Ana Sayfa  /    /  Necef'te büyük katliam iddiası
  • Facebook da Paylaş
Necef'te büyük katliam iddiası
  • 31-01-2007
  • 0 yorum
  • 5530 okunma
Dünya bu soruyu soruyor; 300 kişinin öldürüldüğü Necef'te ne oldu? Independent, Irak ve ABD güçlerinin katliam yaptığını savundu. İşte bombardıman sonrasındaki şok görüntüler:

Irak'ın güneyindeki Necef'te hafta sonunda yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan Irak - Amerikan ortak operasyonunda tam olarak neler olduğu hala tartışılıyor ve İngiliz gazetelerinde bu konuda birbiriyle çelişen iki farklı senaryo yer alıyor.

Times, bu militanların Cennetin Ordusu adlı bir tarikatın mensupları olduğunu; liderlerinin mehdi olduğunu iddia eden ve kendisine cennetin yargıcı adını takan Samir ebu Kamer olduğunu belirtiyor:

"Necef valisi, tarikatın Kerbela'ya yürüyen Şiileri öldürmeyi planladığını söylüyor. Yetkililere göre bazı mensuplar da ülkenin en üst düzey Şii din adamı Ayetullah Sistani'yi öldürüp İmam Ali türbesini havaya uçurmayı planlıyordu."

Independent muhabiri Patrick Cockburn ise çok farklı bir tablo çiziyor.

"Bu resmi hikayenin uydurma olduğu, bunun kazara yaşanmış bir katliam olduğu yolunda artan şüpheler var. Örgüt, kendilerinin olaya karışmadığını, barışçı bir hareket olduklarını söylüyor.

"Olaya karışanların Kerbela'ya hacı olmak için giden Havatim aşiretinden olduğu, gece bir kontrol noktasında aşiretin lideri Iraklı askerlerin ateşine hedef olunca, silahlı aşiret üyelerinin karşılık verdiği, çağrılan takviyenin de etkisiyle olayın bir katliama dönüştüğü belirtiliyor. Iraklı yetkililer bölgeyi kuşattı ve muhabirlerin yaralılarla görüşmesine izin vermiyorlar."

NECEF'TEKİ ÇATIŞMALARDA 300 DİRENİŞÇİ ÖLDÜ

Yerel yetkililer, Bağdat'ın güneyindeki kutsal kent Necef yakınlarında Irak kuvvetleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 300'e yükseldiğini belirtti.

Necef valisinin sözcüsü Ahmed Duaybel, "Bir grup milis kaçmayı başardı ve Ahmed İbn El Hasan adlı liderleri de bulunamıyor" açıklamasında bulundu.

Sözcü, kendilerine "Göğün askerleri" adını veren bu direnişçilerden 300 kadarının, ABD askerleri tarafından havadan desteklenen Irak kuvvetleriyle dünkü çatışma sırasında öldürüldüğünü belirtti ve bu sabaha karşı bölgenin temizlenmesine yönelik operasyonlara ara verildiğini söyledi.

NECEF'TE DÜŞÜRÜLEN HELİKOPTERDE, 2 ABD ASKERİ ÖLDÜ

Necef'te bugün düşürülen ABD helikopterinde bulunan 2 askerin öldüğü bildirildi.

Necef Valisi, ''teröristlerin'' askeri helikoptere Necef'in kuzeyindeki Zerka bölgesinde ateş açtığını ve isabet alan helikopterin düştüğünü söylemişti.

Reuters Ajansı muhabiri de, helikopterin, Necef'ın dış kesimlerinde direnişçilerle çatışma sırasında, ardında bir duman bulutu bırakarak düştüğünü gördüğünü anlatmıştı.

ABD ordusunun açıklamasında ise helikopterin düşürülüp düşürülmediğine değinilmeden yalnızca, Irak güvenlik güçlerine yardım için yapılan operasyonda ''düştüğünden'' sözedildi

haber7

Etiketler : Necef'te - büyük - katliam - iddiası -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın