Ana Sayfa  /    /  Patronlar Kulübü'nün patroniçesi oldu...
  • Facebook da Paylaş
Patronlar Kulübü'nün patroniçesi oldu...
  • 26-01-2007
  • 0 yorum
  • 5612 okunma
TÜSİAD'ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçın-dağ oldu. Yalçındağ, TÜSİAD'ın ilk kadın başkanı
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ oldu.
      TÜSİAD’ın yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri, 37’nci Genel Kurul sonrasında toplandı. Genel Kurulda seçilen yeni yönetim kurulu, kendi arasında yaptığı seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına Arzuhan Doğan Yalçındağ’ı getirdi.
      TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları ise Pekin Baran, Ferit Şahenk ve Ümit Boyner oldu.
      TÜSİAD Yönetim Kurulu, Yalçındağ ve başkan yardımcılarının yanı sıra Bülent Akgerman, Haluk Dinçer, Ayça Dinçkök, Ali Kibar, Erdal Karamercan ve Ethem Sancak’tan oluştu.
      Akgerman, Meslek Örgütleriyle İlişkilerden Sorumlu olurken, Haluk Dinçer Dış işleri Komisyonu Başkanlığını, Ayça Dinçkök Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanlığını, Ali Kibar Şirket İşleri Komisyonu Başkanlığını, Erdal Karamercan Sanayi Hizmetler ve Tarım Komisyonu Başkanlığını, Ethem Sancak da Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığını yürütecek.
     
     ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ KİMDİR?

      Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Arzuhan Doğan Yalçındağ, halen Doğan TV ve radyolarda üst yönetici (CEO) ve Doğan Holding yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyor.
      Arzuhan Doğan Yalçındağ, profesyonel iş hayatına 1990 yılında Milpa bünyesinde, Alman Quelle firması ile birlikte Mail Order şirketini kurarak başladı ve 1992 yılına kadar bu şirkette yöneticilik yaptı.
      1993-1995 yılları arasında Alternatif Bank'ın kuruluş çalışmalarına katıldı ve bankanın faaliyete geçmesiyle beraber Yönetim Kurulunda yer aldı.
      1995-1996 yılları arasında, Milliyet Dergi Grubunun yönetiminde görev alan Arzuhan Doğan Yalçındağ, Finans Bölümünün sorumluluğunu üstlendi ve 1996 yılında Kanal D'de çalışmaya başladı.
      Halen Doğan TV ve Radyolarda CEO ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdüren Arzuhan Doğan Yalçındağ, 1999 yılında CNN International ile Doğan Yayın Holding arasında haber kanalı kurulması yönündeki çalışmaları başlattı ve proje Amerikalı Time Warner Grubu ile ortak olarak 2000 yılında CNN TÜRK adıyla yayın hayatına başladı.
      Yalçındağ, Aydın Doğan Vakfının kurucularından olup, Yönetim Kurulu Üyeliği görevine halen devam ediyor.
      Aynı zamanda, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Kadın Girişimciler Derneği Kurucu Üyeliği görevlerini de sürdüren Yalçındağ, Avrupa Birliği için Kadın İnisiyatifinin Kurucu Başkanı olarak da Türkiye adına AB ülkelerinde lobi çalışmaları yürütüyor.
      

  TÜSİAD'ın bütçesi 10.1 milyon dolar olarak belirlendi
     
     TEŞEKKÜR KONUŞMASI

      Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, yönetim kurulunun ilk toplantısında, son derece yoğun olan 2007 gündeminin tüm üyelerin katılımıyla tam bir değerlendirmesini yapabilmek için Yüksek İstişare Konseyi'ni 1 Mart 2007 tarihinde olağanüstü toplantıya çağırmayı kararlaştırdığını bildirdi.
      TÜSİAD'ın ilk kadın başkanı olan Yalçındağ, seçimin ardından üyelere hitaben yaptığı konuşmaya, kendilerine gösterilen güven için teşekkür ederek başladı.
      TÜSİAD'ın 36 yıldır Türkiye'nin gelişme sürecine damgasını vuran öncü, örnek ve toplum nezdinde itibarı yüksek bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Yalçındağ, "Bu konumumuza, kuruluşumuzdan bu yana titizlikle koruduğumuz ilkeler sayesinde ulaşmış bulunduğumuzu ve onları ortaya koymuş olan kurucularımıza minnet borçlu olduğumuzu hiç unutmuyoruz" dedi.
      Yalçındağ, siyasete, partiler üstü bir konumdan yaklaşmanın, siyaset sahnesindeki tüm aktörlere eşit mesafede durmanın TÜSİAD için her zaman temel prensip olduğunu vurgulayarak, başından beri çalışmalarında benimsenen esasların, siyasette yapıcı olmak, katılımcı demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve istikrarı kararlılıkla savunmak olduğunu söyledi.
      Ekonomide sürekli olarak serbest piyasanın itici gücüyle istikrarlı ve sürdürülebilir bir kalkınma çizgisini yakalama peşinde koştuklarını belirten Yalçındağ, şöyle konuştu:
      "Bir yandan üretim ve istihdamda hızlı artış sağlamaya çalışırken, bir yandan da gelir dağılımında adaletin sağlanması ve bölgesel gelişme eşitsizliklerinin giderilmesi TÜSİAD'ın temel hedefleri oldu. Sosyal politikalar alanında TÜSİAD toplumumuzu, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlikte çağdaş standartlara kavuşturmanın mücadelesini verdi. TÜSİAD, üyesi olan, olmayan hiçbir kişiye, kuruma, kesime herhangi bir ayrıcalık sağlama peşine düşmeden, ülke çıkarlarını ön planda tutarak hareket etmekle kalmadı, bunu çalışmalarının en önemli koşulu haline getirdi." Yalçındağ, kişisel olarak 4 yıllık yönetim kurulu üyeliğinden sonra başkanlık görevinin kendisine verilmesini büyük bir onur olarak değerlendirdiğini ifade ederek, TÜSİAD'ın yönetim kurullarından, bu görevi hak etmiş pek çok kadın üye geçtiğini, ancak ilk kadın başkan unvanını taşımanın kendisine nasip olduğunu söyledi.
      Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Yönetim kurulumuz ilk toplantısında, son derece yoğun olan 2007 gündeminin tüm üyelerin katılımı ile tam bir değerlendirmesini yapabilmek için Yüksek İstişare Konseyi'ni, Haziran ayını beklemeden 1 Mart 2007 tarihinde olağanüstü toplantıya çağırmayı kararlaştırdı" diye konuştu.
      Konuşmasının ardından Yalçındağ'ı, TÜSİAD eski Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ve diğer üyeler tebrik etti.
     
     YALÇINDAĞ'A AİLE DESTEĞİ

      Yaklaşık 45 dakika süren Genel Kurulda, oylar soyadına göre 4 sandıkta kullanıldı.
      TÜSİAD'ın yeni ve ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, oyunu hızlı bir şekilde kullanarak objektiflerin önünden uzaklaştı.
      Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise oy kullanırken gazetecilerin isteği üzerine görüntü alınmasına izin verdi.
      Bu arada Yalçındağ'ı, Genel Kurulda ailesi yalnız bırakmadı. Genel Kurulda eşi Mehmet Ali Yalçındağ, kardeşleri Vuslat Doğan Sabancı ve Hanzade Doğan ile nişanlısı Osman Boyner de hazır bulundu.
      TÜSİAD'ın yeni başkanı Yalçındağ, konuşmasının ardından aile üyeleri tarafından tebrik edildi.
      Genel kurulu yaklaşık 100 basın görevlisi izledi
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın