Ana Sayfa  /    /  Radyo,da Türkce yayın durduruldu
  • Facebook da Paylaş
Radyo,da Türkce yayın durduruldu
  • 24-01-2007
  • 0 yorum
  • 5483 okunma
Birçok Türk'ün yaşadığı Suudi Arabistan'da Cidde radyosunun Türkçe yayını durduruldu. Fakat neden?
Suudi Arabistan hükümeti, Cidde radyosunda 35 yıldır yapılan Türkçe yayınlarını durdurdu.

Suudi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Cidde radyosundaki son Türkçe yayını, geçen cuma günü yapıldı.

Radyo, kısa dalgadan her gün 2 saat Türkçe yayını yapan yayıyordu. Yayınlar, özellikle Medine, Dammam gibi Suudi kentleri ile Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde yaşayan binlerce Türk tarafından dinleniyordu.

Yayınların durdurulduğu, cumartesi günü radyo çalışanlarına bildirildi.

Suudi yetkililer, Türkçe yayınların yanı sıra Peştuca (Afganistan), Bambaraca (Batı Afrika), Uygurca, Sevahilice (Doğu Afrika) ve Somalice yapılan yayınların durdurulduğunu belirtti, ancak yayınların durdurulma gerekçesini açıklamadı.

Bengalce, Farsça, Urduca ve Endonezyaca yayınlarının 3'er saat süreyle devam edeceği kaydedildi. Bu kararın gerekçesinde ise, "dört dilin yaşayan diller olduğundan ve Suudi Arabistan'da bu dilleri konuşan çok sayıda yabancı işçi bulunduğundan" söz edildiği öğrenildi.

Cidde radyosunun Türkçe yayınını izleyen Türkler ise Suudi Arabistan'da, Farsça konuşan İran elçilik ve konsolosluk mensupları dışında çok az İranlı bulunmasına rağmen, radyo yayınlarının sürmesinin manidar olduğunu söyledi. Türk
vatandaşları, Suudi Arabistan'da on binlerce Türkün yıllardır çalıştığını, bunların yanı sıra Orta Asya ülkeleriyle birlikte Türkçe yayınlarının birçok
insana ulaştığını belirtti.

Türkçe yayınlarının durdurulması üzerine Türkiye Büyükelçiliği yetkililerinin de yayınların yeniden başlaması için Suudi Arabistan hükümeti nezdinde girişimlerde bulunduğu öğrenildi.
Etiketler : Radyo - da - Türkce - yayın - durduruldu -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın