Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Meslek Lisesinden TRT müzesine ziyaret
  • Facebook da Paylaş
Meslek Lisesinden TRT müzesine ziyaret
  • 01-01-1970
  • 1 yorum
  • 5530 okunma
Kızılcahamam Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Öğrencileri, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesine gezi düzenledi. Müzede, Atatürk'ün 10. Yıl Nutku'nu okurken kullandığı mikrofondan, dizi ve filmlerde kullanılan kostümlere, 1968 tarihinde ilk TV haberi sunan Zafer Cilasun'un 2 boyutlu hologram uygulamasından tarihi mikrofon kameraya ve ses kayıt cihazlarına kadar birçok önemli eser bulunuyor

Kızılcahamam Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Öğrencileri, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesine gezi düzenledi. Müzede, Atatürk'ün 10. Yıl Nutku'nu okurken kullandığı mikrofondan, dizi ve filmlerde kullanılan kostümlere, 1968 tarihinde ilk TV haberi sunan Zafer Cilasun'un 2 boyutlu hologram uygulamasından tarihi mikrofon kameraya ve ses kayıt cihazlarına kadar birçok önemli eser bulunuyor.

10 Aralık 2012'de açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı ve yayıncılık tarihinin en eski mikrofonlarından günümüzün sanal stüdyolarına, tarihi giysilerden Atatürk'ün kullandığı arabalara, radyo tiyatrolarından tarihi filmlerde kullanılan oklara kadar TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi'nde bulunan eserler öğrencilere ve öğretmenlere tanıtıldı.

Müze, Türkiye'nin ilk radyo yayınlarının başladığı 1927'den itibaren ülkemizin yayıncılık ve toplumsal alanda geçirdiği her türlü teknolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel gelişmenin günümüze ve sonraki nesillere taşınması amacıyla hazırlanmış. Müzede, cumhuriyetin kuruluşuna paralel olarak gerçekleşen yayıncılık faaliyetlerine ait teknik, görsel ve işitsel pek çok malzemenin İnteraktif bir uygulamayla sergileniyor. Çeşitli yıllara ait yayıncılık malzemeleri, siyah-beyaz ve renkli kameralara, farklı mikrofonlar ve çeşitli cihazlardan oluşan yaklaşık 200 obje ve 400'ün üzerinde görsel ve işitsel kayıt örneği müzede sergileniyor. Radyo yayıncılığının ilk yıllarına ait ses kayıtlarının ve teknik cihazların sergilendiği mekânda, radyo yayını yapılabilen bir stüdyo da bulunuyor.

1933'te Cumhuriyet'in 10. Yılı törenlerinde Atatürk'ün 10. Yıl Nutku'nu okurken kullandığı mikrofonda müzede sergileniyor. 31 Ocak 1968 tarihinde ilk TV haberini sunan Zafer Cilasun'un 2 boyutlu hologram uygulaması da canlandırıldı. Sahnede bulunan kamera, mikrofon ve sehpa orijinal objelerden oluşuyor MüzedeTRT dizi ve filmlerinde kullanılan 50 binini üzerinde kostümden 500'e yakını sergileniyor. Ömer Seyfettin Hikâyeleri, Aşkı Memnu, Çalıkuşu, Kurtuluş, AbdülhamitDüşerken isimli dizi ve filmlerde kullanılan kostümlerde sergileniyor. Ayrıca müzenin alt katında Atatürk'ün kullandığı araçların birebir kopyası da yer alıyor. Müzede bulunan daha önce TRT kullanmış olduğu stüdyoda Kızılcahamam Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi için kayıt yapılarak okula hediye edilmiştir. Müze gezisinden sonra TRT bünyesinde bulunan haberler, spor haberleri ve kültürel programların yapıldığı stüdyolar gezildi, buradaki ses ve kamera kumanda sistemleri, ışık sistemleri ve görüntü kayıt sistemi hakkında öğrencilere yönelik bilgi verildi. 

Etiketler : Meslek - Lisesinden - TRT - müzesine - ziyaret -
YORUMLAR
  • Halil Ünal   26-01-2013 09:56

    Şener hocamda herzmanki qibi cix ya :)

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın