Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kızılcahamam ilim adamını kaybetti
 • Facebook da Paylaş
Kızılcahamam ilim adamını kaybetti
 • 14-04-2009
 • 14 yorum
 • 6175 okunma
ESYAV Genel Koordinatörü Kızılcahamam’ın önde gelen ilim adamlarından Kemal GÜRAN hocamız geçirdiği bir rahatsızlık sebebi ile 29 Mayıs Hastanesinde bir süredir tedavi görmekteydi.

Yaklaşık üç aydır, Türkiye Diyanet Vakfı 29 Mayıs Hastanesinde tedavi görmekte olan Kemal GÜRAN Hocamız 12 Nisan 2009 Pazar günü saat 22.00 sıralarında Hakkın rahmetine kavuşmuştur.
            Cenaze namazı Kocatepe Camiinde 13 Nisan Pazartesi öğle namazından sonra; eş, dost ve akrabaları, geniş sosyal çevresi, Kızılcahamam ve Çamlıdere'den gelen hemşehrilerimizin de katılımı ile çok kalabalık bir cemaat tarafından kılındıktan sonra Karşıyaka Mezarlığına defnedildi.
            Defin işleminden sonra Sami Efendi Külliyesi'nde ailesi tarafından yemek verildi ve taziyeler kabul edildi.
            Hâfız, ilim ve hizmet adamı, yönetici ve vakıf insanı Kemal GÜRAN 1935 yılında Kızılcahamam ilçesinin Alpagut köyünde doğdu. Köyünde, köyün hatibi babası Osman GÜRAN da hâfız oldu. Üç sınıflı ilkokulu köyünde tamamladı. Amcası hâfız Ali Güran'dan tecvit ve talim dersleri aldı. İstanbul Nuru Osmaniye Kur'ân Kursunda Kur'ân-ı Kerim’i usulüne uygun okuma dersleri tahsil etti. 1951- 1952 öğretim yılında imam-hatip liselerinin açılması üzerine Ankara İmam Hatip Lisesine girdi. 1957-1958 öğretim yılında Ankara İmam-Hatip Lisesini bitirdi. 1965 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara'da çeşitli camilerde ve uzun süre Maltepe Camiinde İmam-Hatiplik yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatında Müfettişlik, Başmüfettişlik, Personel Dairesi Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Ankara Tevfik İleri İmam-Hatip Lisesinde bir yıl Meslek Dersleri Öğretmenliği ve Müdür Yardımcılığı görevi yaptı. 1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU Üyesi seçildi ve bu göreve atandı. 1981 yılında kendi isteği ile emekli oldu. Aynı yıl Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğüne atandı. 11 yıl bu görevi aralıksız sürdürdü. 4 yıl süre ile bu vakfın ikinci başkanlığını yaptı. Bu dönemde de aktif mesleki çalışmalarını sürdürdü. Kocatepe Camiinde cuma hutbeleri okudu.
           Çeşitli dini dergilerde yayınlanmış yazıları mevcuttur. "KOCATEPE CAMİİ MİNBERİNDEN HUTBELERİM" isimli kitabı Kılıç kitapevi tarafından yayınlandı. "HATİPLERE HUTBELER" isimli üç ciltlik hutbeleri Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlandı. "MÜSLÜMANIN EL KİTABI" isimli kitabı önce Türkiye Diyanet Vakfı, sonra da Timaş yayınları tarafından yayınlandı. Hazırladığı "DİNİ BİLGİLER VE KUR'ÂN OKUMA ALFABESİ" Akit gazetesi tarafından okuyucularına dağıtıldı. Din eğitiminin geliştirilmesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluşunun 1960 darbesi sonrasında yeniden yapılandırılmasında, din görevlilerinin ve İmam-Hatip Liseleri mezunlarının kurdukları dernek ve federasyonların kuruluşlarında, Türkiye Diyanet Valfının kuruluşunda ve geliştirilmesinde yıllar süren yoğun çalışmaları oldu. 1992 yılından itibaren Kızılcahamam - Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Valfı'nın faaliyetlerine gönüllü ve yoğun katkılarda bulundu.
             1992 yılından günümüze kadar Kızılcahamam - Çamlıdere Vakfınca binlerce Kızılcahamam ve Çamlıdereli üniversite öğrencisinin, öğrenim burslarını temin etmek için yoğun çaba harcadı, çeşitli kültürel çalışmalara öncülük etti.
             1995 yılında onun öncülüğünde düzenlenen "Tarihte ve Günümüzde Kızılcahamam-Çamlıdere Yöresi" adlı sempozyumda sunulan bildiriler kitap haline getirildi.
"Hz. Muhammed ve İlk Müslümanların Hayatından Düşündürücü Tablolar" isimli kitap ESYAV tarafından bastırılarak hemşehrilerimize ücretsiz olarak dağıtıldı.
              Kızılcahamam-Çamlıdere'de Yetişen Ünlü Şahsiyetlerle ilgili geniş kapsamlı bir çalışma başlattı. İlk önce "Kızılcahamam-Çamlıdere'de Yetişen Ünlü Hâfızlar" kitabını tamamladı ve ESYAV vakfınca bastırıldı. Aynı zamanda Ünlü Hâfızların okuyuşları TRT ve özel arşivlerden bulunarak ses CD'si olarak çoğaltılıp dağıtıldı. "Kızılcahamam-Çamlıdere'de Yetişen Ünlü İlim Adamları" isimli kitabı hazırlıyordu. Kitabı bitirmeye ömrü yetmedi.
             Merhum Kemal GÜRAN, evli ve 4 çocuk babasıydı.
ESYAV olarak kendisine Cenabı-ı Hak'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz

Etiketler : Kızılcahamam - ilim - adamını - kaybetti -
YORUMLAR
 • Selami ÇİMEN   19-04-2009 20:51

  Bu günlere gelmemizde bütün ailem olarak maddi manevi bizlere en büyük katkıları yapan, Allah adına çalışan, hayatını İslam dinine hizmete adayan, rahmetli babam Hafız Cemalettin ÇİMEN'in en sevdiği arkadaşı, yareni, büyük değerimiz, hocamız, baba yarısı sevgili dayım Kemal GÜRAN'a Rabbimden rahmet diliyorum, kabri pür nur olsun, mekanı Cennet olsun. Çok değerli evlatları onun adını yaşatacaklar, sağlığında ürettiği eserler ve hizmetlerle de hayır ile yad edilecek inşallah.

 • Halil Akgün   18-04-2009 09:01

  Sahasında Türkiye'nin önde gelen ilim adamlarından olan değerli hemşehrimiz Kemal Güran hocamıza Allah'tan rahmet; ailesi,yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.

 • Mehmet BAKİ   17-04-2009 15:32

  Kızılcahamam alesinin aile büyüğü ebediyete giden merhum KEMAL GÜRAN ın alesine akrabalarına başsağlığı sabır diliyorum. ESYAV ın ve tüm sevenlerinin başı sağolsun. Rabbim Kızılcahamam ve Köylerine Kemal GÜRAN gibileri tekrar nasib et. YARABBİ RAHMET ET.

 • tacettin   16-04-2009 23:10

  290 mayıs konusuna gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim ama resmin altında aynı duruyor

 • Zahide Güran Terzi, M. Sacit Güran, Ahmet Güran, M.Cahit Güran   16-04-2009 01:14

  Sevgili Babamız Kemal GÜRAN'ın vefatı sonrasında cenaze merasimine katılarak ve taziyelerini ileterek acımızı paylaşan tüm dost ve hemşehrilerimize teşekkür ederiz. Ömrünün tümünü ülkesine, yöresine ve hemşehrilerine hizmete adayan Babamızın emeklerinin boşuna olmadığı, sevenlerinin onun kabir hayatına uğurlanmasında gösterdiği kadir şinaslıkla tarafımızdan anlaşılmıştır. Merhumun hakkında bu güzel haberi yapan web sayfasının değerli yetkililerine, yaptıkları güzel yorumlar, rahmet ve sabır temennileri için sevgili hemşehrilerimizden Allah razı olsun. Tüm Yabanabad'ın başı sağolsun.

 • Hacı Ünal   15-04-2009 18:46

  Sevgili Hocam ilçemiz için çok önemliydin... yüzlerce öğrenci yetiştirdin. Her hayırlı işte vardın.Yerin doldurulamaz mekanın cennet olsun Kemal Güran Hocama Allahtan Rahmet dilliyorum. çok sevdiğim ailesine başsağlığı diliyorum.

 • DURSUN ÇALIŞKAN   14-04-2009 21:41

  İlçemizin yetiştirdiği büyük ilim adamı hakka yürümüştür. Ona Allah'tan rahmet başta üniversite öğrencilerimize ve bütün sevenlerine başsağlığı diliyorum.

 • H. ATALAY   14-04-2009 21:32

  Hikmet ehli demişki, Bulunduğun yerde güzel bir söz dokunduğun yerde de bir iz bırak. işte muhterem hocam her ikisinide bırakan bir büyüğümüzdür ve aynı zamanda da ankara imam hatip lisesinde okurkende pansiyon müdür yardımcımızdı manevi emeğide geçti kendisine yüce mevladan rahmet diliyor mekanı cennet olsun ailesine ve sevenlerinede başsağlığı diliyorum

 • YAĞIZ   14-04-2009 20:42

  Allah rahmet eylesin. ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim. Sayın editör merhumun hayatını yazabilirmisiniz .

 • ADEM BOZKURT   14-04-2009 15:07

  Muhterem değerli hocamızı tanımıyorum,ama ,Yüce peygamberimiz,hz,Muhammet(S.A.V) zin,övgüsünü mashar olan hafızlardan olması hasabiyle.,ve çalıştığım hastenemizede tedaviye geldiğini,arkadaşlrımında,kendisinden,övgüyle anmalarından dolayı,vefatı bizleride gerçekten çok üzmüştür. Kemal GÜRAN hocamıza Allah’tan rahmet ,yakınlarına da,sabrı cemil dilerim,

 • BAŞSAGLIĞI   14-04-2009 13:28

  Ebedi hayata yolcu ettiğimiz İlçemizin yetiştirdiği değerli ilim ve toplum adamı Kemal GÜRAN hocamıza Bütün köylülerimiz adına Yüce Allah'tan rahmet; ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. Durmuş KARATAŞ Akçaören Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 • Ahmet ACAR   14-04-2009 10:19

  Değerli Kemal GÜRAN Hocamızı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Haberim olmadığı için cenazesine katılamadığım için de ayrı bir hüzün var içimde. ALLAH gani gani rahmet eylesin. Ailesinin ve Kızılcahamam'ın başı sağolsun. ALLAH geride kalanlarına sabır ve sağlıklı uzun ömürler versin. AMİN.

 • ARİF ÇETİN   14-04-2009 09:48

  Kızılcahamamın yetiştirdiği İlim adamı TDV eski Genel müdürü Kemal GÜRAN beye Allahtan rahmet diliyor Hemşerilerimize,Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

 • RIZA ARSLAN   14-04-2009 09:08

  ESYAV Genel Koordinatörü Kızılcahamam’ın önde gelen ilim adamlarından Kemal GÜRAN hocamızı kaybetmenin acı ve üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet geride kalanlarına da başsağlığı dilerim.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın