Ana Sayfa  /    /  Malatya'da 78 milyon yıllık fosil
  • Facebook da Paylaş
Malatya'da 78 milyon yıllık fosil
  • 12-01-2007
  • 0 yorum
  • 5433 okunma
Malatya'da iki öğretim üyesi, 78 milyon yaşında deniz canlısı fosili bulduklarını öne sürdü. Fosilin Malatya'da bulunmasının, bölgenin geçmişte deniz olduğunun belirtisidir denildi
 

Malatya'da iki öğretim üyesi, 78 milyon yaşında deniz canlısı fosili bulduklarını öne sürdü. Fosilin Malatya'da bulunmasının bölgenin geçmişte deniz olduğunun en önemli kanıtı olduğu belirtiliyor

Malatya'da 78 milyon yaşında deniz canlısı fosili bulunduğu iddia edildi. İnönü Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehmet Önal ve Prof. Dr. Hasan Kavruk, Akçadağ ve Hekimhan ilçeleri kırsalında yaptıkları araştırmada "Rudist" (dev midye) fosili bulduklarını öne sürdü. Bulunan fosilin 70 milyon yıl önce neslinin tükendiğini belirten Önal da şöyle konuştu:

Dünyaya tanıtılacak
"Bu fosillere indeks fosil deniliyor. İndeks fosil geçmişte yaşamış, günümüzde türüne rastlanmayan canlı türlerinin fosilleridir. Almanya'nın Sorgun Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi'nden katılımla kurulan ekiple yaptığımız araştırmada Akçadağ ve Hekimhan kırsalında dünyaca meşhur bu türün fosiline rastladık. Sempozyumla Malatya'ya gelecek olan uzmanların da yapacağı araştırmalarla dünyaya tanıtılacak."

'Adeta müzesi var'
"Cumhuriyetin kuruluş yıllarında İstanbul Üniversitesi kurulduğunda milyonlarca sterline satın alınan bu fosilin Malatya'da adeta müzesi var" diyen Önal, dünya üzerinde az rastlanan bu fosilin çok sayıda araştırmaya konu olduğunu belirtti.
Söz konusu fosilin Malatya'da bulunmasının bölgenin geçmişte deniz olduğunun en önemli kanıtı olduğunu da ifade eden Önal, Malatya'nın son 18 milyon yıl öncesinde deniz olduğunu, bölgede 400 milyon yıllık deniz canlılarına rastlanabildiğini iddia etti.

MİLLİYET

Etiketler : Malatya'da - 78 - milyon - yıllık - fosil -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın