Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Minareden 'Oku' mesajı
  • Facebook da Paylaş
Minareden 'Oku' mesajı
  • 28-12-2017
  • 2 yorum
  • 1763 okunma
Çamlıdere’de 15. yüzyıl mimarisiyle yeniden inşa edilen Şeyh Ali Semerkandi Mescidi’nin minaresine hilal yerine kalem ve kitap konuldu. Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, ilk ayet “Oku”dan esinlendiklerini belirterek, “Rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in peşinden gidersek kimse dervişlerin, FETO’ların peşine takılmaz” dedi.

ÇAMLIDERE Belediyesi, Şeyh Ali Semerkandi Türbesi’nin yanına 15. yüzyıl mimarisine göre Şeyh Ali Semerkandi Mescidi’ni inşa etti. Mescidin minaresinin alem kısmında, ‘hilal’ yerine ‘kitap ve kalem’ konulmasının tercih nedeniyle ilgili Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti “Oku”dan esinlendiklerini söyledi. Başkan Can, “İslam’ın ilim, bilim ve fene önem veren bir din olduğu mesajını Çamlıdere’den tüm dünyaya veriyoruz. Rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in peşinden gidersek kimse dervişlerin, FETO’ların peşine takılmaz diyoruz” dedi.

Mescidin tüm özellikleriyle Şeyh Ali Semerkandi’nin ilçeye geldiği dönemi yansıttığını ifade eden Başkan Can, şöyle konuştu:

MESAJI DÜNYAYA HAYKIRIYORUZ

“Minarenin alem kısmında normalde hilal olur. Biz oraya ahşaptan bir kitapla kalem koyduk. Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti ‘Oku’yla başlıyor. İslam dini, ilmi, bilimi, okumayı emreden bir dindir simgesi de budur diye ibadethanemizin en uçsal noktasından bu mesajı dünyaya haykırıyoruz.

‘FETO’LARIN PEŞİNE TAKILMAZ’

İslamın ilim, bilim ve fene önem veren bir din olduğu mesajını Çamlıdere’den tüm dünyaya veriyoruz. Kuranı Kerimi okumayan birçok kişi sözde dervişlerin peşinden gidiyor. Rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in peşinden gidersek kimse dervişlerin, FETO’ların peşine takılmaz diyoruz.”

AHŞAP VE KERPİÇTEN  YAPILDI

 

Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, mescide ilişkin “Ahşapla kerpiçin buluştuğu bir bina. Her şeyi o döneme özgü. 15. yüzyıldaki gibi ilkel bir minaresi var. İçinde de 25 kişi ibadet edebiliyor” diye konuştu.

Etiketler : Minareden - 'Oku' - mesajı -
YORUMLAR
  • Fatih Duru   29-12-2017 08:05

    tezat ve saçma- hem Şeyh Ali Semarkandi diyeceksin hemde DERVİŞLERİ eleştireceksin. İlginç ki ne ilginç.

  • Veysel BAYRAM   28-12-2017 22:31

    Başkanımızın çalışmaları takdire şayan da, Bu çalışma "amaç mesaj vermede olsa" Halilsiz minare, yeni hilal-siz minderler yapılmasına örnek teşkil edebilecek bir çalışma olmuş. Kitap ve kalem için daha uygun bir yer bulunması dilek ve temennisi ile.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın