Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kızılcahamam'da Kent Konseyi Toplandı
 • Facebook da Paylaş
Kızılcahamam'da Kent Konseyi Toplandı
 • 14-08-2014
 • 7 yorum
 • 5582 okunma
Kızılcahamam Belediyesi tarafından Belediye Toplantı ve Nikah salonunda yapıldı. Kent konseyi yürütme kurulunun belirlenmesi için yapılan toplantıya Kızılcahamam Kayamakamı Mustafa Çit, Belediye Başkanı Muhittin Güney, Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, Genel Koordinatör İhsan Taşer, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, mahalle muhtarları ve siyasi partilerinin ilçe başkanları katıldı.

Kızılcahamam Belediyesi tarafından Belediye Toplantı ve Nikah salonunda yapıldı. Kent konseyi yürütme kurulunun belirlenmesi için yapılan toplantıya Kızılcahamam Kayamakamı Mustafa Çit, Belediye Başkanı Muhittin Güney, Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, Genel Koordinatör İhsan Taşer, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, mahalle muhtarları ve siyasi partilerinin ilçe başkanları katıldı.

Üç ayda bir yapılmasına karar verilen kent konseyinin yürütme kurulunun seçimi yapıldı. Konseye siyasi partiler Ak Parti, CHP, MHP ve BBP birer üye verecek, bunun dışında mahalle muhtarlarından yenice mahallesi muhtarı Mustafa Taşkın, Engelliler derneğinden Yusuf Ziya Ertürk ve diğer sivil oplum örgütleri bire üye verecek.

Konsey üç ayda bir toplanacak  bu kadar uzun zaman için toplanmasa aslında daha iyi ama yinede senede dört kez toplanacak ve memeleket meseleleri tartışılacak.

Ücretli Otopark Geliyor 

Kent konseyinin önemli konularından bir tanesi ilçenin en önemli problemi olan trafik ve otopark konusu idi bu konuda toplantıya katılanlar görüşlerini açıkladı. Genel olarak otopark yapılması ve ücretli otoparka geçilmesi tartışılırken ücretli otopark genel olarak çözüm noktasında benimsendi.

 

 

YORUMLAR
 • Oğuzhan   18-08-2014 17:33

  Bir Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi olarak ayrıca bir Kızılcahamamlı olarak konu hakkında bir kaç kelam etmek istiyorum: 1- 5393 sayılı Belediye Kanunu'na göre Kent Konseyi denilen oluşum yerel yönetimlerde katılımcılığı ve hemşehrilik bilincini arttırmak için yapılır. Kent Konseyinde her kesim temsil edilir (genç, kadın, engelli vb) Bunun için kent konseyinin altında meclisler kurulur. Kadın meclisi, gençlik meclisi, çocuk meclisi gibi... Ama salonda ne bir genç var ne de ikinci bir kadın ! Örnek uygulama isteyenler Türkiye'de Bursa örneğini; dünyada California örneklerini inceleyebilir. Kızılcahamam gibi nispeten daha küçük ölçekli yerel yönetimlerde bu işi yapmak daha kolaydır. 2-Gençler nerede? Fatih 18 yaşında İstanbul'u fethetti deyip böbürlenmeyi pek severiz ama gençlerin önünü açmayı hiç bilmeyiz biz milletçe. Devlet başkanımız, cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyon belgesinde de yer aldığı üzere 2023, 2071 hedefli bir ülkede seçilme yaşı 18'e inecek. 18 yaşındaki bir birey evlenebiliyor; silah ruhsatı alabiliyor; seçebiliyor ama seçilemiyor! Bu engelde ortadan kalkacak... AK Parti vizyonunda olan ve gerçekten vizyon sahibi insanların anlayabileceği "gençlik", "kadın", "engelli" gibi kavramlar kent konseyi gibi bir oluşumda ihmal edilmemeli. İhmal edilen gençliğin nerelere sapabildiğini Gezi Olaylarında gördük. Gençlik okuyor, yazıyor ve konuşuyor. Gençliğin siyasi süreçlere katılımı önemlidir. İhmal edilemez. O salondaki hemşehrilerimiz gibi bizlerde Kızılcahamamlıyız. Bizler daha fazla okuyor ve araştırıyoruz. Eksik yanımız tecrübemiz... Bu eksiklikte bu tür oluşumların gençlik katılımına açık olması ile giderilir. Ayrıca aşağı yukarı Kızılcahamam nüfusunun yarısı kadındır... Nerede bu kadınlar? Aktif siyasette neden yoklar? Aktif siyaseti geçtim kent konseyine gelip neden onların bakış açısıyla ilçemizdeki eksiklikleri dile getiremesinler? Saygılarımla, Oğuzhan Gürsoy

 • ANKARALI   15-08-2014 14:44

  Kızılcahamam yerleşkesini dışa doğru geliştirmek gerek yoksa otoparkta sorun olur kalabalıkta sorun olur artık ilçemiz için yeni merkezler oluşturulması lazım gerek aynı döngüde dönmeye gerek kalmaz.

 • Sakıncalı Piyade   15-08-2014 09:42

  Ücretli otopark çok güzel fikir. Otopark ve trafik sorununa çözüm sağlamazsa bir sonraki aşamada ilçeye araç girişini yasaklarız.

 • pokemon   14-08-2014 23:08

  ahaa k.hamamın bir sorunu daha çozüldü!! sıradakiiii

 • Ferhat ÜNAL   14-08-2014 18:32

  20 dakikaya kadar ücretsiz, sonrası 5 tl olabilir. En azından caddeye günlerce aracını sabit çekenler bi daha çekmez.

 • CUMHUR   14-08-2014 16:09

  cok iyi bir karar

 • Kızılcahamamlı   14-08-2014 09:03

  Otopark sorunu var evet her esnafın 2 arabası dükkanlarının önünde ve arabaların en az biri gece gündüz durmakta gelen müşterilere yer maalesef yok benim düşüncem Cumhuriyet meydanını en azından hafta sonları yada yoğun zamanlarda kontrollü bir şekilde otopark olarak kullanılması bence otopark sorununu biraz çözer....

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın