Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Köylerde arefe günü iftar vermek için sıraya giriyorlar
  • Facebook da Paylaş
Köylerde arefe günü iftar vermek için sıraya giriyorlar
  • 28-06-2017
  • 0 yorum
  • 5915 okunma
Kızılcahamam'ın köylerinde arefe günü köylülere iftar vermek isteyenler sıraya giriyor, birkaç yıl bekliyor

 Ramazan ayı Kızılcahamam'da farklı köylerinde daha farklı geçiyor, 104 köyü olan ilçenin birçok köyünde dernekleşmeler artık profosyonel yapılıyor.

İlçeye bağlı birçok köyde Ramazan boyu iftarlar verilirken, birçok köyde geleneksel hale gelmiş Arefe günü mezarlığa gelenler iftarınıda köyde açıyor, son yıllarda şehirden köylere olan özlem dolayısı ile bayramlar köyde bir başka güzel geçiyor, şehrin gürültüsünden, trafiğinden kaçanlar gerçek bayramları köylerde yaşamanın mutluluğunu yaşıyor.

Kızılcahamam Eğerli Kuzören köyüde bu köylerden bir tanesi, köyde bayram dolu, dolu geçiyor, bayram tatilinin az olmasına rağmen bayramlarda köy köylüler tarafından doluyoır,gençler yaşlılar Ramazan ayının son iftarını birlikte açıp birlikte bayramı karşılayor. Köyde arefe günü iftar vermek isteyenler sıraya giriyor ve birkaç yıl beklemek durumunda kalıyor,bu sene sırası gelen ölmez kardeşler Mustafa, Kazım ve Yakup Ölmez kardeşlerin iftar sofrasına misafir olduk.

Köyde iftar sonrası gençler yaş gruplarına göre değişik aktiviteler yapıyorlar, Bu aktivitelerin gelenek halini almış olanlarından birtanesi Uluavla bölgesinde buz gibi akan sudan semaverde çay demleyip sohbet ediyorlar, gecenin ilerleyen saatlerinde buradan köy konağına geçip yüsük ve kabak oyunları gibi değişik oyunlar eşliğinde yılda birde olsa arkadaşları ile hasret gidermenin, bayramı özlem duydukları köylerinde dostluk ve kardeşlik içerisinde karşılayacak olmanın heyecanını hep birlikte yaşıyorlar.24.06.2017

  

 

Etiketler : Köylerde - arefe - günü - iftar - vermek - için - sıraya - giriyorlar -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın