Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Sağlıksende yetki şöleni ../ Foto galeri
  • Facebook da Paylaş
Sağlıksende yetki şöleni ../ Foto galeri
  • 11-03-2008
  • 1 yorum
  • 5681 okunma
Sağlık ve Sosyal hizmetler çalışanlarını tek çatı altında toplayan Sağlık-Sen “Başkanlar Kurulu Toplantısı” ile bir kez daha farkını etkisini ortaya koydu. Sağlık-Sen Şubelerinin Yönetim Kurulu Üyelerinden İşyeri Temsilcilerine kadar 1500 kişinin katılımı ile Asya Termal Tatil köyünde gerçekleşen toplantıda; sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunları tespit edilerek çözüm önerileri görüşüldü.

Sağlık ve Sosyal hizmetler çalışanlarını tek çatı altında toplayan Sağlık-Sen “Başkanlar Kurulu Toplantısı” ile bir kez daha farkını etkisini ortaya koydu. Sağlık-Sen Şubelerinin Yönetim Kurulu Üyelerinden İşyeri Temsilcilerine kadar 1500 kişinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda; sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunları tespit edilerek çözüm önerileri görüşüldü.

Toplantı öncesinde Sendikamız Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ile bire bir görüşmeler gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, açılış konuşmasında; “ Yeni anayasada Sağlık-Sen olarak olmazsa olmaz talebimiz ‘grev ve toplu sözleşme hakkının’ kamu çalışanlarına verilmesidir” dedi.

Konuşmasının devamında sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarına değinen Mahmut Kaçar; “ Hükümetin temel politikalarından biri olan sağlıkta dönüşüm programını, sağlık ve sosyal hizmet kolu çalışanları olarak bizzat yaşıyoruz. Performansa dayalı ek ödeme sistemi ile başlayan, SSK Hastanelerinin devri ve aile hekimliği gibi uygulamalarla devam eden bu süreç birçok yeniliği beraberinde getirdiği gibi,  birçok sorunları da beraberinde getirmiştir.

Sağlık ve sosyal hizmet kolu çalışanları, 73 milyon insanımızın sağlık hizmetini etkin ve verimli alabilmesini sağladıkları için, önemsenmelidirler.

Sağlık hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulabilmesi ve insanımıza daha kaliteli sağlık hizmeti verilebilmesinin en temel koşulu, bu hizmeti sunan çalışanlarımızın temel sorunlarının çözülmesidir.

Çalışanların özlük hakları iyileştirilmeden, çalışma koşulları düzeltilmeden, hükümetimizin ve Sağlık Bakanlığının üzerinde önemle durduğu sağlıkta dönüşüm programının,arzu edilen düzeyde başarıya ulaşması mümkün değildir.

Performansa dayalı döner sermaye ek ödeme uygulamaları, esasta doğru olsada uygulamadaki adaletsizliğe yol açan yönlerinde gerekli düzenlemelere gidilmelidir.

Sözleşmeli personel üvey evlat muamelesi görmekte; aynı işi aynı yerde aynı unvanla yapan, ancak farklı özlük ve mali haklara sahip personel rejimi uygulamaları keşmekeşliğe neden olmaktadır.

Sağlık-Sen olarak 4-B’li sözleşmeli personelimize becayiş hakkının verilmesi, askerlik sonrası göreve başlama, aile ve giyim yardımından faydalanmaları yani 657 sayılı devlet memurlarının sahip olduğu tüm haklara sahip olmaları için, şimdiye kadar yaptığımız çalışmalara ara vermeden devam edecek, önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı ve hükümet nezdinde yapacağımız görüşmelerde çözüm için sonuca kilitleneceğiz.

Meslek tanımlarının yapılamaması, aile hekimliği ile ilgili uygulamalar, en riskli hizmeti gören sosyal hizmet iş kolu çalışanlarının yıllardan beri çözülemeyen başbakanlık tazminatı sorunu ve ağır iş yükü nedeni ile çalışma koşullarının iyileştirilmemesi, personel uygulamaları açısından temel sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunların çözümü noktasında tüm sağlık ve sosyal hizmet kolu çalışanları adına mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

Genel Başkan Mahmut Kaçar konuşmasının sonunda; “ Göreve başladıktan hemen sonra gündemimiz: “15 Mayısa giden süreçte, yetki olmuştur”  Yetki almaya inanmış, ciddiyetini, samimiyetini ve kararlığını ortaya koymuş, bu salonda bir araya gelmiş,  1500 inanan insanla yarından itibaren sahaya inecek ve yetkiyi alacağız ” dedi.

AK Parti Milletvekili, Sağlık Komisyonu Üyesi, Rüstem Zeydan ve Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Salim Uslu Kızılcahamam’da gerçekleşen toplantıya katılarak konuşma yaptılar.

AK Parti Milletvekili, Sağlık Komisyonu Üyesi, Rüstem Zeydan konuşmasında; İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı dönemlere atıfta bulunarak sağlık sendikacılığının kolay olmadığını, emek ve yürek isteyen bir görev olduğunu kaydetti. Sağlık-Sen’in sağlık çalışanları adına yaptığı çalışmalarının önemine değinen Zeydan; duyarlı sendikacılık anlayışının her zaman kazanacağına dikkat çekti.  

Rüstem Zeydan’ın ardından kürsüye çıkan Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Salim Uslu; Sağlık-Sen’in önünün açık olduğunu dile getirdi. Sendika Teşkilatı, bağlı olduğu iş kolu çalışanlarının sorunları ile ilgilenir ve bire bir bu sorunların çözümünü tespit ederse bir o kadar güçlü ve etkili olacağına değindi.

Toplantının ikinci bölümünde, Sağlık-Sen Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, İşyeri Temsilcileri teşkilat sorunlarını dile getiren konuşmalar yaptı. Son olarak, “Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle toplantıya katılan bayanlara Genel Başkan Mahmut Kaçar tarafından karanfil takdim edildi.

Etiketler : Sağlıksende - yetki - şöleni - ../ - Foto - galeri -
YORUMLAR
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın