Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Öğretmenim Gününüz Kutlu Olsun
 • Facebook da Paylaş
Öğretmenim Gününüz Kutlu Olsun
 • 24-11-2014
 • 4 yorum
 • 5825 okunma
24 Kasım Öğretmenler günü bugün kutlanıyor

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü

Ülkemizde her yıl 24 Kasım Öğretmenler günü olarak çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Kızılcahamam’da Öğretmenler günü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kaymakamlık ve Belediye tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanacaktır. Bu kapsamda bugün Saat: 13.00 de Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayacak program Saat 16.00 da Belediye Toplantı ve Nikah salonunda devam edecek, Akşam Saat 18.00 de Kızılcahamam Belediyesi tarafından öğretmenlere Adem Özbekler Kültür Merkezinde yemek ikramında bulunulacaktır.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR?
Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür.

Pek çok ülkede 1994'ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris'te gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı"nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi"'ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

TÜRKİYE'DE NE ZAMAN KUTLANIR?
Türkiye'de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" ünvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşmişti.

Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir

Etiketler : Öğretmenim - Gününüz - Kutlu - Olsun -
YORUMLAR
 • Veysel BAYRAM   26-11-2014 22:11

  Aziz ve Muhterem ÖĞRETMENİM Mahmut ATALIK (sağ isem elini değil ayaklarının altını öper hayırlı ömürler dilerim) Muhterem HOCALARIM Bayram KARTALOĞLU, Ergin YÜRÜTEN, Yüksel ŞAHİN, Hidayet KARADELİ ve tüm öğretmenlerimize saygılar sunar ömür boyu sağlık ve mutluluklar diler adam gibi adam yetiştirme görevlerinde başarılar dilerim

 • SİNAN KILIÇ   24-11-2014 11:21

  Salın Mahallesi Sosyal Yardımlaşma. Dayanışma ve Kültür Derneği yönetim kurulu olarak bütün öğretmenlerimizin "Öğretmenler Günü"nü tebrik ederiz. Saygılarımla,

 • Hacı ÜNAL   24-11-2014 09:40

  Eski dostlar, eski dostlar...Allah sağlık,uzun ömür versin. "Muallimlerin en mukaddes görevi medeniyet kurucu bir nesil yetiştirmeleridir"... Bu duygularla tüm öğretmenlerimize Allah sağlık,huzur ve mutluluk versin.

 • Mustafa TAŞKIN   24-11-2014 09:30

  İlçemiz başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin GÜNÜNÜ kutlar başarılarının devamı dileğiyle saygılar sunarım.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın