Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Köyde Bayram ve Bayramlaşma Eğerli Kuzören Köyü
  • Facebook da Paylaş
Köyde Bayram ve Bayramlaşma Eğerli Kuzören Köyü
  • 29-06-2017
  • 0 yorum
  • 6385 okunma
Bayram Çocuklar İçin Farklı, Büyükler İçin Farklı Anlamlar İçeriyor. Büyükler Bayramlaşma Derdinde, Çocuklar İse Şeker Toplama Yarışında. Ramazan Bayramı Nedeniyle Şeker Toplamak İçin Yataklarından Kalkan Çocuklar, Günler Öncesinden Bugüne Hazırlık Yaptı.

Bayram çocuklar için farklı, büyükler için farklı anlamlar içeriyor. Büyükler bayramlaşma derdinde, çocuklar ise şeker toplama yarışında. Ramazan Bayramı nedeniyle şeker toplamak için yataklarından kalkan çocuklar, günler öncesinden bugüne hazırlık yaptı. 

Bayram sabahı kalktıklarında yeni kıyafetlerini giyen çocuklar, ne kadar çok şeker ve harçlık toplayacaklarının da heyecanını taşıdı. Çocuklar için bayramlarda köylerin neşe kaynağı Ramazan Bayramı'nda çocukların vazgeçilmezi, kapı kapı dolaşıp şeker toplamak.

Yaşadıkları yerden doğdukları, baba diyarına gelenler sabahın erken saatlerinde bayram namazını kılmak için köyde bulunan camiye akın ettiler. Kızılcahamam Eğerli Kuzören Köyüde bu güzel anların bayramlarda dolu,dolu yaşandığı mekanlardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Birlikte kılınan bayram namazının ardından caminin bahçesinde toplanan köylüler, köyün en yaşlısının bahçede yerini almasının ardından  bayramlaşma başlıyor, en büyükten en küçüğe doğru herkez bir birleri ile bayramlaşıyor, ardından yapılan duanın ardından bayramlaşma sona eriyor.

Köyde bayram bununla da kalmıyor kahvaltıdan sonra ailesini alan ayrım yapmaksızın köyün alt başından başlayıp üst başına kadar bütün evleri dolaşarak bayramlaşıyor.

Büyükler "Nerde o eski bayramlar?" deyip geçmişe özlem duyarken; çocuklar yaşadıkları bayramın hazzını duymaya bir nebzede olsa köylerinde başlıyor 

 

 

 

Etiketler : Köyde - Bayram - ve - Bayramlaşma - Eğerli - Kuzören - Köyü -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın