Ana Sayfa  /  Gezi Notları  /  Soğuksu Milli Parkı Çevre yolu doğa yürüyüşü
 • Facebook da Paylaş
Soğuksu Milli Parkı Çevre yolu doğa yürüyüşü
 • 01-01-1970
 • 4 yorum
 • 14318 okunma
Kızılcahamam haber olarak her ay gerçekleştirdiğimiz doğa yürüyüşlerini bu hafta kalabalık bir grupla Soğuksu Milli Parkı Çevre yoluna gerçekleştirdik.

Kızılcahamam haber olarak her ay gerçekleştirdiğimiz doğa yürüyüşlerini bu hafta kalabalık bir grupla Soğuksu Milli Parkı Çevre yoluna gerçekleştirdik.

Kırşehir den gelen doğa dostlarına memleketimizin güzelliklerini yerinde görmek, onlarla birlikte bir günlükte olsa Kızılcahamam’ı ve güzelliklerini gezerek göstermek istedik. Son yıllarda şehirde yaşamın stresinden sıkıntısından kaçıp doğada huzur bulmak isteyen doğa dostları hafta sonları kendilerini doğaya atıyor. Kırşehir Doğa Dostları Derneği (KIRDOST) üyesi 30 kişiden oluşan değişik meslek gruplarındaki doğa dostunu Pazar sabahı Kızılcahamam Belediyesi önünde karşıladık.

Soğuksu Milli Parkına Soğuksu Milli Parkı Çam otel yanında araçtan inip çevre yolunun başlangıcında yürümek için hazırlıklarımızı tamamlayıp yola çıktık. Güzel bir havada yürümek için KIRDOST üyesi otuz kişi ve Kızılcahamam Doğa Dostları Derneğinden üç kişi olmak üzere 33 kişi yürümeye başladık. Çevre yolunu tırmandıkça şehrin manzarası ve doğanın güzelliklerini içlerinde hisseden grup oldukça memnun bir şekilde zirveye doğru tırmanmaya devam ettik.

13- 14 yaşlarında çocukların da olduğu yürüyüş ekibi çevre yolunu içeren 16 km bu parkurda zirveye çıktıkça kar bizi karşıladı. Yaklaşık bir buçuk metre yüksekliğinde karda yürüdük, yer, yer kar yürümeyi zorlaştırsa da muhteşem manzara her şeyi bize unutturdu.09.30 başlayan yürüyüşümüz çevre yolunu takip ederek melih gökçek parkında Saat 15.00 de sona erdi. Gurup Ankara Konakta yemek yedikten sonra kaplıca ve alışveriş molasının ardından ilçemizden ayrıldı. Doğa dostu KIRDOST üyelerine Kızılcahamam haber olarak teşekkür ediyor farklı bir rotada buluşmak temennisi ile sözü  Kırşehir Doğa Dostları Derneği Başkanı Hikmet Gözübüyük Kızılcahamamhabere yaptığı açıklamada “ Doğa Sporları ve Trekking grubu olarak Kızılcahamam’a ilk kez bir yürüyüş yaptık, sizin sayenizde bayağı keyifli ve bayağı güzel bir parkurdu sıcak ilginize teşekkür ediyorum. Kızılcahamam bu konuda çok zengin, yürünecek o kadar çok yeri var ki, bu ilk oldu bundan sonrada yine grubumla beraber yazları ve son baharda da gelmeyi düşünüyoruz. Kızılcahamam bu konuda bir numara bir yer, orta Anadolu da Bozkırın ortasından Kırşehir den böyle yeşilin içerisine girince insan tuhaf oluyor, biz Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yürüyoruz Aksaray, Nevşehir buralarda vadi yürüyüşlerimizi yapıyoruz. Dağcılık, Erciyes Hasan dağ zirvelerimiz var, Bolu, Yedigöller, Kıbrıs cık ve Köroğlu dağlarına yine zirve yaptık. Kızılcahamam’da çok hoşumuza gitti keyifli bir yürüyüş yaptık sizlerin sıcak ilgisi bizleri fazlası ile memnun etti. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.   

Soğuksu Milli Parkını Tanıyalım

Soğuksu Millî Parkı, 1959 yılında Millî Park olarak tesis edilmiştir. Ankara'ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil etmektedir. Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır ve Ankara merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.

Arazisi volkanik bir sahadır. Bu nedenle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunmaktadır ve bunlar kaplıca turizmi açısından da kullanılmaktadır. En yüksek noktası ise 1789 rakımlı Arhul Tepesi'dir. Sarıçam ağırlıklı (%65) orman yapısı içerisinde Karaçam (%24), Köknar (%6) ve Meşe (%5) de bulunmaktadır. - Flora yönünden de zengin bir bitki yapısına sahip iken bugün maalesef flora küresel ısınma nedeni ile yok olma tehlikesi altındadır. - Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunmaktadır. Sahanın 1/3'ü kullanma, 2/3'ü ise koruma sahası olarak düzenlenmiştir. - Milli Park alanında boz ayı, altın çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar ve 35'in üzerinde kuş cinsi yer almaktadır. - Ayrıca soyu tükenmekte olan kara akbaba da Milli Park içerisinde koruma altına alınmıştır. - Parka bağlı olarak kurulmuş üretme çiftliğinde ise kınalı keklik, çim keklik, şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin bulunmakta dır.

Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekânlar da yer almaktadır.

Özellikle Ankara'da faaliyet gösteren izci gruplarının tercih ettiği bir kamp alanıdır. Milli Park içerisinde çadırlı geceleme yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan izin almak gerekebilmektedir. Güvenlik görevlileri, orman yangını ihtimalinin düşük olduğu ve az ziyaretçinin geldiği kış aylarında izin almadan geceleme yapmanızı dikkate almayabilir.

Etiketler : Soğuksu - Milli - Parkı - Çevre - yolu - doğa - yürüyüşü -
YORUMLAR
 •    24-02-2013 16:51

  Kızılcahamamda bizlere yardımcı olan Mustafa bey,Mehmet bey ve Eyüp bey'e Kır-Dost üyesi olarak çok teşekkür ederim.İnşallah bir başka etkinlikte görüşürüz.Selamlar.....Fevzi ÇATAR

 • Bayram Arslanoğlu   23-02-2013 09:48

  Gelemediğime üzüldüm, güzel bir etkinlik olmuş. KIRDOST'lulara buradan selamlarımı sunuyorum. Mustafa, Mehmet ve Eyüp Beylere de esenliklere diliyorum.

 • Has Ankaralı   22-02-2013 10:51

  Böyle güzide insanlarımızın ziyaretleri tanıtım açısından çok hoş. Sağolsunlar...

 • mustafa bey.   22-02-2013 10:22

  naos ( nerde akşam orda sabah ) kızılcahamamın güzelliklerini keşfedip, tanıtıp, yaşayıp, keyfini çıkarıyorsun aşk olsun sana, helal olsun sana.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın