Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kızılcahamam Kaymakamlığından Önemli Bir Proje
  • Facebook da Paylaş
Kızılcahamam Kaymakamlığından Önemli Bir Proje
  • 10-08-2018
  • 0 yorum
  • 6129 okunma
Kızılcahamam Kaymakamlığı Proje koordinasyon birimi proje geliştirmeye devam ediyor

KZILCAHAMAM KAYMAKAMLIĞINDAN ÖNEMLİ BİR PROJE DAHA

                Kızılcahamam kaymakamlığı bünyesinde 2014 yılında  oluşturulan proje koordinasyon birimi; ilçemizde iyileştirilmeye açık alanlarla ilgili  bir çok proje geliştirmiş ve başarıyla uygulamıştır.  Dört yıllık süre içerisinde;

SIRA NO

PROJE ADI

PROJE BÜTÇESİ/SÜRESİ

1

Kızılcahamam Doğa ve Kırsal Turizm Projesi

209.000,00TL / 9 Ay

2

Gelin Tanış Olalım

97.400,00TL / 9 Ay

3

Kızılcahamam’a Hediyem Olsun

305.500,00TL/ 12 Ay

4

Oyunla Öğreniyorum

15.000,00TL/ 2 Ay

5

Gelenekten Yeniliğe Ebruyla Soft Kumaş Üretimi

450.000,00TL/ 15 Ay

6

Robotik Kodlama Eğitici Eğitimi

25.000,00TL / 3 Ay

                               TOPLAM

1.101.900,00TL

       

 

Son olarak Kızılcahamam Kaymakamlığı  proje koordinasyon birimi tarafından hazırlanan  ve  Kızılcahamam Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün ortak olduğu  GELENEKTEN YENİLİĞE (EBRUYLA SOFT KUMAŞ ÜRETİMİ) adlı proje Ankara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi ve 450.000,00TL hibe desteği almaya hak kazandı. 

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmesi uygun bulunan ve hibe desteği verilen projeyle;unutulmaya yüz tutmuş kök boyama, soft kumaş dokuma, ve ebru boyama yapılacak.

Bu kapsamda Kızılcahamam Halk Eğitimi Merkezinde “Kök Boyama, Dokuma ve Ebru Boyama” atölyeleri oluşturulacak.

Kızılcahamam Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Birimi Koordinatörü ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Gürkan HAZAR’ın koordinatörlüğünü yaptığı proje 15 ay sürecek.

Projenin Genel Amaçları : Kızılcahamam'ın sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamak  amacıyla; üretim ve pazarlama çeşitliliğinin artırılması, üretim süreçlerinde yenilikçi yaklaşımların benimsenerek, yerel ürünlerden elde edilen katma değerin artırılması, dokunan kumaşların  ticari marka haline getirilmesidir.

Projenin Özel Amaçlar: Kızılcahamam'ın endemik bitkilerinden elde edilecek kök boyalar kullanılarak soft (tiftik)  kumaş ve ipek kumaş üretilmesi, üretilen kumaşların bir kısmının geleneksel ebru boyama tekniği ile boyanması ve bu ürünlerin güçlü bir marka ve ticarileştirme alt yapısının oluşturulması. Kızılcahamam'ın bölgesel değerlerinin (Karaakbaba, Fosil Ağaç, Ters Kaya Lalesi, Alicin Manastırı, Gelin Kayası, Fosil Yatakları Fosilleri, Çan Çiçeği vb.) kumaşlar üzerine işlenmesi yoluyla Kızılcahamam'ın  marka değerine katkı sağlanması, kumaş üretimi sonrası, Geleneksel Ebru Boyama  tekniğinin kullanılarak üretilen kumaşların ticari niteliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Proje süresince verilecek eğitimlerden sonra; İlçede bulunan kadınlardan ve çalışma olanakları kısıtlı gençlerden bir grubun soft kumaş üretimi, işlenmesi, kök boya çıkarımı, ebru sanatı ile desen oluşturma konularında beceri kazanmaları sağlanacaktır.  Kızılcahamam bölgesi endemik bitkilerinden kök boya çıkarımı ve bunların kumaş üretiminde değerlendirilmesi, Kızılcahamamın  bölgesel değerlerinin yansıtıldığı soft kumaş ve ipek kumaş ürünlerinin ortaya çıkarılması sağlanmış olacaktır. Ayrıca Unutulmaya yüz tutmuş el dokuması Soft kumaşların bölgemizde yeniden  üretimlerinin yapılması,  Elde edilen ürünlerin Kızılcahamam, Ankara ve  Ulusal, Uluslar arası düzeyde tanıtımı ve pazarlanması yapılarak bölge halkına alternatif gelir imkanı ve fırsatı sunulmuş olacaktır.  Kızılcahamam İlçesinde Soft kumaş üretiminin bir sektör haline gelmesi amaçlanmaktadır.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın