandaşların yararına yapılan bir tek eser göremezsiniz ama bunun yanında atılan kazığa bakalım,

·         Patalya Otel Yapıldı ( dönümlerce ormanlık alan tel örgü içerisine alındı)

·         Çam Otel Yapıldı ( dönümlerce alan tel örgü içerisine alındı) vatandaşın yürümesi için bir metre kaldırım bile bırakılmadı.

·         Atatürk Çamı İhale edildi

·         Restoranlar ve köftecilerin yapılmasına müsaade edildi.

·         Müze Yapılıyor

·         Kara Akbaba Gözetleme Kulesi yaptırıldı. ( gözleyecek akbaba aranıyor)

Bunlar yapılırken vatandaşın yararına hiç bir karar verilmedi. Bunlar yapılırken hep vatandaşın kullandığı alanlar elinden alındı. Milli Parka, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bir tek piknik masası konulmadı. Buraya gelenlerin yürüyeceği yürüyüş yolları yapılmadı. Yapılmasına da müsaade edilmedi.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Milli Parka Sahip Çıktı.

Son 10 yıl içerisinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Milli Parka çeki düzen verdi. Güvenlik ve temizlik için ekip verdi. 2500 – 3000 bine yakın masa koydu. Yapacağı birçok proje ile ölmeye yüz tutmuş milli parkı ayağa kaldırmaya çalışmakta ama vatandaşın yararına olan bu projelerin birçoğuna Milli Park maalesef izin vermemekte, Milli Parklar kamuya değil kişilere hizmet eder hale gelmiştir 

 

 

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

Etiketler : Soğuksu - Milli - Parkı - - Talan - Ediliyor -
YORUMLAR
 • gereksiz.   28-04-2014 11:14

  beton yığınını müze olarak koyacak değil adamlar.iki gün sonra yapılsın bakmaya doyamazsınız çam otele. ilçemizi bu şekilde geliştirmeye çalışıyorlar ama biriniz bi haber yapıyo saçma sapan yorumlar la cevap veriyonuz. beton yığınları o şekildemi kalacak . iki gün sonra başkanımız kökten kaldırırsa soğuksuyu siz onu konuşun. ortada bişey kalmadı.akbabablara kadar kaldırdı.

 • koyyumurtasi   27-04-2014 00:07

  herseye siyasetle cevap vermeye calisan, birbirini dinlemeden o partili bu partili diyen kizilcahamam halkina mustehak butun bunlar..torunlari oturacak agac alti bulamayinca cok gec olacak..cennet coktan cehenneme donmus olacak..

 • Selim   26-04-2014 18:52

  orman arazilerine inşaatı serbest bırakan, milli parklara inşaat yapılabilir iznini veren herhalde yunan meclisi değildir... böyle bir yasayı çıkartmaya niye ihtiyaç duyarlar sizce... köylü mehmet amca ormana villa yapsın diye değil herhalde... ne yaptı diye soracağınıza, iyiyi kabul ettiğiniz gibi kötüyede sahip çıkın lütfen...

 • misafir   25-04-2014 16:53

  ak parti bu zamana kadar ne yaptı ki bundan sonra ne yapacak hep bi şuçlama hep bi karalama

 • İbrahim ERTAN-DÜZCE   24-04-2014 08:53

  Ankara'nın akcigeri, su havzası, yeşil orman alanları doğası ve havası ile bir cennet vatanın bir köşesi Kızılcahamam. Bir zaman sonra bu nimetleri resimlerle gösterip gelecek neslimize belgesel olarak izleteceğiz. Gelecek O nesil babaları ve dedeleri için ne diyecekler. Bütün bu talanlar doğayı katletmemiz bizim övünç kaynağımız mı olacak? İçmeye su, nefes almaya hava, gölgesinde bulunacak ağaç, yürümeye yol öldüğümüzde gömülmeye mezar bile olmayacak her tarafı beton binalar ile donattık yeşili katlettik daha da doymadık bir gün doğa intikamını aldığında( doğal felaketler) bir birimizi suçlayacağız.

 • ahmet   23-04-2014 22:48

  ya editör senin gözün ya kör olmuş yada ak partiden başka birşey görmüyor ya neden sürekli karalama politikası izliyorsnuz

 • sola   23-04-2014 12:54

  Hergün Durmadan Çalışan Coskun Ünal Başkanımızı Yaptığı Her İşte Muhaalefet Olan , Onu Kötüleyen , Davalar Açan CHP zihniyeti ve İlçe Başkanına Soruyorum ; Aynı Muhalefeti De Akp Belediye Başkanı Muhittin Güney Beyede Yapacak Mı ? Onunda Yaptığı Her İşe Yanlış Diyecek Mi? Coskun Başkanı Yediniz YA yazıklar Olsun Kızılcahamam.

 • sarayli murat   22-04-2014 22:33

  Kizilcahamin ici bundan farklimi nerede o eski Kizilcahamam evleri ? bir kac tane kalmis, yakinda onlarida icinde tinerciler kaliyor diye bir gece yakarsiniz, yerine 10 katli beton bina dikersiniz. Bir imar plani yok, evlerin boyalarina karisacaginiza, artik cok katliya izin verilmese, yeni yapilanlara daireler kadar arac park yeri mecburi kilinsa, en önemliside Anadolu mimarisiyle yapilacak diye bir yönetmelik cikarilsa olmazmi. 10 sene sonra artik Kizilcahamamdan baska yerlere kacmak icin firsat kolluyacagiz. Soguksuyunda icine iyice edin bizde artik Kazanda piknik yapmaya gideriz.

 • selamlar   22-04-2014 21:50

  melih gokcek ve secmenlerine selamlar

 • serdar   22-04-2014 21:18

  milli parkımızı peşkeş çekenler yüzünden piknik yapmaya yer kalmadı büyükşehir belediyesine çivi çaktırmayanlar sizin anlayışınız bu kadar işte hizmet anlayışınız bu kadar işte vah kızılcahamam vah ne günlere kaldın

 • semih   22-04-2014 20:27

  yazık ettınız güzelim doğaya.

 • burada   22-04-2014 20:24

  tebrik ederim çok güzel bir haber .birde söylesenis milli park temizlik işlerine yerleri bu kadar sert süpürmeseler bitki örtüsünü yok ediyorlar . çamların atığı tohumları süpürmesinler birde her çeçmenin başında 15 şer bidon . su kalmıyacak çöl olacak başka kızılcahamam yok . bu haberde lütfen kimse siyaset yapmasın bu siyaset üstü bi haber tekrar tebrik ederim helal

 • Vatandaş Davut   22-04-2014 18:32

  Soğuksuda piknik yapılacak alan kalmadı.Vatandaşın gittiği, çocuklarının oyun oynadığı tek düzlük bir alan vardı, onuda müze yapacağız diye katletmişler.Kardeşim müze yapılacak alan mı kalmadı? 1o metre üstünde orman işletmenin garaj olarak kullanılan yeri vardı, oraya yapsaydınız. Hem ne müzesi Allah aşkına? İçine sergilemek için ne koyacaksınız? Önceki yeri Anadolu mangal evi yaptınız.Amaç aslında lokantayı genişletmek...Şimdi yapılan yerin üst katını da bir başka köfteciye verirsiniz...Yetmezse bir tüp üst geçit yapar, karşıdaki çocuk parkını yıkıp orayada bir lokanta daha kondurursunuz.......

 • mehmet   22-04-2014 18:04

  Adam elinde nacakla gelmiş pikniğe. Yolun hemen yanında ateş yakmak için ağacın kabuğunu soyuyordu. Tam güvenliğe haber verecektim geçti gitti yanından bir şey demedi. Bu kadar olur kimse karışmıyor. yazık değil mi sayın milli park yöneticileri masa başından müdürlük olmuyor demek ki

 • esra   22-04-2014 13:55

  akbabalar da gitti seçimden sonra :)

 • ünal    22-04-2014 12:28

  allah razı olsun editör hah böyle kanayan yaralarımıza parmak baş ellerinde öperim

 • vAhİt   22-04-2014 11:51

  çok inşaat yapmak, çok bina dikmek, tesis yapmak gelişmişliğin göstergesi değildir. içinde yaşadığımız zaman diliminde doğanın, çevrenin, hayatın anlamı çok daha özel bir konuma gelmiştir. ama milli parklara inşaat iznini yasalaştırdılar. VE valla bunu ben yapmadım. :) şu an gördüğünüz inşaat geleceğin belki onda biri bunuda unutma. sayın editör katılıyorum, toplumsal sorunlara doğru cepheden yaklaşabildiğin nadir haberlerden...

 • m.e.   22-04-2014 10:59

  ilçe halkı ve Ankara'nın dinlenme ve diğer doğal etkinlikler için kulanmak istediği milli park için, insanımızın burayı nasıl kullandığına da değinmek gerekiyor. -Özellikle genç kesimin araçları ile hiç gereksiz yere tur yaparken sonuna kadar yoz bir müziği açıp çevreyi rahatsız etmeleri ve görevlilerin buna müdahale etmemeleri gibi. -Piknik yapanların, onca uyarıya rağmen ateşlerini söndürmeden gitmeleri ve yangına sebep olmaları gibi. -orada burada içki içenlerin etrafı temizlemeden en azından şişeleri çöp kutularına atmadan gitmeleri gibi. -Araçla girmenin yasaklandığı Kuyubaşı'dan sonraki Göllü, İncegeliş ve diğer bölümlere diğer yollardan (mesela Gökdere üzerinden) araçları ile gelip bakir alanlarda piknik yapmaları ve çevreyi kirletmeleri gibi. -Milli park girişine oto parklar yapılmasına rağmen, yol kenarlarına hem de biçimsiz şekilde park edip trafiği engelleyenler ve buna müdahale etmeyen görevliler gibi... -Samrı ile Taşlığın dere arasında orman yolunun dereye bakan yamaçlarının (tahminen büyük bir tesis tarafından) hem de çirkin bir şekilde çöplük olarak kullanılması gibi. - Kuyubaşı-Davutlar yolundaki besi çiftliğinin atıklarının Akyar ve Üzümbükü derelerine akıtılıp kirletilmesi gibi... -Ve tabi ki Özen sitesi üst kısmına dünyanın parası harcanıp oluşturulan kent ormanındaki tesis, oturma grupları vb hizmetlerin hunharca parçalanması ve kullanılamaz hale getirilmesi gibi... Milli park içindeki çarpık tesisleşme kabul edilmediği gibi, insanımızın bu güzel çevreyi nasıl kullandığı da maalesef muhasebesi yapılacak ve çeşitli önlemlerin alınması gereken hassas noktalar olarak değerlendirilmelidir... Milli park alanı ve diğer doğal güzellikler hepimizin olduğuna göre buralarla ilgili insani sorumluluğumuzun da sorgulanması gerekiyor, Vesselam...

 • hayte   22-04-2014 10:46

  o taş ve beton yığınını oraya diken arkadaş.en kısa zamanda psikoloğa görünmen şart.umarım psikolog seni tedavi eder.ama çok zorr be arkadaş...

 • nadir   22-04-2014 10:22

  bu işe siyaseti sokmayın. Soğuksu bizim.hepimizin. Kim yaparsa yapsın, hangi parti hangi iktidar..her şey gelir geçer bu dünyada ama ağaçlara dokunmayın.Soğuksu konu olduğunda bütün Kızılcahamamlılar birlik olmalıdır. Ben gittiğimde ağlayasım geliyor, sizin gelmiyor mu?

 • hasan   22-04-2014 10:19

  gerçekten harika bir habercilik yapmışsınız tebrik ediyorum inşallah belli bir kamuoyu oluşur da bu rezillik ortadan kaldırılır

 • murat   22-04-2014 10:17

  ilçenin tek güzelliğini bu şekilde betonlaştırmak gerçekten yazık hafta sonu arkadaşları getirdim soğuksuya gerçekten o beton yığınlarını görünce utandım bu kadar aptallık olmaz betondan müze mi olur ormanın içine git ilçe merkezine yap o kadar meraklıysan kızılcahamamlıların tepki göstermesi gerekiyor

 • murat yıldız   22-04-2014 09:10

  ilk defa düzgün bir haber yaptınız. akp den başka haber yapmazdınız. sizi tebrik ediyorum.

 • volkan   22-04-2014 01:53

  Şehir dışına çıktığımızda insanlara öve öve anlatabildiğimiz bi soğuksuyumuz var onu rahat bırakın bari.

 • sercan   22-04-2014 01:26

  sitenizde ilk defa bu kadar doğru bir haber görüyorum.

 • ahmet   22-04-2014 01:18

  doğa tanıtım müzesi diye bi beton yığını dikiyorlar. Bu gidişle tanıtacak doğa kalmayacak. Az ilerisinde 5 yıldızlı betondan çam hoteli. Her yer beton oldu. İlçe halkında örgütlenme ruhu olsa bu yapılara izin vermezlerdi

  0

  0

  • çıtaklı da gördü herşeyi   22-04-2014 01:59

   ahmet kardeşim biz taş devirini temizlioz doğa dan biz ağaç sökmüoz rant sağlanmış taşların yerini asfalta bırakıoz iyi çalışmış belediye taşla ışıklarla gözünüzü boyamışlar o taşlar söküldüya bozuk asfallata bile arabada ses kalmadı yaptığı hizmetler ve özel günlerden dolayı coşkun ünala teşekür ederiz...

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın