Ana Sayfa  /    /  Sezer den Ortadoğu uyarısı
  • Facebook da Paylaş
Sezer den Ortadoğu uyarısı
  • 05-02-2007
  • 0 yorum
  • 5506 okunma
Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'i Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Sezer, Filistin ve Ortadoğu'daki gelişmelerle dikkat çekti
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin son dönemde Orta Doğu'da öne çıkan, etnik ve mezhepsel ayrışma ve çatışma riskinin bölgesel boyutlarının ötesinde sakıncalar doğurabileceğine inandığını belirterek, ''Bu bağlamdaki girişimlerin sağduyu ve işbirliğini gözeterek, bölgemizde birbiriyle doğrudan bağlantılı sorunların barışçıl çözümünü sağlayacak düzlemi güçlendirmesi önem taşımaktadır'' dedi.

Çalışma ziyareti için akşam saatlerinde Ankara'ya gelen Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Sezer tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Sezer ve Pakistan Cumhurbaşkanı Müşerref, daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Sezer, yaklaşık 1 saat 20 dakika süren heyetler arası görüşmelerin ardından Müşerref ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye ve Pakistan'ın aralarında tarihe dayanan dostluk ve dayanışma ilişkileri bulunan iki kardeş ülke olduğunu vurguladı.

Sezer, ''Bu dostluk ve kardeşlik bağları, kusursuz düzeydeki ilişkilerimizin her alanda daha da geliştirilmesine sağlam bir temel oluşturmaktadır'' dedi. Cumhurbaşkanı Sezer, Pakistan'ın bölgesinde ve küresel ölçekte barış ve işbirliği yönündeki içten çabalarını desteklediklerini, terörizmle savaşımda uluslararası toplumla gösterdiği güçlü dayanışmayı beğeniyle karşıladıklarını ifade etti.

-''ORTA DOĞU'DA ÖNE ÇIKAN ETNİK VE MEZHEPSEL AYRIŞMA''-

Cumhurbaşkanı Müşerref ile heyetlerin katılımıyla gerçekleştirdikleri görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin, ekonomi ve ticaret başta olmak üzere her alanda daha da geliştirilmesi olanaklarını ele aldıklarını belirten Sezer, şöyle konuştu: ''Görüşmelerimizde ayrıca ülkelerimizi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alış verişinde bulunduk. Türkiye ve Pakistan'ın bölgesel ve uluslararası konularda benzer görüşleri paylaştığını mutlulukla gözlemledik.

Görüşmelerimizde özellikle Orta Doğu'da uluslararası barış ve istikrarı olumsuz etkileyen sorunların çözümüne ilişkin bölgesel işbirliği olanaklarının geliştirilmesi konusunda ülkelerimizin olabilecek katkılarını ele aldık. Türkiye son dönemde Orta Doğu'da öne çıkan, etnik ve mezhepsel ayrışma ve çatışma riskinin bölgesel boyutlarının ötesinde sakıncalar doğurabileceğine inanmaktadır. Var olan sorunlara bütüncül bir yaklaşımla, barışçıl çözümler aranması gerektiğini düşünmektedir.

Bu bağlamdaki girişimlerin sağduyu ve işbirliğini gözeterek, bölgemizde birbiriyle doğrudan bağlantılı sorunların barışçıl çözümünü sağlayacak düzlemi güçlendirmesi önem taşımaktadır. Sayın Müşerref'in ülkemizi ziyaretinin, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra, bölgesel sorunların barışçıl çözümü konusundaki çabalarımıza yeni bir ivme kazandıracağına inanıyor, hepinizi içtenlikle selamlıyorum.''

-MÜŞERREF'İN KONUŞMASI-

Pakistan Cumhurbaşkanı Müşerref de dost ve kardeş ülke Türkiye'de bulunmanın hem kendisi hem de heyeti için büyük bir onur olduğunu söyledi. Müşerref, şunları kaydetti: ''Sevgili Kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı ile hem bölgesel hem de uluslararası konularda görüş alış verişinde bulunma imkanı bulmuş olmaktan da büyük bir onur duyuyorum. İkili ilişkilerimiz çerçevesinde diplomatik ve siyasi ilişkilerimiz açısından çok mükemmel, kardeşçe ve dostça ilişkilerimizin altını bir kere daha çizmek isterim. Aynı çerçevede ticari ve ekonomik alandaki ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi konusunda da yine kararlı olduğumuzu ifade etmek isterim.''

Görüşmelerde Orta Doğu ile ilgili bölgesel sorunları da ele aldıklarını ve ortaya çıkmakta olan bölgesel krizlerle ilgili endişeleri dile getirdiklerini ifade eden Müşerref, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu çerçevede barış ve uyumun sağlanması için bölgesel ve uluslararası anlamda adımlar atılmasının önemine ve ihtiyacına işaret ettik. Sevgili Kardeşimle yeni bir girişim ve yeni girişimle ilgili çabalar konusunda, gelişmeler hakkında bilgi alış verişinde bulunduk.

Bu çabalar çerçevesinde, Filistin sorununun çözülmesine Müslüman ülkeler olarak yapabileceğimiz katkılar ve genel anlamda dünya ve Müslüman dünyasına barışı getirmek konusunda atabileceğimiz adımlar üzerinde görüş alış verişinde bulunma fırsatımız oldu. Sizlere, tam bir görüş birliği içinde olduğumuzu ifade etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Türkiye ve Pakistan olarak barışı elde etmek için müşterek olarak hareket etme konusunda mutabıkız. Bütün bu çalışmalar içerisinde daha geniş bir çekirdek grup ile bu çalışmaların yürütülmesi söz konusu olacaktır.

Bu çalışmalarımızla bölgemize, dünyaya ve Müslüman dünyasına barışı getirmek konusunda katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bundan böyle gelecekte de kardeş ülkeler olarak bütün sorunlar ve konular karşısında birlikte aynı kararlılıkla hareket etmede inançlı ve kararlıyız. Birlikte sorunların çözülmesine katkıda bulunmak, müştereken hareket etmek, sorunları çözerek barışa ulaşmak konusunda adımlar atmaya hazırız.'' Heyetler arası görüşmede, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de hazır bulundu.

-MÜŞERREF ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ-

Cumhurbaşkanı Sezer, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref onuruna Çankaya Köşkünde akşam yemeği verdi. Yemek, basına kapalı gerçekleşti.

AA
Etiketler : Sezer - den - Ortadoğu - uyarısı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın