Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kutlu doğum haftası etkinlikleri bugün başlıyor
 • Facebook da Paylaş
Kutlu doğum haftası etkinlikleri bugün başlıyor
 • 01-01-1970
 • 3 yorum
 • 5580 okunma
2011 yılı kutlu doğum haftası etkinlikleri ilçe müftülüğü tarafından değişik etkinliklerle kutlanacak

 Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) anmak amacıyla, her yıl Nisan ayında organize edilen,Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevî (Hicri Rebiulevvel ayının 12. gecesi), asırlardır milletimiz tarafından "Mevlid Kandili" olarak kutlanmaktadır.Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilan etmiştir.

İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

O'nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.

Sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O'na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.

Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı "Vesiletün'necat" olan mevlid kitabı O'nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O'nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

Diyanet İşleri Başkanı, Kutlu Doğum Haftası’nı 1989 yılından bu yana kutladıklarını ve bu kutlamaları son birkaç yıldır Anadolu’nun değişik yerlerinde sürdürdüklerini belirtti..

Her yıl olduğu gibi Kutlu Doğum Haftası Türkiye'de çeşitli etkinliklere kutlanacak. Belediyeler ve sivil toplum kuruluşları Peygamber Efendimizi anacaktır

DAVET:

Kızılcahamam Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası dolayısı ile bu akşam bir organizasyon düzenliyor

Konferans: Rüstem BEŞLER ( DİB Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi

Konu : Hz.Peygamber (S.A.V.) ve Merhamet Eğitimi

Tasavvuf Musikisi Konseri ( Kızılcahamam Müftülüğü Korosu)

 

YER : Kızılcahamam Belediyesi Sultan Süleyman Kültür Merkezi

TARİH : 18.04.2011

SAAT: 20.00

YORUMLAR
 • ahmet mercimekçi   25-04-2011 12:17

  hz.peygamberimiz,(asv)efendimizin kutlu doğum haftası tüm islam alemine hayırlı olsun inşallah.cemaatimizin lideri,insanlığın nuru peygamberimizin kutlu doğum haftası,inşallah dünyada ABD ve AKP zulmu gören müslümanlarımızı bu ihanet şebekelerinden kurtulmasına vesile olur inşallah.

 • TÜRK DİYANET VAKIF SEN   19-04-2011 16:28

  Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkanı Hemşerimiz Nuri ÜNAL bey İlçemizde yapılan Kutlu doğum programına çelenk göndererek bizleri onurlandırmıştır.

 • İHL.Öğrencisi   19-04-2011 15:17

  Kaymakam ağabey bizleri sevindirdi. Hıra dağı kadar Müslüman. Tanrı Dağı Kadar Türk Belediye başkanı ağabey niye gelmedi? Allah-ı cc ve Muhammed-i as. Anlamaktan daha önemli ne işi vardaki gelmedi. Bi anlatırsa anlamaya çalışırız

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın