Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kutlu Doğum Haftasından Vatandaşlar Salonu Soldurdu
  • Facebook da Paylaş
Kutlu Doğum Haftasından Vatandaşlar Salonu Soldurdu
  • 16-04-2014
  • 0 yorum
  • 5780 okunma
slam dininin peygamberi Hz. Muhammed'in (s.a.v) miladi olarak doğum günü olan 20 Nisan'ın içinde geçen haftaya denir. 1989 yılından beri 20 - 27 Nisan tarihleri arası kutlu doğum haftası olarak kutlanır. Mevlit gecesi ise 13.yy'dan beri kutlanmaktadır. Kutlu doğum haftasında Hz. Muhammed (s.a.v) yâd edilir ve kendisine salavat okunur. Bu haftada anma etkinlikleri yapılır.

Kutlu Doğum Haftası, islam dininin peygamberi Hz. Muhammed'in (s.a.v) miladi olarak doğum günü olan 20 Nisan'ın içinde geçen haftaya denir. 1989 yılından beri 20 - 27 Nisan tarihleri arası kutlu doğum haftası olarak kutlanır. Mevlit gecesi ise 13.yy'dan beri kutlanmaktadır. Kutlu doğum haftasında Hz. Muhammed (s.a.v) yâd edilir ve kendisine salavat okunur. Bu haftada anma etkinlikleri yapılır.

Kızılcahamam Müftülüğü tarafından Yabanabat Kültür merkezinde bir anma etkinliği düzenlendi. Burada yapılan Programa Kızılcahamam Kaymakamı Mustafa Çit, Belediye Başkanı Muhittin Güney, Din İşleri Yüksek Kurul Uzmanı Zafer Koç, ilçe Müftüsü Tahsin Aydın, Ak Parti İlçe Başkanı Sefa Yıldırım, Belediye Meclis üyeleri, Jandarma Komutanı Onur Akyüz, ve salonu dolduran yüzlerce Kızılcahamamlı katıldı.

Program Akyüzler Kuran Kursu öğrencileri tarafından okunan kuranı kerim tilaveti ile başladı.

Programın Açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Tahsin Aydın yaparak Diyanet İşleri tarafından bu yıl Kutlu Doğum Haftasının konusu olan Din ve Samimiyet üzerinden konuşarak katılımcılara teşekkür etti.
Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Belediye Başkanımız Muhittin Güney;

“Hz. Muhammed (S.A.V.) Yüce Allah’ın elçisidir ve onun buyruklarından dışarı çıkmaz. Allah’ın elçisi olması sebebiyle Peygamberimiz doğru yol üzeredir. İnsanları da doğru yola çağırmaktadır.

Hz. Muhammed (S.A.V.) peygamberlerin sonuncusudur. Peygamberliği evrenseldir. Kendisine Kur’an vahyedilmiştir. Peygamberimize iman ve itaat Yüce Allah’ın emridir. Diğer dinlere mensup insanlarında ona inanması gerekir.

Hz. Muhammed’in Özellikleri, Hz. Muhammed (S.A.V.) Allah’ın varlığına ve birliğine, ümmetinin durumuna tanıklık eden bir şahit; müjdeleyici, uyarıcı, davetçi ve aydınlatan bir ışıktır. Apaçık bir uyarıcıdır. En güzel örnektir. Ona uyanlar aydınlık bir yol üzeredir. Hiçbir çıkar peşinde değildir. Âlemlere rahmettir. O yüce Ahlak sahibidir. Adı ve şanı yüceltilmiştir. Sabırlıdır. Affedicidir. O yüce Allah’a ihlas ile içtenlikle ibadet eder.

Allah’ın ona olan lütfü çok büyüktür. O da bir insandır. Herkes ölecek, yüce Allah’a dönecektir. O, ahirette en yüce makamda olacaktır. Yüce bir ahlak sahibidir. Güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir.

İffet ve haya sahibidir.

Doğru ve güvenilirdir. Emrolunduğu gibi dosdoğrudur. Sözünde durur, nezaketli, yumuşak huylu ve hoşgörülü olduğu kadar korkusuz, cesur ve yiğittir. Şefkatli ve merhametlidir. Alemlere rahmet olarak gönderilmiştir.Sabırlıdır, sabrı tavsiye etmiştir.

Güler yüzlü ve güzel sözlüdür” Diyerek sözlerini tamamladı.

Protokol konuşmalarının ardından, Akyüzler Erkek Kur'an Kursu öğrencilerinden ilahi korosu birbirinden güzel eserler seslendirdi.

Din İşleri Yüksek Kurul Uzmanı Dr. Zafer Koç tarafından Hz. Peygamber (a.s.) Din ve Samimiyet isimli konferansı verildi.

Programın sonunda Hafız Mustafa Akbaş ve Hafız Bilal Demiryürek Tasavvuf musikisinden eserler seslendirdi.

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın