Ana Sayfa  /    /  Müslüman kadına büyük haksızlık!
  • Facebook da Paylaş
Müslüman kadına büyük haksızlık!
  • 05-03-2007
  • 1 yorum
  • 5485 okunma
Hollanda'da Protestan orta dereceli bir okul, Müslüman bir kadının, başka bir dinden olduğu gerekçesiyle "kantin görevlisi" olarak çalışmasına izin vermedi. Okulun gerekçesi...
Ülkenin orta kesimlerinde yer alan Barneveld kasabasındaki Prinsterercollege adlı okulda temizlik şirketinde çalışan Müslüman kadının, aynı okulda kantin görevlisi olarak çalışma başvurusunu, Proteston Kilisesine bağlı olmadığı gerekçesiyle kabul etmedi.

Temizlik şirketindeki işini, kantin görevlisi olmak için bırakarak, okula başvuran Müslüman kadının verdiği bilgiye göre, başlangıçta işe alınacağı söylenmesine karşılık kısa süre sonra bunun mümkün olmadığı bildirildi.

Okul Müdürü Kees Heek, okulun bütün personelinin kural gereği Protestan inancına bağlı olmasının öngörüldüğünü, bu nedenle Müslüman kadının kantin görevlisi olarak çalışmasına izin verilmediğini söyledi. Kees Heek, Müslüman kadının başka bir şirket adına okulda temizlik görevi yapmasında ise sakınca görmediklerini belirtti.

Müdüre göre, okul personelinin Protestan inancına bağlı olmasının öngörülmesine karşılık, okula, bu inanca saygı duyan öteki dinlerden bütün ailelerin öğrencileri gelebiliyor. Okula kantin görevlisi olarak girebileceğini dikkate alarak temizlik işini bırakan ve bu göreve Müslüman olduğu gerekçesiyle alınmayan kadın, konuyu Eşit Haklar Komisyonuna götürdüğünü açıkladı.

Bu arada, okul, Müslüman kadının başka bir iş bulmasına yardımcı olabileceğini bildirdi.
Etiketler : Müslüman - kadına - büyük - haksızlık! -
YORUMLAR
  • sinanz   17-03-2007 11:43

    Müslüman kadına büyük haksızlık! Hollanda'da Protestan orta dereceli bir okul, Müslüman bir kadının, başka bir dinden olduğu gerekçesiyle "kantin görevlisi" olarak çalışmasına izin vermedi. Okulun gerekçesi...

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın