Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kızılcahamam'da mantar bolluğu devam ediyor
 • Facebook da Paylaş
Kızılcahamam'da mantar bolluğu devam ediyor
 • 02-11-2014
 • 5 yorum
 • 9838 okunma
Kızılcahamam'da son seksen yılın en bol mantar mevsimi yaşanıyor

Kızılcahamam'da son seksen yılın en bol mantar sezonu yaşanıyor. Mantar hem lezzeti hem de zehri ile insanların gündeminden düşmeyen, her yıl birçok insanın mantardan zehirlenip hayatını kaybetmesine rağmen yine de vazgeçilmeyen doğal bir ürün.

İlkbahar ve son baharda toprak altından çıkan ve insanların ormanlarda bulmak için büyük çaba sarf ettiği ve şimdiye kadar gittim ama bulamadan geldim, çıkmamış, az bir şey buldum gibi cümlelerle ifade edilen mantarda bu sen bolluk var.

Kızılcahamam'da son seksen yılın en bol mantar mevsimi yaşanıyor. Öyle ki ilçede bu bolluktan yararlanmadım demeyen kimse kalmadı. Mevsimin ilk başlarında kilosu 17 TL den satılan mantar şimdilerde 2 TL ye kadar inmiş durumda. Mantar bu kadar çok olunca ilçede mantar toplamayanda, yemeyende, satmayanda kalmadı. 

Üç çeşit mantarın toplandığı Kızılcahamam'da insanların zehirli olmadığından emin olduğu Tel Mantarı, Kayşalak ve Kanlıca türleri toplanıp satılıyor. Dağ taş mantar olunca insanlar da doğal olarak mantarcı oluyor. Ormana mantara gidenler her köşede bir mantarcı ile karşılaşıyor, birçok insan mantarın ticaretini yaparken bir  çoğu da mantar toplama keyfini yaşamak için  mantar topluyor. 

Mantar satan ilçemiz esnaflarından Mehmet Ali Yurt Kızılcahamam Habere yaptığı açıklamada seksen yaşındayım şimdiye kadar böyle bir bolluk görmedim, bundan yirmi sene önce de böyle bir bolluk olmuştu ama bu sene farklı her yer mantar, buda iklim değişikliğinden kaynaklanıyor. Nemi seven mantar mevsimin yağışlı geçmesi dolayısı ile uygun ortamı bulunca toprağın altından çıktı ve böyle bolluk yaşamamıza neden oldu" dedi

YORUMLAR
 • Ruşen Ali   02-11-2014 22:22

  Son 80 yılın demişsin.. 81 Yıl önceki istatistikleri görebilirmiyiz? Lütfen...Bilelim gerçekten doğrumu...

 • zahide   02-11-2014 13:47

  güzel ama yine de riskli.Bilen bilmeyen topluyor.60-70 kişinin de zehirlendiğinden bahsediliyor

 • ahmet   02-11-2014 12:52

  her binbir çeşit mantar var ilçemizde ama şu mantar zehirlidir köpek mantarı gayışkana benzer sadece köpek mantarının sapı uzundur. kanlıca en sevdigimiz mantar türüdür bazıları gayışkan sevebilir telliceyi sevebilir. bu yorumu verene teşekkür ederim.

  0

  0

  • Hasan    23-12-2019 21:16

   Trüf mantari satanlar 0049/15778856477 whatsapp

   0

   0

 • emine   02-11-2014 09:58

  resımler için çok tesekkür ederiz yalnız bir sorum olucak bu resimdeki yol nerenin yolu acaba? Editör : Kızılcahamam Eğerli Kuzören Köyü yolu

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın