Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kızılcahamam'da seçmen sayısı 5 bin kişi arttı
  • Facebook da Paylaş
Kızılcahamam'da seçmen sayısı 5 bin kişi arttı
  • 27-12-2018
  • 1 yorum
  • 3736 okunma
2019 yerel seçimlerine muhtar adayları damgasını vuracak, köylerde boş ev kalmadı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerine 3 ay gibi bir süre kala 104 köyü olan Kızılcahamam'ın köylerinde muhtar adaylarının sandık yarışı nüfu müdürlüğünde başladı.

Kızılcahamam'ın son yapılan seçimlerde 20 bin 675 olan seçmen sayısı, 26 bini geçti.İlçede bazı köylerde seçmen sayısının bine yaklaştığı ifade edilirken, sandık öncesi adaylar seçmen getirme yarışına girdi.Her köyde üç beş Muhtar adayının olduğu Kızılcahamam'da her aday sandıktan muhtar olarak çıkmak için aday olduğu köye seçmen taşımaya devam ediyor.

Seçmen yazdırma son günlerde öyle bir hal aldıkı nüfus müdürlüğünde uzun kuyruklar oluşuyor, Muhtar adayları sabahın erken saatlerinde çalışan mamurdan önce hükümet konağına geliyor, mesai bitimine kadar bekleyenler oluyor.Bazı köylerde yazılacak numaranın kalmadığı samanlıkların, ahırların dolduğu belirtiliyor 

Muhtar maaşlarının 2 bin TL ye yaklaşması dolayısı ile bu alana ilgi bir hayli arttı, Muhtar maaşı olmadan önce köylerde bir adayın bile zorla çıktığı bilinirken şimdi ise hizmet etmekten daha çok beş yıl boyunca alacağı parayı düşünerek hareket eden  ve buna göre seçmen getirme yarışına giren muhtar adayları,  ilçemizin bazı köylerinde bir önceki seçimde 170,180 olan seçmen sayılarının 700-800 kişiye çıktığı bazı köaylerde bu rakamın bini bulduğu ifade ediliyor.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Kızılcahamam'ın kaderini muhtarlar tarafından getirilen bu taşıma oylar belirleyecek, ilçede oturmayan, köyünde oturmayan bu göçebe 5 bin oy ne tarafa yönelirse o taraf ilçenin geleceğine yön verecek, bu ne kadar doğru ayrı bir tartışma konusu.

Kızılcahamam'da yaşamayan, köyünde yaşamayan ilçenin ve köyün zorluk ve zahmetine katlanmayan bu göçebe oylara ilerki seçimlerde önlem alınmalı, bu seçimlerde Kızılcahamam'da bazı köylerde seçim günü tatsız olaylar yaşanmaması gereken önlemlerin alınması gerekiyor. Bizden söylemesi 

Etiketler : Kızılcahamam'da - seçmen - sayısı - 5 - bin - kişi - arttı -
YORUMLAR
  • Yorumluyorum   27-12-2018 14:36

    Hizmeti oturduğu yerden bekleyip rant için oyunu başka yerde kullananlar için bir kanun çıkartılmalı

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

Instagram
ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın