Ana Sayfa  /    /  Kuzey Irak ve Lokmacı cevabı
  • Facebook da Paylaş
Kuzey Irak ve Lokmacı cevabı
  • 11-01-2007
  • 0 yorum
  • 5765 okunma
NTV'de canlı yayına katılan Başbakan Erdoğan Kuzey Irak'ta gelinen durum, KKTC'deki Lokmacı Üstgeçidi ve Baykal'ın eleştirilerine net cevaplar verdi.

Başbakan Erdoğan, NTV'de Murat Akgün'ün konuğu oldu. Başbakan Kuzey Irak'a yönelik tepkiler, Lokmacı Üstgeçidi ve CHP lideri Baykal'ın kendisine yönelik eleştirilerine cevap verdi.

Benim 300-350 km sınırım olacak. Halilzad, bana iç işlerine karışmakla itham edemez. Biz Kuzey Irak'ta var olan terör örgütüne ve bunun Kerkük'te var olan demografik yapıya dikkat çekiyorum.

Ben Irak'ın içşilerine karışmıyorum. Ama oradaki duruma dikkat çekmek durumundayım. Bu durum ordaki insanları da endişelendiriliyor.

Yukarı Karabağ'da yapılan referandum nasıl uluslararası camiada bir anlam ifade etmiyorsa Kerkük'te yapılacak referandumun da aynı sonucu doğuracaktır. Bu bir tespittir ve biz bu durumu ifade ediyoruz.

Biz uluslararası alanda idamı kendi yasası olarak kaldırmış bir ülkeyiz. Bu idamın yapılması çok acıdır. Kurban bayramının birinci gününde bunun gerçekleşmesi tahrikten başka birşey değildir. Bu olay mezhep çatışmasında tetikleme meydana getirmiştir. Kin ve mezhepe yönelik bir zemin hazırlamıştır. Avrupa ülkeleri idamı kaldırdıklarını söylüyorlar. Peki Irak'ta buna neden müsade ediyorlar. Bunun izahı yoktur. Ben Saddam'ın yaptıkları ile verilen cezayı kıyaslayacak durumda değilim. Ben idamın şekli ve yapılış tarihine ve idamı kaldırdıklarını söyleyenlerin tavırlarına karşı rahatsızlığımı dile getiriyorum.

Bizden önce Öcalan'la ilgili yürütmeyi durdurma kararını verenler bugün bize Öcalan'ı niye asmadığımız soruyorlar. Bu büyük çelişkidir.

Irak'ta terörün önlenmesi için özel temsilci ataması yapıldı. Burda terörün önlenmesi için tarih konusunda bir netlik ortaya konmuyor. Bu konuda ABD'nin titizlik ile takip ettiklerini görüyoruz. biz de bu hassasiyet içerisinde olayı takip ediyoruz. Bu konuda en kısa sürede bir hareket bekliyoruz. Biz konunun üzerine üzerine gidiyoruz ve kısa sürede bu konuda gerekli adımlar atılacaktır.

Türkiye'den ABD'ye yapılan ziyaretlerde öncelikle Irak konusu ele alınmaktadır. Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı'nın ABD ziyaretlerinde öncelikle bu konu ele alınmakta ve herkesin eli bu taşın altındadır.

Lokmacı Kapısı kapısı olayı yanlış şekilde yansıtıyor. KKTC devleti Türkiye tarafından tanınan bir devlet. Bu devletin Cumhurbaşkanı Başbakanı, meclisi bakanları var. 2005'te bir adım atıldı orada geçiş sağlansın diye bir üst geçit yapıldı. Ancak iki tarafta da duvarlar var. Bu geçidin bir ayağı Rum tarafından bir ayağı Türk tarafında değil. Bu köprünün iki ayağı da Türkiye tarafında. Bunun kalkması ile duvarlar yıkılmış olmuyor. Türkiye'nin orada yine güvenliği sağlayacak askeri bulunmaktadır. Rumlar o köprüyü yıkarsa insanlar biraz daha rahat edecektir.

Burada Türk kesimi birşeyler vermemiştir. KKTC bu adımı atarak söylediklerinde samimi olduğunu ortaya koymuş Güney Kıbrıs Rum yönetimini köşeye sıkıştırmıştır. Bu bize Kıbrıs ile ilgili müzakerelerinde elimize bir koz daha ele geçmiştir. Birleşmiş Milletler bu adımla Türk kesiminin haklılığını bir kez daha vurgulamıştır. Bu üst geçidin kaldırılması rumlara verilmiş birşey değildir. Biz kendimizi içerden vurmayalım. Burda kaybedilen birşey yoktur.

Bayramla ilgili afişler konusundaki tepkisi Deniz Baykal'ın bilgisizliğini ortaya koymuştur. Biz bayramda afişlerimizi astık. Kendilerine yakın gazetelerin haberlerini referans göstererek  söylediği sözler birçok konuda ne kadar hatalı durumda olduğunu ortaya koymuştur.

Türkiye'de Cumhurbaşkanı konusunun ne zaman nasıl seçileceğini yasalar belirlemiştir. Ben bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda hiç konuşmadım. Ancak ısrarla beni öne süren açıklamalar yapmıştır. Türkiye'de ilk defa bir hükümet yasalarda belirtilen süre içinde bir hükümet görevini sürdürmektedir.

Temmuz'da parlemento tatile gidiyor ve talin başlaması da seçim kampanyasının başlıyor olması demektir.

Biz Çankaya için uzlaşmayı CHP ile aramak zorunda değiliz. T.Cumhuriyetinin başbakanına bu denli yüklenmeler, son bütçede yaptığı konuşmaları yapan insanla nasıl uzlaşmaya gidilir. Burada bir incelik var uzlaşmayı arayan insan önce hakaret kültüründen kurtulması lazım. Yanlış iletişimler içinde kalkıp akla hayale gelmez sözler söyleniyor. Ama ben yine o seviyeye inmeyecem bunun bir tahrik olduğunu biliyorum ve ona düşmeyeceğim. Bizim oyumuzla ilgili spekülasyon yapanlar kendi durumlarına baksınlar.

Biz kararsızlar dağıtılmadan yüzde 30'un üzerindeyiz. CHP ise geçen seçimde aldığı oyun çok çok altında. Seçimler yaklaştı fazla birşey yok. Seçimler yapılır sandıktan kim çıkarsa ona evellah diyeceğiz. Milletin iradesine herkes saygı duyacaktır. Millet hizmetimizden memnunsa biz yine iktidara geliriz eğer memnun değilse kimi istiyorsa o seçilecektir.

Meclis'te partilerin grupları vardır. Ancak Genel Kurul'da tablo başka türlüdür. Genel Kurul'la ilgili yasalar mevcut. 96. maddeye göre  Şukadar milletvekili ile genel kurul açılır, şu kadar milletvekili ile karar alınır denilmektedir. 1 ve 2. turda 367 aranır 3. turda ise salt çoğunluk aranır ve kim ne kadar oy alırsa o seçilir.

Etiketler : Kuzey - Irak - ve - Lokmacı - cevabı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın