Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kızılcahamam Sağlık Meslek Lisesi Taşındı
 • Facebook da Paylaş
Kızılcahamam Sağlık Meslek Lisesi Taşındı
 • 23-02-2016
 • 9 yorum
 • 5867 okunma
Kızılcahamam Sağlık Meslek Lisesi geçtiğimiz günlerde taşındı.Binanın şimdi gelecekte ne olacağı tartışılıyor.

Kızılcahamam'da Hastane olarak uzun yıllar hizmet veren 1990'lı yıllarda yeni hastane binasının yapılması ve hastanenin buraya taşınmasından sonra boşalan ve sağlık ocağı bünyesinde kullanılan bina 1990-1991 eğitim ve öğretim yılında Yavuz ATAK hocamızın kurucu müdür olarak atanması ile Sağlık Meslek Lisesi olarak hizmet vermeye başladı.

26 yıl Eğitim veren okulumuz başta sağlık sektörü olmak üzere birçok öğrenci yetiştirdi. sağlık memuru yetiştirme ile başlayan ve daha sonra Hemşirelik, Tıbbi Sekreterlik bölümlerinin de eklenmesi ile başarılarla dolu geçirdiği 26 yılın ardından binası yetersiz gelmeye başlayan okulun 2014 yılında İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak ismini değiştiren okul geçtiğimiz hafta Akyüzler Kuran Kursu yanına geçtiğimiz yıl Kız Meslek Lisesi olarak yapılan ve bir kısmı boş kalan okula  taşındı.

Binanın gelecekte ne olacağı merak konusu

Okulun taşınması ile boşalan bina şimdi yeni sahiplerini bekliyor. İlçede binanın geleceği ile ilgili yakın zamanda yeni Belediye Binası yapılana kadar Kızılcahamam Belediyesinin buraya taşınacağı konuşuluyor. Bunun dışında ise Milli Eğitim tarafından eğitim merkezi olarak kullanılacağı, bir diğer senaryo ise Öğretmen Evi Olarak kullanımasıda ilçenin gündemindeki yerini koruyor. Binanın gelecekte ne olacağını yakın zamanda yaşayıp göreceğiz.

İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Tarihçesi

 

Kızılcahamam Sağlık Meslek Lisesi, 1990 / 1991 eğitim-öğretim yılında eski hastane binasında gerekli tadilat ve tamiratlar yapılarak, 1 kurucu okul müdürü, 1 öğretmen ve Sağlık Memurluğu Bölümüne alınan 33 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır.
1991 / 1992 eğitim-öğretim yılında Hemşirelik Bölümü, 1994 / 1995 eğitim-öğretim yılında da Tıbbi Sekreterlik Bölümü ilave edilerek üç bölümde eğitim-öğretime devam edilmiştir.
1993 / 1994 eğitim-öğretim yılı sonunda Sağlık Memurluğu bölümünden ilk mezunlar verilmiş, 1994 / 1995 eğitim-öğretim yılında Hemşirelik bölümünden ilk, Sağlık Memurluğu bölümünden ikinci mezunlar verilmiştir. Yüksek Sağlık Şurası kararı ile Sağlık Memurluğu, Hemşirelik ve Ebelik bölümlerinin Meslek Yüksek Okulları olarak üniversitelere devredilmesi ile birlikte 1996 / 1997 eğitim-öğretim yılı sonunda Hemşirelik bölümünden 3. dönem, Sağlık Memurluğu bölümünden 4. dönem mezunlarla birlikte sağlık hizmetlerinde görev yapmak üzere toplam 85 Hemşire ve 114 Sağlık Memuru mezun edilerek bu bölümlerde eğitim-öğretime son verilmiştir.
Tıbbi Sekreterlik bölümünden 1997 / 1998 eğitim öğretim yılında ülkemizin ilk Tıbbi Sekreterleri sağlık hizmetlerinde görev almak üzere mezun edilmişlerdir. 2009 / 2010 eğitim-öğretim yılı dahil toplam 346 Tıbbi Sekreter mezun edilmiştir. 2009/2010 eğitim öğretim yılında açılan Acil Sağlık Hizmetleri alanı Acil Tıp Teknisyenliği dalının açılması ile halen Tıbbi Sekreterlik, Hemşirelik ve Acil Tıp Teknisyenliği alan/dallarında 1 müdür, 1 müdür başyardımcısı, 2 müdür yardımcısı, 1 rehber öğretmen, 4 genel bilgi dersleri öğretmeni, 12 Hemşirelik, 1 Acil Tıp Teknisyenliği, 4 Tıbbi Sekreterlik öğretmeni, 1 ücretli genel bilgi dersi öğretmeni, 2 hizmetli ve 200 öğrenci ile eğitim-öğretim hizmetine devam edilmektedir.
2010-2011 eğitim-öğretim yılında tam gün tam yıl kapsamına alınan okulumuzda sağlık alanında halk eğitimi kursları da açılmaya başlanmıştır.
Okulumuzdan mezun edilen Hemşirelerin tamamı, Sağlık Memurlarının tamamına yakını ile Tıbbi Sekreterlerin büyük bir çoğunluğu sağlık hizmeti sunan resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapmaktadır.
Eski mezunlarımızdan lisans eğitimi yaparak şu anda eğitim dahil değişik alanlarda görev yapanlar mevcuttur. Halihazır mezunlarımız Hacettepe, Ankara ve Gazi Üniversitelerinin meslek yüksek okullarına sınavsız geçişle girip önlisans mezunu olarak sağlık hizmetleri alanında görev yapmaktadırlar. Anadolu Ü. A.Ö.F.’ne 3. sınıftan devam etme hakları da bulunmaktadır.

eta saat
eşya depolama
YORUMLAR
 • misafir07   27-02-2016 14:24

  birilerine peşkeş çekilir, oradaki doğa moloz yığınına döner kesin

 • münevver özdemir coşkun   27-02-2016 10:49

  Sayın Yavuz hocam ellerinizden öperim. sizin gibi bende hüzünlendim. demekki kurumları ayakta tutan sizin gibi saglam direklermiş. siz hem insan hemde sevgi yetiştirdiniz. emeginiz çok büyük. meshur Sn yavuz ATAK atasözü "davranışlarınızına dikkat edin. Ayse, Fatma yaptı demezler. s.m.l ögrencisi yaptı, derler" :)

 • harun   24-02-2016 11:29

  tıbbi sekreterler iş bulamıyor ama gerçekten çok güzel günlerimiz geçti bu okulda İnşallah yıkılmaz kızılcahamam lisemiz yıkıldı hatıralarımız molozların arasında kaldı hiç olmazsa bu okul yıkılmasın da gelip geçerken hey gidi günler diye bakıp bakıp ah çekelim.

  0

  0

  • Hasta   03-03-2016 16:03

   Tıbbı sekreterlik yanlış bir uygulama. Doktor ayakta her işi yapıyor, İlaçları sekretere söylüyor sekreter bilgisayarda reçete ediyor. Aklı başka alanda olan sekreter 2 ilacı duymuyor yani reçeteye yazmıyor. Eczanede doktordan duyduğu ilacın yazılmadığını gören hasta şoke oluyor tekrar hastaneye dönmek bir dert tekrar doktora ulaşmak bir dert. Sekretere neden 2 ilacı yazmadın da beni hasta halimle tekrar yordun dediği sekreterden yediği fırça bir dert. Şifreyi bilen sekreterin İşine gelene doktorsuz reçete yazması ayrı bir dert. Yazık.

   0

   0

 • Veysel BAYRAM   24-02-2016 00:11

  Muhterem Yavuz ATAK hocamın da arz ettiği gibi bu bina okul için tasarlandı ve tasarlanırken gördüğümüz kadarı ile bina “Osmanlı yapımı” ve taş gibi. . Haberde bahsedilen kuruluşların mevcut binaları 365 günde gün de kaç kişiye kaç gün hizmet veriyor ki yeni bina düşünülüyor. Haaa devlet malı ne bulursan kap diye düşünülüyorsa yazık (!), Belediyeyi buraya taşı yılsonunda yeni binaya taşı yerine yeni binanın ilk 2 katı bitirilip belediyeyi oraya taşımak en uygunu gibi. Kısaca bu bina (“fırsatın kaçtığını bilmekle beraber, öncelikle E-5 altına yapılan Devlet Hastanesi”) Milli Eğitim tarafından eğitim merkezi veya Kizilcahamammimizda yıllardır hayal edilen yüksekokul (ilahiyat – uçak – Sağlık ve inşallah 4 yıllık) dışında kullananlalar bu işin vebalindeki kurtulamazlar dilek ve temennisi ile. Yavuz Hocama saygılarımla.

 • sağlık öğrencisi    23-02-2016 23:57

  Teşekkürler Yavuz Atak,Teşekkürler İdris Güler, Murat Suci ve Zekayi Özbekler...

 • Yavuz ATAK   23-02-2016 15:30

  Eski hastane olan binanın okul haline getirilmesi için tadilat ve tamiratı ile çok uğraşmama rağmen zevkle çalıştığım; binası,bahçesi, öğretmenleri ve öğrencileri ile çok özel olan;çok güzel yıllar geçirdiğim okulumuzun taşındığını duyunca biraz hüzünlendim. İnşaallah yeni binada arkadaşlarımla öğrencilerimiz daha güzel günler ve yıllar geçirirler.Öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. Herkese selamlar.

  0

  0

  • uğur OKUR   25-02-2016 09:41

   Hocam ellerinizden öpüyoruz,sizin bize gösterdiğiniz ışığın temsilcisidir bu bina...sizin ögretilerinizle devam ediyoruz hayata,iş yaşamına umarım saglıkla ilgili bir yüksek okul olarak hizmetine devam eder. Sizi ve tüm ögretmenlerimi saygıyla selamlıyorum.

   0

   0

  • Hasan 2005 Mezunu   24-02-2016 09:11

   Yavuz Hocam öncelikle selam eder ellerinizden öperim. Siz ve öğretmenlerimizin sayesinde unutamayacağımz lise yılları geçirdik. Emektar okulumuzun da emekli olması ister istemez bizi de hüzünlendirdi.

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın