Mevsimsel Depresyon
Özgür Zeynep ÖZÜMTÜRK - KIZILCAHAMAMHABER
.

MEVSİMSEL DEPRESYON

Sonbaharın iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde; insan tabiatında da ister istemez bazı değişiklikler yaşanmaktadır. Tüm diğer canlılar gibi insan da; bulunduğu çevreden, o çevrenin özelliklerinden, özellikle de ikliminden ve çevresel koşullarından etkilenir. Bu etkiyi içimizden bazıları daha kolay tolore edebilirken, uyum geliştirmek kimi bireyler için daha zor ve uzayan bir süreç haline gelebilir. Bu durum tamamen bireysel farklılıklardan kaynaklanır. Özellikle mevsim geçiş zamanları olan bahar ayları, insanın yaşama uyum yeteneği üzerinde olumsuz etkilerle kendini hissettirip, mevsimsel depresyona neden olabilmektedir. Mevsimsel depresyon sonbaharda olduğu gibi ilkbahar aylarında da görülebilen bir durumdur. Mevsimsel depresyonun, bildiğimiz adıyla majör depresyondan aslında belirtiler olarak çok da büyük farklılıkları yoktur. Her ikisi de hemen hemen aynı belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler genellikle;

Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, yaşamdan keyif alamama, iştahsızlık ya da fazla yeme, kişisel bakımını ve hijyenini ihmal etme, kendini sosyal ortamlardan ve ilişkilerden soyutlama, eskiden zevk aldığı şeylerden zevk alamama, uykusuzluk ya da sürekli uyku isteği, uyku kalite ve miktarında artış ya da azalma, yaşamın anlamına ilişkin sorgulamalarda ve olumsuz düşüncelerde artış…v.b. durumlardır.

Mevsimsel depresyona girmemek, mevsim geçişlerinin yaşama uyum yeteneğimizi olumsuz etkilemesine engel olmak adına elbette ki bizimde yapabileceğimiz şeyler var.

Öncelikle, gün ışığının azalması ile birlikte bedenimizin değişen hormonal durumumuza kolay adapte olmasını sağlamak amacıyla fiziksel aktivitelere yaşamımızda yer vermeliyiz. Bu amaçla yürüyüş yapmak, özellikle de doğa ile iç içe olabileceğimiz alanlarda gün de en azından yarım saat yürümek oldukça önemlidir.

Beslenmemize dikkat etmek bağışıklık sistemimizin de değişen çevresel faktörlere kolay uyum sağlaması için gereklidir. Yaşımıza ve bedensel özelliklerimize uygun doğal bir beslenme tarzı yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olmalı. Bedenimizi kirletmemeli, ona iyi bakmalı ve doğru kullanmalıyız ki o da bize gerektiği gibi hizmet edebilsin.

Tabi yaşam kaynağımız sudan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Günde 2-2,5 litre su tüketimi bedenin sağlıklı işleyişi üzerinde önemli rol oynar. Suyun saf tadını sevmeyenler ve içmekte zorlananlar içine limon, taze nane yaprakları, tarçın, zencefil…v.b. bitkiler atarak suyu tatlandırabilirler.

Günlerin kısalmaya başlamasının doğal sonucu olarak, ev dışında geçirilen zamanın kısalmasının sosyal ilişkilerimize ayırdığımız zamanı etkilemesine izin vermemek gerekir. İlgi ve yeteneklerimize uygun kurslara, eğitim çalışmalarına, kişisel gelişim amaçlı faaliyetlere katılmak yahut arkadaş, akraba…v.b sosyal faaliyetleri ihmal etmemek de yaşamın getirdiği değişkenlerle baş etmemizi kolaylaştırır.

Kendimize ait hobilere sahip olmak insanın yaşama uyum yeteneğini uzun vadede koruyan bir durumdur.

Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki ruh ve beden bir bütündür ve birbirleri üzerinde de etkiye sahiptirler. Kişinin dengede olabilmesi için ise bu ikisinin uyumlu bir bütün halinde olması gerekir. Beden sağlığımız bozulduğunda bundan nasıl psikolojimiz de etkilenir ve kendimizi kötü hissedersek; ruhsal anlamda bir sıkıntı yaşadığımız da da bedenimizin bundan etkilenmemesi imkansızdır. Ruh bedeni beden de ruhu taşır.  Biz bu uyumlu bütünlüğü bozmamak adına kendimize özen gösterdiğimizde; değişen çevresel koşullara da uyum sağlamakta zorlanmayız. Ayrıca şunu da özellikle belirtmeliyim ki;  mevsimsel depresyon, majör depresyon gibi uzun süreli ve ağır geçirilen bir süreç değildir. Kadınlarda doğaları itibariyle, erkeklere oranla dört kat daha fazla görülen mevsimsel depresyonda; kişinin verilen önerilerle süreci atlatamadığı görülürse; mutlaka uzman yardımına başvurulması gerekir.

 

                                                                                                          Özgür Zeynep Özümtürk                                                                                                                                                                     Uzman Psikolojik Danışman

14-11-2019 23:53
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın