Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  MTA Üçbaş Köyünde 2500 metrede sıcak su arayacak
 • Facebook da Paylaş
MTA Üçbaş Köyünde 2500 metrede sıcak su arayacak
 • 09-02-2016
 • 4 yorum
 • 5749 okunma
Kızılcahamam Üçbaş Köyünde Maden Teknik Arama (MTA) 3.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak olan sondaj için çalışmalar başladı.

MTA Orta Anadolu 3'ncü Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak olan sondaj çalışması Kızılcahamam Üçbaş Köyü Arpa çukuru Mevkiinde bulunan 5 dönümlük alanda başladı.

Edinilen bilgiye göre MTA 3.bölge Müdürlüğü Kızılcahamam’da şimdiye kadar 7 adet kuyu açtı. Sekizinci termal sıcak su kuyusunu açmak için çalışma başlatan MTA 3.bölge Müdürlüğü Üçbaş köyünde zemin çalışmalarını başlattı. 8 ay sürecek sondaj çalışmasında MTA genel müdürlüğünün ve Türkiye’nin en derin sondaj makinası çalışacak. Kırk tırla taşınacak olan sondaj makinası ilçeye gelmeye başladı 2500 metre derinliğe kadar inilecek olan sondajda beklentinin yüksek olduğu dile getirildi.

Kızılcahamam belediye başkanı Muhittin Güney sondaj sahasında incelemelerde bulundu. Burada yaptığı açıklamada şunları söyledi. Türkiye jeotermal potansiyeli bakımından dünyada 7'nci sırada ve Avrupa'da ise birinci sırada. Şu anda MTA termal sahaların bir kısmını kullanıma açıyor. Kızılcahamam’da bunlardan bir tanesi 5 dönüm bir arazi üzerinde yapılacak olan çalışma neticesinde 2500 metre derinliğe inilecek Kızılcahamam açısından çok büyük önem taşıyan sondaj çalışmasının başlayacak olmasından dolayı çok mutluyum” dedi.

Etiketler : MTA - Üçbaş - Köyünde - 2500 - metrede - sıcak - su - arayacak -
YORUMLAR
 • Veysel BAYRAM   11-02-2016 23:23

  Şimdiye kadar açılan kuyular birbirinin debisini etkileyecek mesafede Mevcut havza dışında termal su araması fevkalade bir çalışma ama, Termal su debisini çoğaltacak en kolay ve ucuz çare; Termal su kullanan her firmanın termal su tahsis sözleşmesinin ilgili maddesi mealen şöyle. "Firma kullandığı suyu tekrar termal su sondaj kuyusuna geri dönüşümünü sağlamak için gerekli hat döşeme çalışmalarını kendisi yapar ve bu masraflar için Belediyeden hiç bir hak ve üçret talep edemez."

 • ŞAKİR ATACAN   11-02-2016 11:08

  Salın köyünde de sıcak su çıkar bi el atın

 • orayadamı hamam yapacaklar.   10-02-2016 17:19

  orayadamı hamam yapacaklar.

 • hasan gerçek   10-02-2016 13:01

  iyide mta o kuyuları belediye için sontaj çalışması yapmıyırki su çıkar ise eğer mta onu satacak kimin parası varsa o lır kanun öyle

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın