Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Merkezi ezan ve merkezi vaaz kalkıyor.
 • Facebook da Paylaş
Merkezi ezan ve merkezi vaaz kalkıyor.
 • 08-09-2009
 • 7 yorum
 • 5562 okunma
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Merkezi ezan ve merkezi vaaz uygulamasını köylerden başlayarak kaldırıyoruz!..”
Öncelikle bu konudaki hassasiyetinizden dolayı teşekkür ediyorum. Merkezi ezan ve vaazların hem olumlu, hem de olumsuz tarafları var. Merkezi vaazdan başlayalım. Gönül ister ki; her bir din görevlimiz cemaatiyle yüzyüze konuşsun, gözgöze gelsin ve dinî konularda cemaatini aydınlatsın, vaazı nasihatte bulunsun. Doğrusu budur. Çünkü hoparlörden yapılan vaazın yeterli iletişimi sağlayamadığı, hocaya ilgiyi çekemediği yüzyüze vaaz gibi netice vermediği ortadadır. Ancak din görevlilerimizin yarıdan fazlası İmam Hatip mezunudur. İlahiyat Fakültesi mezunları çok az olduğu, olanlar da öğretmenliği tercih ettiği için, İlahiyat Fakültesi mezunları çok amaçlı yetiştirildiği ve bazıları cami içi vaaz ve irşad hizmetlerine yeterince yatkın olmayabilecekleri için, her din görevlisinin camide vaazını sağlayamıyoruz. Din görevlileri içinde İlahiyat mezunlarının oranı yüzde 10 civarındadır. Bu oran tüm İmam Hatipliler arasında ise yüzde 6-7'dir. Vaaz edebilecek din görevlilerimizin sayısı fazla değildir. Ancak, biz eksiklerimizin üzerine yatmıyoruz. Gidermeye çalışıyoruz.

80 BİN CAMİ, 1500 VAİZ

- Mesela, neler yaptınız bugüne kadar?..

- Neler yaptık?.. Din görevlilerimize kampanya ile Kur'an-ı Kerim tefsiri, hadis kitapları, ilmihal başta olmak üzere çok ucuz fiyatlarla kitap verdik. Okuma seferberliği oldu adeta. Din görevlilerimizin kitaplıklarını kurmuş olduk. Yine, camide din görevlisinin takip edeceği cami tefsir dersleri, cami hadis dersleri, cami siyer dersleri şeklinde kitaplar hazırlatıyoruz. Onlarla din görevlilerimizin temasa geçmesini sağlayacağız. Bugün 80 bini aşkın camimiz var. Görevli vaiz sayımız ise sözleşmeliler dahil 1500 civarında. Yani, bırakın küçük camileri, orta boy, büyük camilerimizin hepsinde bile canlı vaaz verme imkanımız şu an için yok. En fazla 1500 camimizde canlı vaaz söz konusu olabiliyor. Peki bu durumda ne yapmak lazım? Ya imamları, din görevlilerini devreye katacağız, ya da merkezi vaaz uygulamasını yürüteceğiz. Şu anda bir çırpıda merkezi vaazı kaldırmamız, irşad faaliyetlerine boşluk meydana getirebilir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın orta vadeli projesi, hoparlörden vaaz sistemi yerine, cemaati ile birebir muhatap olan, cemaatinin gözünün içine baka baka konuşan, bilgili ehliyetli din görevlilerini işin içine katmaktır. Sadece Kur'an okuyan değil, aynı zamanda cemaatini Kur'an, Hadis, Siyer, Fıkıh konularında bilgilendiren kişi olması lazım. Bunun için gerekli materyalleri veriyoruz, din görevlilerimizi de o konuda cesaretlendiriyoruz. Anadolu'da din görevlilerimizle yaptığım konuşmalarda -ki bütün illere gittim, bu Diyanet tarihinde bir ilk- önümüzdeki birkaç yıl içinde her bir din görevlimizin, kendi hutbesini yazabilen, kendi vaazını yapabilen ve cemaatiyle bizzat ilgilenip cemaatini ve çevresini irşat faaliyetine aktif bir şekilde katılan kişi olması gerektiğini söyledim. Tabiî ilahiyatların kontenjanının artmış olması bir avantaj. İlahiyatlarda meslekî uygulamaya ve eğitim esnasında din hizmeti uygulamalarına ve staja ihtiyaç var. İlahiyat okuyanlar sadece teorik bilgilerle yetinmemeli. Kürsüde vaaz vererek tecrübe de kazanmalı.

ARTILARI VE EKSİLERİ

- Merkezi ezan?..

- Bu işin artıları da var, eksileri de. Önce artılara bakarsak; frekans bulunduğu vakit, müftülükler o ilçede güzel ezan okuyanları sıraya koyup, o ilin ilçenin aynı anda makamıyla, edasıyla, sadasıyla bir ezan dinlemesi imkanı ortaya çıkıyor. Bu işin artı yönü. Her camide, her minarede böyle güzelce ezan okunmasını talep etsek bile bunun iki engeli var:

1) Artık müezzin kadrolarımızın çoğunu camilerdeki kadro boşluğundan dolayı diğer camilere kullandık. Eskiden camilerde 1 imam 1 müezzin vardı. Uzun yıllardan beri kadro verilmediği için, cami sayıları da her yıl 500, 600 arttığı için bu kadroları dağıttık. Şimdi her camimizde bir din görevlimiz var.

2) Her din görevlimizin de makamlı, eda ve sadası yerinde ezan okumasının imkanı yok. Bunu beklemek de gerçekçi olmaz.

Merkezi ezanın bir de mahzurları var. İlk mahzur, din görevlilerimizin ezan okuma kabiliyetleri dumura uğruyor. Belli şahıslar okuduğu için, din görevlilerimizin ezan okuma becerileri zayıflıyor. Daha önemlisi, merkezi ezana bağlanan civar köylerde, din görevlilerimiz görevi ihmal edebiliyorlar, merkezi ezan okunduğu için de orada din hizmetlerinin yürüdüğü zannediliyor. Merkezi ezanın okunmuş olması, din görevlilerimizin hizmeti aksatmasına yol açabiliyor. Bir başka mahsur, bazen de frekanslar karışıyor, olmadık anlarda araya radyo vesaire giriyor, olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor.

- Yol haritanız ne?..

- Yol haritamız... Din görevlilerini kapsayacak şekilde Tashih-i Hurûf kursları başlattık. Bundan bir yıl içinde bin civarında öğrencimiz mezun oldu. Bunun amacı her bir din görevlimizin mahrece uygun (Arap harflerinin çıkışı); makama, tecvide, okuma kuralları uygun okumasını sağlamak. Biz din görevlimizi KPSS sınavı ile alıyoruz. Testte en iyi sonuçları elde edenleri, merkezi sistemle alıyoruz. En yüksek puandan başlıyoruz ve ona göre alıyoruz. Mülakatla alma imkanımız olmadığı için o şahsın edasının, sadasının, mahrecinin, tecvidinin ne kadar iyi olduğunu ölçme imkanımız olmuyor. KPSS sistemi, torpili, referansı, subjektifliği önlüyor. Ama gariplik yok mu dostum bunda? Din görevliliği özel beceriler isteyen, mutlaka mülakatla alınması gereken alanlardır. Umumi mevzuattan dolayı KPSS ile aldıklarımızdan önemli bir bölümüne kurs açmak ve onları mesleğe daha ehliyetli duruma getirmek için uğraşıyoruz.

HER BİR MİNAREDE EZAN OKUNACAK

- Bu yolu kısaltamazlar mı, mülakat olmaz mı?..

- Yeni çıkacak olan teşkilat kanunumuzda, KPSS artı mülakat sistemi geliyor. Yani şimdi, güzel okumaktan vazgeçtik, önce görevlimizin kıraatı, ezberi, mesleğe yatkınlığı, mihrap, minber hizmeti için kurslar açmak durumunda kalıyoruz. İşte, Tashih-i Hurûf'un ilk amacı Kur'an-ı minberde güzel okumaktır. Bunun ezan okumaya da katkısı olacaktır. Bunun yanısıra, ezanı güzel okuma kursları açtık. Ama tabiî burada ehil hocalar, iyi eğiticiler bulma meselesi oldu. Bunları her yerde açamadık. Ehil hoca sayısı arttıkça eksikleri gidereceğiz. Kademeli şekilde merkezi ezan yerine, her bir minarede ehil arkadaşlarımızın ezan okumasını hedefliyoruz. Bir defa, merkeze bağlı köylerdeki merkezi ezan uygulamasını kaldıracağız. Çünkü köy kendi imamının sesini duymak istiyor. Ve bizde, arkadaşların büyük bir kısmı görevine bağlı ama bir kısmı için söylüyorum; merkezi ezan uygulaması göreve devamsızlık açısından bir gölgeleme olmamalı.
Birincisi bu, ikincisi: Bu konuda il müftülerimize takdir hakkı verdik. Katı bir merkezi ezan uygulaması yerine; güzel ezan okuyabilen, makamı, edası, sadası iyi camilerde merkezi ezan uygulamasının sona erdirilip din görevlisinin bizzat ezan okumasını istiyoruz. Şimdi, işin bir başka kısmı da kişisel tavrım: Küçük ilçelerde, tek bir celsede ezan okunup bitmesinin yerine farklı seslerde, farklı makamlarda bir ezan, coşkunun minarelerden yükselmesini daha estetik buluyorum. Seslerin birbirine karışarak bir ahenk oluşturduğu ezan coşkusunu daha estetik buluyorum.

“HACC'A GÜVENLİ GİDİN” MESAJINA DESTEK

- Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Dr. Muhammed Al Hussaini Vakit'e önemli açıklamalarda bulundu, biliyorsunuz. “Kimse endişe etmesin, Hacc'a güvenle gidin” mesajı, “Domuz gribi” tartışmalarının gündemde olduğu bir dönemde önemliydi...

- Evet, haklılar; Hac konusunda hiçbir endişeye gerek yok. Ben Suud makamlarına ve Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile Suudi Arabistan Büyükelçisi'ne çok teşekkür ederim. Büyükelçi, çok entelektüel ve dirayetli bir insan. Bize gerekli kolaylığı sağlıyor. Hac konusunda bir sorun yok. Ek kontenjan bekliyoruz. Domuz gribiyle ilgili olarak çok ciddi sağlık problemleri gündeme gelirse, gerek bizim bakanlığımız, gerekse Suudi Arabistan gerekli bütün önlemleri alacaktır. Endişe edecek bir konu yoktur. Bizim için en önemli konu, ek kontenjandır. Çünkü 750 bin kişiden ancak 74 binini götürebileceğiz. Bu arada Umre talebi arttı. Umre hizmetlerindeki kalite de yükseldi. Ne yapalım, Hacc'a gidemeyenlerin de Umreye gitmelerini tavsiye ediyoruz
Etiketler : Merkezi - ezan - ve - merkezi - vaaz - kalkıyor. -
YORUMLAR
 • kiseköylü   17-09-2009 15:59

  Bizim köyde rahmetlik bir garaniyazi vardı. Adam bacağında olayı ayakta namaz kılamıyordu ama "secde" sini pekala yapıyordu sandalye nerden çıktı anlamadım. Veysel Bayram Selam hürmetlerimle

 • SEYLİ   16-09-2009 05:33

  Sandalyede namaz, hakikaten özürlü olanlar müstesna, ancak tanıdığım birçok kişi her işi yapıyor namaza gelince oturarak kılıyor. Bu hususu din görevlisi kardeşlerimin cemaate izah etmesi lazım

 • Çıtaklar Adına   15-09-2009 17:38

  Camilerin kiliseleşmeye başladığına katılıyorum. Lütfen gelip yukarı camıyı bir görün. Sandalyeli bölüm sol tarafın yarısını kaplamış. . Gerçek madurlar için bir iki sandalye yeter. İnsanlara hoş görümek için camilerimizin kiliseleşmesine göz yumulmasın. Allah için bu bölümler kaldırılsın.

 • mrt   11-09-2009 16:18

  ne güzel yazmışsın. şimdi minarelerden kulakları tırmalayıcı bir ses geliyor nerde o eski hakiki ezanlar....

 • berrin baloglu   11-09-2009 11:37

  bundan biraz zaman evvel yukari camiden Merhum Bekir Hoca ezana baslardi.MUhiddin camisnden Besikcigil Hoca ezani biraz gecte olsa okurdu.Yarbasi camsinden Osman Hoca zaten gec baslardi. Asagi Camiden Bilal Hoca daha gür sesiyle ezana baslardi. Velhasil bir ses cümbüsü idi.amma hepside cok hostu.bizim onsanimizin cematimiza bir renk gümbüsü idi. Bazen de yeni yetisen ögrencilerden ezan dinklerdik. SIMDI 3 dk. da bitiyor....

 • Veysel BAYRAM   09-09-2009 01:13

  Merkezi ezan – vaaz – sandalyeli namaz ve özellikle camilerimizde sandalyeli bölümler günümüzün en büyük bid’at-leridir Kısaca bid’at; Resulullah efendimizin ve Onun dört halifesinin zamanlarında dinde olmayan bir inanışı, bir işi, bir sözü ortaya çıkarmak ve böyle bir bozukluğu yaymak ve bundan sevap beklemek yasak edilen bid'at olur. İbadetlerde böyle değişiklik yapanlara da bid'at ehli denir. Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki, (Her bid'at sapıklıktır.) [Müslim] - (Bir bid'at çıkaranın namazı, orucu, haccı, umresi, cihadı, tevbesi, farzı, nafilesi ve hiçbir iyiliği kabul olmaz, hamurdan [yağdan] kıl çıkar gibi, dinden çıkması kolay olur.) [İbni Mac’e] - (Allahü teâlâ, bid'at ehlinin ne duasını ne zekâtını ne haccını, ne namazını, ne de sadakasını kabul eder, yağdan kıl çıkar gibi dinden çıkar.) [Deylemi] - (Bid'at ehli, bid'atini Allah rızası için terk etmedikçe, hiçbir ameli kabul olmaz.) [Deylemi, İbni Neccar, Ebu Nasr, İbni Ebi Asım] - (Bid’at çıkarana da, onu himaye edene de lanet olsun.) [Buhari] - (Bid'at ehlini beğenmeyenin kalbi, iman ile dolar.)[Gunye] - (Ümmetim 73 fırkaya ayrılır, [bid’at ehli olan] 72’si Cehenneme gider. Yalnız bir fırka kurtulur. Cehennemden kurtulan fırka, benim ve Eshabımın gittiği yolda gidenlerdir.) [Tirmizi] - (Bid'atler çıkınca âlim ilmini açığa çıkarsın! İlmini açıklamayana lanet olsun!) [Deylemi] Başörtüsü – Başörtülülerin kamusal alana girememesi – İHL orta bölümünün kapatılması – İHL. Kat sayı uygulaması – İlahiyatların itibardan düşürülmesi devlet eliyle İslami zayıflatma, Merkezi vaaz, ezan – İslamın şartları yerine şöhret ve makam mevki için verilen fetvalarda birer misyoner, mason yönlendirmesi bid’at-lardır. Şimdide hızla sandalyede namaz ve sandalyeli bölümler ile camiler (hâşâ) kiliseleştirilmeye çalışılmaktadır. Merkezi ezan camisi hocası olmayan köyler için, mezralar için iyi bir imkan, ama camisi minaresi ses cihazı imamı müezzini olan camiler için bir bid’at-tir merkezi vaazda aynıdır ve bu naklen vaaz ve ezan uygulamalarının meşrulaştırılmasının gelecekte (haşa) naklen namaza doğru götürme tehlikesi vardır.. Ayrıca bu uygulama ile hocalar bilgilerini birikimlerini unutmaktadırlar. Namaz vakitleri özellikle sabah ezanı bir tek kişiye emanet edilmekte, sabah ezanında bu kişi uyursa veya ezanı geç okursa binlerce Müslüman camilere gidememekte veya namazlarını dar vakitte kılmaktadırlar. Geçte olsa mevcut bid’at-leri kaldırmak isteyenlerden Allah (cc) razı olsun ve bid’at-leri kaldırma ile ilgili başlattıkları çalışmalardan vaz geçirmesin (âmin) Saygıdeğer fetva ehli ve görevlileri. Son zamanlarda sandalyeli namaz ve özellikle sandalyeli bölümler hızla çoğalmaktadır.. Sandalyede namaz kılan 20 kişiden ancak 1 veya 2 si sandalyede namaz kılacak durumdadır. Ama bu sayı ehli keyif Müslümanlığı benimseyenlerce her gün hızla artmaktadır. Sandalyeli bölümlerin en ön safa birkaç saf kaldığını gören ve ehli keyif yaşamı benimseyen gelecek nesil Müslümanlarımızın 50 -60 yıl sonra nasıl olsa sandalyede namaz kılınıyor caminin 15 safı sandalyeli olmuş, geri kalan 5 safını da sandalyeli yapılım ve namazı hep birlikte sandalyede kılalım yönelimi ile (hâşâ) camilerimizi kiliseye çevirme ihtimalleri çok yüksektir ve bunun sorumlusu ve vebal sahibi de bugün bunlara göz yuman fetva ehli ve ilgili bürokratlardır. Saygıdeğer fetva ehli ve görevlileri, İslam kolaylık dinidir. Ama kolaylıkları suiistimal dini değildir, asrısaadette ses cihazı vb yoktu şimdi var merkezi ezan vaaz olur gibi sulandırmalara gitmeyin, sakız – iğne – banyo orucu bozmaz – horozdan kurban olur – sandalyede namaz kılınır gibi (örnek pak-ek çok) bid’at-leri TV ve makam sedası ile meşrulaştırmaya çalışarak kendinizin ve bizlerin cehennem ehli olmamıza sebep olmayın bizlere gerçek İslami anlatın. Allah (cc) yar ve yardımcımız olsun (amin) Sayılırımla. 0555 335 85 12

 • hüseyin özge   08-09-2009 21:21

  doğru karar.merkezi ezan bir nebze anlaşılabilir.ama merkezi vaaz çok yanlış bir uygulama idi.camiye giriyorsunuz kürsüde hoca yok.derinden çoğu zamanda bozuk ne dediği anlaşılmayan bir ses.oysa insan vaaz eden hocayı karşısında görmek ister.onu canlı görmek mimiklerini hareketlerini izlemek ister.merkezi vaaz camilerde olması gereken o uhrevi havayı siliyordu.merkezi ezanda başlayalı cihan hocamızla bilal hocamızdan başkası sanki ezan okumuyor gibi idi.bunlarada yazık değilmi.dört bir yandan kısa aralarla ezanlar çağlasa eskisi gibi daha iyi olmazmı.netice itibari ile olumlu bir karar.merkezi olan her uygulama kalkmalı.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın