Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Madımak Oteli park din dersinde alevilik
 • Facebook da Paylaş
Madımak Oteli park din dersinde alevilik
 • 31-01-2010
 • 4 yorum
 • 5427 okunma
Kızılcahamam'da üç gün süren son Alevî Çalıştayı, karamsar olanların bile beklemediği derecede olumlu biçimde sonuçlandı.

7. Alevi Çalıştayı hükümeti de Alevileri de memnun etti. Temel sorunların tamamında mutabakat sağlanırken görüş birliğine ulaşılan konulardan bazıları şöyle sıralandı: Cemevlerine hukukî statü tanınacak, Din dersleri; Din Dersi ve Din Kültürü-Ahlak Dersi olarak iki bölüme ayrılacak, Madımak Oteli ve çevresi kamulaştırılıp park olacak. Kızılcahamam'da üç gün süren son Alevî Çalıştayı, karamsar olanların bile beklemediği derecede olumlu biçimde sonuçlandı. Hem Alevîler hem de hükümet, varılan mutabakattan memnun kaldı. Çalıştayda görüş birliğine varılan bazı hususlar şöyle: "Din dersi tercihe bağlı olacak bu derste dinî bilgiler yer alacak. Din kültürü-ahlak dersinde tarafsız ve bilimsel bir bakışla Alevilik dahil bütün din ve inançlara yer verilecek. Madımak Oteli ve çevresi kamulaştırılıp, bir park ve içinde anıt olacak şekilde yapılandırılacak."

Devlet Bakanı Faruk Çelik, önerileri raporlaştırıp şubat ayı sonuna doğru hükümete ve Başbakan'a sunacak. Daha ayrıntılı çalışmalar ise rapor Bakanlar Kurulu'na geldikten sonra başlayacak. Bakan Çelik, alınan sonucu, "Her konuda görüş birliğine varıldı." şeklinde özetlerken, çalıştayın koordinatörü Necdet Subaşı da, "Herkes memnun." dedi.

Ankara Kızılcahamam'da üç gün süren nihai Alevi Çalıştayı, karamsar olanların bile beklemediği derecede olumlu ve mutabakat içinde bitti. Bakan Çelik, alınan sonucu; "Her konuda görüş birliğine varıldı." şeklinde özetlerken, Alevi Çalıştayı Koordinatörü Necdet Subaşı da; "Birbirimizi anlayarak sıcak bir toplantı yaptık, herkes memnun." dedi.

Çalıştayda üzerinde genel görüş birliğine varılan konular şöyle sıralandı: Cemevlerine hukuki bir statü tanınacak. Statü tanımlanırken 'ibadethane' lafzının kullanılmasının din ve hukuk açısından sakınca taşıyıp taşımadığı teknik çalışmayla belirlenecek. Din dersleri; Din Dersi ve Din Kültürü-Ahlak Dersi olarak iki kısma ayrılacak. Din dersi tercihe bağlı olacak bu derste dini bilgiler yer alacak. din kültürü-ahlak dersinde ise tarafsız ve bilimsel bir bakışla Alevilik dahil bütün inançlara yer verilecek. Diyanet yeniden ve özerk bir şekilde yapılandırılacak. Aleviliğe Diyanet'te temsil verilmesi veya ayrı bir Alevi Diyaneti kurulması biçiminde iki ayrı öneri teklif edildi. Madımak Oteli ve çevresi kamulaştırılıp, kin ve nefreti çağrıştırmayacak bir park ve içinde anıt olacak şekilde yapılandırılacak. Dede yetiştirecek okullar açılacak.

Üzerinde mutabık kalınan konular kesin karar niteliği taşımıyor. Yarısından çoğunun Alevi olduğu 40 civarındaki katılımcıyla yapılan toplantılarda ulaşılan sonuçlar, rapor şekline dönüştürülüp hükümete sunulacak. Cemevlerinin statüsü ve din dersleri gibi çok önemli iki konuda kesin mutabakata yakın bir görüş birliğiyle karar alındı. Varılan sonuçlar rapor şeklinde hükümete sunulduktan sonra, raporun içeriği esas alınarak üzerinde çalışılıp icraata dökülecek.

Alevi Çalıştayı Koordinatörü Necdet Subaşı, konulara ilişkin çok fazla detayın bulunduğunu, toplantı metinlerinin çözülüp bunların ayrıntılı rapora dönüştürüleceğini söyledi. Son oturumda Anayasa Hukuku Profesörü Zafer Üskül, cemevleri konusunda, üzerinde anlaşmaya varılan bir taslak öneri sundu. Buna göre belediyeler, il özel idareleri

veya valilik olarak yerel yönetimler, vatandaşlardan gelecek istekler doğrultusunda ibadethane yeri tahsis etme ve merkezi yönetimden tahsisat alınması konusunda yetkili oluyor.

KARŞILIKLI OLARAK SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

"Olumsuzluklar aşıldı, ışık doğdu. Alevilerin sıkıntılı olduğu alanlarda sorunları büyük oranda aşmış durumdayız." diyen sanatçı Arif Sağ, Cemevlerine statü verilmesinden dedelerin durumuna, Madımak'tan din derslerine kadar ele alınan her konuda anlaşıldığını vurguladı. Sağ, "Bin yıllık sorunların birkaç çalıştayda halledilmesi elbette zor. Ancak bunların bu noktaya kadar konuşulması bile büyük başarı. Çalıştaylarla ilgili tevatürler, karalamalar olacaktır. Bunları kimse ciddiye almasın. Yarınlara umutla bakacağımız bir noktaya geldik. Böyle olursa iki kesim de kazançlı çıkar. Sünniler bizim sorunlarımızı çözüyor, biz de Sünnilerin sorunlarını çözeceğiz." dedi.

Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan da çalıştayda, herkesin düşüncesine olgunluk içinde söylediğine dikkat çekti. Düşüncelerde aykırılık olmadığını belirten Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Herkes sosyal barışı sağlamada katkı sunmak istedi samimi olarak. İki önemli konuda neredeyse oybirliği oluştu: Cemevlerine statü tanınması ve genel bütçeden pay alınması konusu. Burada dağın fare doğurmadığı görülüyor. Ama konu hükümete gidince ne doğuracak hep birlikte göreceğiz."

Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç, 7. Alevi Çalıştayı'nın genel olarak iyi ve olumlu gittiğini, Madımak Oteli'nin yerine yapılacak parkın açılışına da, bu çalıştaya katılanların götürülmesinin kararlaştırıldığı bilgisini verdi. Kızılcahamam'daki Çalıştay'a katılan Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun da uzlaşmadan memnundu. Altun "Çok sevindirici mutabakat sağlandı her konuda. Alevi sorunlarının çözümüne dair inancımız arttı. Toplumsal bir uzlaşma var burada. Bana göre, Türkiye'de ilk kez olumlu ve birlik havası yakalandı." dedi kaynak zaman

 

Etiketler : Madımak - Oteli - park - din - dersinde - alevilik -
YORUMLAR
 • metin mert   14-02-2010 00:24

  din kiltürü dersinde farklı bir allah tan bahsedilmiyor , farklı bir muhammed (s.a.v) den bahsedilmiyor , farklı bir kitaptan bahsedilmiyor onlarda kitaplarının kuran olduğunu muhammed (s.a.v) in peygamber olduğunu , kabul ederlerken , Hz ali onlar için nekadar önemli ise bütün müslümanlar için o kadar önemli iken , din kültürü dersinin kaldırılması , insanların allahı , kitabı peygamberi öğrenememesini sağlarki bunu gerçek hiçbir alevi kabul edemez .

 • cengiz   03-02-2010 14:42

  her alevi aynı degil bri kere önce bunu bilmek lazım,bende hiç bilmezdim hep büyüklerimizden duyduklaımızla konuşurduk ama araştırınca oalay daha farklı,aleviler arasında da fark var ama gördümki bir alevinin sünniden çok büyük farklara sahip degil,farklıymış gibi söyleyen gruplar var.5 vakit namazını kılan kuranını okuyan aleviler var,biz bile bunu yapmazken düşünmek gerek..ve onedenledirki bütün alevileri aynı katogoriye koymamak gerek...bazı alevi dernek yöneticilerinin söylediklerinden ziyade gerçeklere bakmak gerek,şunuda gördümki bazı alevilerlerde kulaktan dolma bilgilere sahip,kendileride çok bilmiyorlar..ama şunu unutmamak gerek hepimiz kardeşiz ve müslümanız..üniversite yıllarımda bir çok alavi arkadaşım oldu,öyleleri vardıki inanç,ibadet konusunda bizi solda sıfı bırakır!ben cuma namazları kılardım onlar 5 vakit namazlarını zaten ne kadar yanlış düşündüğüme ozaman karar vermiştim,sünni olanlardan ben müslümanım deyipte her kötülügü,üçkagıdı,yalanı dolanı,zinayı,yapanlar oldugu gibi (sözüm meclisten dışarı)aleviliktede bunu farklı degerlendirenler oluyor..sözün kısası kendimden çok daha fazla ibadetine düşkün,Allahına sarılan çok alevi gördüm,degerlendiriken kulaktan dolma bilgilerle ve herkesi aynı katagoriye koyarak degerlendirmemek gerek diye düşünüyorum...saygılarımla

 • Veysel BAYRAM   01-02-2010 22:34

  Başlamadan önce ATAMIZ OSMANLI ve bugünkü biz MÜSLÜMANLAR, BUGÜNE KADAR KİMSENİN İNANCINA karışmadık. OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN dağılması üzerine ATAKÜRK önderliğinde; Anadolu Türkleri, - Lazlar - Kürtler, - Çerkezler, vb.lerinin birlikteliğinde, DUALARLA - TEKBİRLERLE-SALAVATLARLA, - ŞÜKÜR KURBANLARI KESİLEREK, TEK VATAN - TEK MİLLET - TEK BAYRAK - TEK MİLLİ MARŞ - TEK DİN’den oluşan ANAYASASI ile, DEMOKRASİ REJİMİ İLE YÖNETİLMEK ÜZERE BUGÜNKÜ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ KURMUŞTUR Kurulan T.C’NİN sınırları bugünkü sınırlarımızdır. Kurulan T.C. Hükümetinin halkı TÜRK’TÜR, T.C’NİN BAYRIĞI KIRMIZI ZEMİNE BEYAZ AY YILDIZLI BAYRAKTIR, T.C.’NİN milli marşı İSTİKLAL MARŞIDIR, T.C’NİN resmi dini İSLAM’DIR. Bunların dışında har hangi bir oluşumun ANAYASAMIZA ve YASALARIMIZA sokulması T.C DEVLETİNİN bölünmesine vesiledir. Bu girişim PKK dan daha tehlikelidir. 90 Yıldır Türkü, lazı, kürdü, alevisi sünnisi kardeşçe yaşarken birden bire ne oldu ? Alevi Kardeşler Kimlik diyorlar evet bende diyorum ki Her Türk vatandaşının kimliğindeki mevcut bilgilerden sonra Alt kimliği - Dini hatta mezhebide yazmalıdır. Yazılmalıdır Ki hangi ırktan hangi dinden kaç kişi var bilinsin. Bilinsin ki istismar edilmesin, Alevi kardeşler diyor ki, din dersi tercihli olsun. Bende diyorum ki mevcut askeri okullarda, hukuk vb fakültelerde din dersi olmadığı için bugünkü gelinen son durum ortadadır. Bu gerekçe ile DİN DERSİ, A dan Z ye her okulda ve her sınıfta olmalıdır. Aynı sınıfta ayrı din mensubu 5-7-10 kişi varsa onlar içinde ayrı din dersi hocası ve dersi olmalıdır. Alevi kardeşler diyorlar ki, Diyanette Alevilikde temsil edilsin. Bende diyorum ki. Bir devletin iki dini olmaz. Bugüne kadar MÜSLÜMANLARDAN başka kimsenin inancına karışılmadı. İsteyen istediği gibi inancını yaşadı. İsteyen alevi cem evine gider. Müslüman Aleviler camilere gelir. Müslüman Alevilere camiler sonuna kadar açıktır. Diyanette ayrı bir din temsilinin kabulü BÖLÜCÜLÜĞÜN BAŞLANGICIDIR. Alevi kardeşler DİYORLAR Kİ. Cem evleri Cami statüsünde olsun. Bende diyorum ki, bizim için kilisenin - havranın - sinagogun statüsü ne ise cem evlerininki de aynıdır. Bu kabul edildiğinde yarın diğer ibadethanelerde aynı isteğe başlayacaklardır. Bu girişimde ibadethaneler kanalı ile BÖLÜCÜLÜĞÜN BAŞLANMASIDIR/BÖLÜCÜLÜKTÜR. Alevi kardeşler diyorlar ki. madımak otel müze olsun. Bende diyorum ki, 33 erin şehit edildiği yer - 7 erin şehit edildiği yer - Aktütün karakolu - Dağlıca karakolu vb.de müze olsun. Bizi yönetenler. Biz Vatanımızın - Milletimizin - Bayrağımızın - Milli Marşımızın - Resmi dinimizin yanlarına bir ilave getirilmesini PKK dan daha tehlikeli Bölücülük olarak gördüğümüzü, tavizin taviz getirdiğini. Tavizlerinde Taviz verenleri (siyasileri ve temsil ettikleri Milletleri) bitirdiğini bilgilerinize saygı ile sunarım

 • kacak   31-01-2010 22:36

  Ben böyle birşeyi Asla Kabullenemem... Alevilik bir din değildir..Sadece ehli Zamanda boş urafeler Peşinde Koşan kişilerin Bugüne getirmiş Olduğu Batıl İnanctır..

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın