Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Özgürlük için ON milyon imza
 • Facebook da Paylaş
Özgürlük için ON milyon imza
 • 01-01-1970
 • 10 yorum
 • 5652 okunma
Memur-Sen Konfederasyonu ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ adıyla kamuda kılık-kıyafet özgürlüğü için imza kampanyası başlattı.

Memur-Sen, Konfederasyonu ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ adıyla kamuda kılık-kıyafet özgürlüğü için imza kampanyası başlattı.

Memur-Sen Kızılcahamam şubeside kılık kıyafet özgürlüğüne destek vermek amacı ile Kızılcahamam'da imza kampanyası düzenledi.

Kampanyasına destek vererek Konfederasyon genel merkezinde konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen olarak, kuruldukları günden beri temel hak ve özgürlükleri savunarak, haksızlığa uğrayanların yanında olduklarını ve bu anlayışla ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ adını verdikleri kampanyayı başek lattıklarını söyledi.

Gündoğdu, temel hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin en geniş şekilde yaşanabilmesi için birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade etti. Savundukları değerlere ve ilkelere yönelik dayatmaların her zaman karşısında durduklarını kaydeden Gündoğdu, “Bu kararlılığımızın yansıması olarak 30 Kasım 2012’de TBMM önünde kamu görevlilerinin kılık-kıyafet özgürlüğünü elde etmeleri kapsamında başörtüsüne özgürlük eylemi gerçekleştirdik. Konfederasyonumuza bağlı Eğitim-Bir-Sen de bu sürecin içinde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde 81 ilde basın açıklamaları yapmış ve yeni yılın ilk mesai gününde ülke genelinde gerçekleştirdiği ‘serbest kıyafetle işe gitme’ sivil itaatsizlik eylemiyle bu yöndeki taleplere dikkat çekmiştir” dedi.

Bugün bu çalışmalarına, vatandaşları da dahil ederek ‘Özgürlük için 10 Milyon İmza’ kampanyası başlattıkları belirten Gündoğdu, kampanya sonucunda toplanacak imzaları Başbakanlığa sunacaklarını dile getirdi.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’in darbeci zihniyetin bir kalıntısı olduğunu vurgulayan Ahmet Gündoğdu, çalışanların saç tarama şekline, ayakkabı modeline, etek boyuna, gömlek yakasına, bıyığına, favorisine ve süveterine karışan bu yönetmeliğin bir an önce kaldırılmasını istedi.

TBMM iç tüzüğünün 56. maddesinde ‘Bayanlar tayyör giyerler’ maddesi sebebiyle başörtülü milletvekiline izin verilmediğine dikkat çeken Gündoğdu, “Karşımızdaki tablo şudur: Milletin seçtiği vekiller, kendi kıyafetini seçememektedir. Başbakanı, cumhurbaşkanını seçen kadınlarımız, çalışma hayatında kendi kıyafetini seçememektedir. Başı açık çalışabilen kadınlar varken, başını örterek çalışma hakkını kullanamayan kadınlar gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Milyonların oyuyla milletvekili seçilen Merve Kavakçı’ya, darbe dönemi ürünü bir içtüzükle haddi bildirilmiştir” şeklinde kullandı.

Okullardaki kılık-kıyafet özgürlüğünü takdir ettiklerini söyleyen Gündoğdu, derse ve okula tanınmış ayrıcalığın ve özgürlüğün öğrencilerin ve öğretmenlerin tamamına tanınmış bir hak olmadığını; okula ve derse özgürlük tanıyan anlayışın, bireyi görmezden gelmemesi gerektiğini ifade eden Gündoğdu, özgürlüğün herkese tanınması beklentisine karşılık verilmesi çağrısında bulundu.

Referandumda kadınlara ayrıcalık hakkının onaylandığını kaydeden Gündoğdu, “Kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün yurttaşları aynı hakları kullanamamakta, kadın-kadın eşitsizliğine neden olunmakta, özellikle inancı gereği başörtüsü takan kamu çalışanlarına zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır. Yapılan, cinsiyet ayrımcılığıdır. Demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ve lider ülke olma konumunda olan Türkiye, bu ayıbından en kısa zamanda kurtulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kampanya sürecine de değinen Gündoğdu, başörtüsü yasağının kalkması taleplerini de içeren ve 30 günde toplayacakları imzaları, hayata geçirilmek üzere, Başbakanlığa sunacaklarını söyledi. Daha sonra, konuya ilgi ve destekleri için başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, TBMM ve siyasi partilere bilgi vereceklerini belirten Gündoğdu, toplumsal duyarlılığı olan sivil toplum örgütleriyle, kurum ve kuruluşları da kampanyalarına destek olmaya çağırdı.

Ahmet Gündoğdu, kampanyayla ilgili olarak http://ozgurlukicin10milyonimza.com/ adıyla internet sitesi de açtıklarını sözlerine ekledi.

Gündoğdu, basın açıklamasından sonra dilekçe formunu imzalayarak, ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ kampanyasını başlattı.

Toplantıya, Memur-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, bağlı sendikaların genel başkan ve genel merkez yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, şube başkanları ve üyeler katıldı.  

Etiketler : Özgürlük - için - ON - milyon - imza -
YORUMLAR
 • yoyo   18-01-2013 00:25

  doldurmadı mı, lolo..bütün sınavların arkasından şaibe çıkmadı mı?

 • lolo   16-01-2013 11:17

  Lo lo oo yapmayacaksın arkadaşım Goygoyculagada gerek yok.Ergenekoncular bu tür korkuları psiklojik harp olsun diye yaydılar bir zaamaanlar.REFAH Partisinden sonra vay kestiler vay zorla şunu yaptırrdılar dediler. Arkasından memleket bir güzel soyuldu. kendini bilen başkasına dayatma yapmaz. başkasının hayatına karışmaz.10 yıldır bu güçte başka bi iktidar olsaydı her yeri kadroları ile doldururdu.

 • Ömer Ş. S.   15-01-2013 10:19

  İnsanlar inançlarını sonuna kadar yaşamalı. Okullarda din dersi mecbur olmamalı. Cemevleri ibadethane sayılmalı. Başörtülü kadınlar kamusal alanda yer alabilmeli. Ecdadımız din, ırk, renk, dil ayrımı yapmadan yüzyıllar boyu parçalanmadan ayakta kalmayı başarmışlar ve hala ayaktayız. II. Mahmutun şu sözleri her şeyi anlatır " Musevi, Hristiyan ve Müslüman tebaam arasındaki tek fark birinin havrada, birinin kilisede birinin de camide ibadet etmesidir" demiştir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürkte devletin tüm vatandaşlarına eşit davranması gereğini insanların inançlarını hürce yaşayabilmeleri ve garanti altına alınması gereğini savunmuş ve bu yolda devrimler yapmıştır. Açık ile kapalıyı yanyana görmeye tahammülümüzün olması lazım. Hoşgörünün olmadığı ortamda demokrasi ve özgürlükten bahsedilemez. Kabul edilemeyecek tek şey özgürlük-demokrasi kılıfı altında milletin geriye götürülmesidir. Buna izin verilmeden inanç özgürlüğünü desteklemeliyiz. Saygılarımla...

 • F.Arslan   15-01-2013 09:21

  Devlet dairelerinde esaret,Atatürk'e Cumhuriyet'e ve onun değerlerine sahip çıkmaya çalışan memurlar için söz konusu.Bakanlıklarda,hastanelerde okullarda zaten isteyen türbanını takıyor.Türban takmayan,cuma namazına gitmeyen memurlarada "şimdilik" aba altından sopa gösteriliyor...Görev dağılımı,görevde yükselme gibi durumlarda ise referans cemaatler...Sözüm ona,kıyafet özgürlüğü adı altında başlatılan bu kampanyanın hedefi ise,sakallı;kravatsız hakim yaka(iran modeli)gömlekli, türbanlı insanların devlet dairelerine girmesini sağlayarak kafalarının arkasında sakladıkları yaşam biçimine toplumun gözünü alıştırmak...

 • sabri   14-01-2013 13:34

  Bu Milletin tek değeri türban mı?Sokakta nasılsa devlet dairesinde de öyle olmalı demiş birisi. özgürlük diyorsunuz ve özgürlük derken sadece sizin gibi düşünenlerin özgürlüğünü anlıyorsunuz..kadın askılı buluzla,mini etekle gelse, yada adam taksa kafasına bir kovboy şapkası giyse uzun deri çizmeleri böyle gelse işyerine, bu özgürlüktür diyebilirmisiniz..Devlet dairesinin bir saygınlığı olmalı ve çalışanlarda ona uygun giyinmeli ve davranmalı..Orası sokak değil..orası resmi bir daire..bari özgürlük demeyin adına..Özgürlük büyük bir şeydir..Serbestik başıbozukluktur. Aradaki farkı anlamak için çok fırın ekmek yemek gerekir

 • Necip   14-01-2013 09:05

  Özgürlükler bedel ister Cesaret ister. Milletin Değerleriyle buluşması aslına dönmesi. İnsanları iki yüzlü yapmayın, sokata ne ise işinde de o olsun. korkamayın Cumhuriyet dahada güçlenir.

 • Birisi   14-01-2013 08:47

  Diğerleri nasıldı onlarıda gördük... en azından trübünlerede oynasa oynuyor diğerleri kaç senedir hiç bir şey yapmadı.....

 • ahmet   14-01-2013 02:54

  Olursa eğer süper olur.

 • sinan   14-01-2013 00:46

  özgürlükten tek anladıkları bu herhalde..başkasının özgürlüğünü de savunabilirler mi acaba..çok merak ediyorum..

 • Fahri T.   14-01-2013 00:20

  memursan 10 milyon değil 10 milyar imza toplasa ne yazar! patronunun karşısında süt dökmüş kediye dönüyor. bunlar hep tribünlere oynuyorlar. nato mermer nato kafa!

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın