Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Mahallemin bakkalı da kapandı
 • Facebook da Paylaş
Mahallemin bakkalı da kapandı
 • 03-03-2013
 • 3 yorum
 • 5536 okunma
30 yıldır soğuksu caddesi üzerinde bulunan bakkalı işletiyor, kapısından girenler onun dost yüsüyle kaşılaşıyordu.Çocukluğumun bakkalıydı,beş çarpı üç metre genişlikteki dükkanında mahallenin ihtiyaçlarını karşılar, bir kısmı peşin öderken, parası olmayan aybaşı verirdi, ozamanlar veresiye defteri diye bir şey vardı, onlar varken marketler yoktu, marketler gelince onlar yavaş, yavaş kapanmaya başladı.

30 yıldır soğuksu caddesi üzerinde bulunan bakkalı işletiyor, kapısından girenler onun dost yüsüyle kaşılaşıyordu.Çocukluğumun bakkalıydı,beş çarpı üç metre genişlikteki dükkanında mahallenin ihtiyaçlarını karşılar, bir kısmı peşin öderken, parası olmayan aybaşı verirdi, ozamanlar veresiye defteri diye bir şey vardı, onlar varken marketler yoktu, marketler gelince onlar yavaş, yavaş kapanmaya başladı.

Mahallemin bakkalı Şakir Dündar 30 yıldır hizmet verdiği bakkalını artık yoruldum diyerek kapattı,biraz emekliliğimi yaşayacam, diyen Şakir Amcamızın sabahları bakkalın önünden geçerken "hayırlı işler yiğidim" sözlerini ve kendisini özlüyeceğiz. Kızılcahamam'da onun gibi bakkallar artık bir elin parmaklarının sayısı kadar kaldı.
 
Kimi Günaydın diyordu.
Kimi Merhaba!
Hayırlı Günler diyen de vardı
Selamün Aleyküm diyen de..
o mahallenin bakkalıydı 
Çoğu müşteri peşin para veriyor, kimi hoşça kal diyerek istediklerinin doldurulduğu poşet torbaları alıp gidiyordu. O, veresiye geçinenleri tanıyordu.Borç defterine yazılıyordu
Mahallemin bakkalı dürsüt adamdı.
veresiye farkı koymuyordu.
Çocukların da bakkal amcasıydı
 
Yeri geldiğinde mahallenin bekçisi, yeri gelince de mahallede herkesi tanıyan kimin nerde oturduğunu bilen muhtarıydı.
O bizim amcamız çocukluğumuzun bakkalıydı. Hergün onun bakkalının önünden geçer,selamlaşırdık, dile kolay 30 yıl boyunca ona alışmıştık, bir ömür geçmiş atık Şakir Amcamızı bakkalında değil yaşım yetmiş oldu yoruldum artık biraz dinlenmek istiyorum dediği mesleğine ara verdi emekliye ayrıldı. Artık onu bakkalında değil ama mahallemizde yine göreceğiz, camiide, cadde de ama her gün değil, denk geldiğimizde, kendisine bundan sonraki yaşamında sağlıklı uzun ömür diliyoruz.
 
 
Etiketler : Mahallemin - bakkalı - da - kapandı -
YORUMLAR
 • sadi   08-03-2013 10:38

  şakir amcan seni yeri geliyor altı ay idare ediyordu,çocuğu nun boynunu büktürmüyordu,yeri geliyor zor durumunda canın sağolsun diyordu.cebine kredi kartını koyunca ağa oldun,o bimler şoklar 10 kuruşun olmayınca malı tezgahta bıraktırmıyormu,unutma şakir amcaların bittikten sonra o bimler şok lar bize bakkalımızı çok arattıracak.bim ler olmasın demiyoruz ama nankörde olmayalım lütfen,şakir amca sanada iyi emeklilikler

 • halil   04-03-2013 12:23

  Yani söyle bişiy var bu amcanın bakkalı için söylemiyorum fakat bu bimler şoklar açıldıktan sonra mahalle bakkalları kepenk kapatmaya başladı kepenk kapatmayan ise bir liralık malı beş liraya vermeye başladı. Daha önce farklı bir vilayette böyle bir mahalle bakkalı vardı otuz tl lik gıda alıyordum bir poşet oluyordu. Orda bim şok filan yoktu daha sonra bime gittim farklı bir ilçede inanın 80 tl aldığım erzak tam 7 poşet geldi. Halbuki o mahalle bakkalında otuz tl ye ancak bir poşet erzak alabiliyordum. üzerlerinde fiyatları filan yoktu alıyordum alıyordum masaya kasaya koyuyordum adam tek tek alıp alıp torbaya koyuyordu sonra 35 tl diyordu. Hangisi kaç paraydı bilinmiyordu. Bi de hesapları hep yuvarlamaydı iki buçuk beş yedi buçuk on. Öyle bimlerde şoklardaki gibi bir doksan filan fiyatlar yoktu. Ne diyelim mahalle bakkallarını bu duruma düşüren artık biz mi utanalım kim utansın bilemiyoruz.

 • Rıfat Zengin   03-03-2013 18:37

  Şakir amcama Emeklilik günlerinde saglık,mutluluk,huzur temenlilerimle Şakir amcam ve onun gibi yaşlı çınarları arayacagız. Hem esnaf hemde adam gibi adamdı. Yine mahallede görüşürüz Şakir amcam. Paraya o kadar tapar oldukki insanlıgımızı şahsiyetimizi, kişiligimizi her şeyi paraya degişir olduk. Azıcık ucuz diye Bimlere, Şoklara, A101 ve diger marketlere koştuk. Belki Ekonomik şartlar agır İnsanımız Geçim sıkıntısı çekmekte Asgari üçretin 700- 800 tL LERDE OLMASI kİRALARIN 250-300 LERDE eLEKTRİK SU, tELEFON çEP Telefonları Bizlerin Ayrıca çocuklarımızın Okullaraı Ünüversite Yurtları ,Harçlıkları Sigaralarımız Pazar,Manav Ve diger giderler ister istemez Bizleri marketlere itiyor. Ancak Ekmegi bile yazdırıp alan Bizler Şakir amca ve Erol Güler,leri çok ararız. Onlar kayıp sistem eritip Gitmeden İmkanları ,İyi olan hemşehrilerimizi ,Devletten iki Maaş alan İşci ve Memur Büyüklerim, kardeşlerim Garip Fukarayıda Birazcık düşünerek BAKKALLARIMIZA uGRAYIN . bÜTÜN ALIŞVERİŞLERİNİZİ YAPMASINIZDA bİRŞEYLER almaya davet edelim. ŞAKİR AMCAMINDA EMEKLİLİGİ bİR mİLAT OLSUN. Bütün KIZILCAHAMAMLI HEMŞEŞRİLERİM,BÜYÜKLERİM, KARDEŞLERİM, MÜLKÜ, AMİRLERİM. bİR DÜŞÜNÜN. oTELLERDEKİ YEMEKHANELERDEKİ ÇÖPLERE ATILAN YEMEKLER. iSRAF EDİLEN EKMEKLER DAHA SAYILACAK O KADAR ÇOK ISRAFLARIMIZ VARKI SAYMAKLA BİTMEZ. SADECE YILDA ÇÖPE ATILAN EKMEK ISRAFI MİLYAR DOLARLARLA İFADE EDİLİYOR. Azıcık herkesi Beş dakika Düşünmeye sokaklara biraz daha dikkatli bakmaya davet ediyorum. Bakmakla ,görmek arasındaki farkı GÖRECEGİZ.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın