Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kızılcahamam'da 2-B Satışları başladı
 • Facebook da Paylaş
Kızılcahamam'da 2-B Satışları başladı
 • 05-09-2012
 • 3 yorum
 • 5558 okunma
Kamuoyunda 2B olarak bilinen, ‘6292 Sayılı Kanun’un 26 Nisan’da yürürlüğe girmesinden sonra süreç işlemeye başladı. 25 milyarlık 2B Yasası'nda satışlara bugün başlanıyor.

Kamuoyunda 2B olarak bilinen, ‘6292 Sayılı Kanun’un 26 Nisan’da yürürlüğe girmesinden sonra süreç işlemeye başladı.Kızılcahamam'da 62 köyde yapılan 2-B çalışmasında ölçümleri yapılan 3500 parsel için hak sahiplerinin müracaatları başladı.

Yıllardır hazine arazilerini kullanan fakat tapularını alamayan vatandaşların merakla beklenen kamuoyunda 2-B olarak bilinen 6292 sayılı kanunun yürülüğe girmesinin ardından Kızılcahamam'da yasa kapsamında çalışma yapılan 62 köyde 3500 e yakın parsel 2-B kapsamında ölçümleri yapılarak maliye hazinesi adına tescilleri yapıldı.

30 Nisanda başlayan ve 6 ay boyunca devam edecek olan 2-B arazileri için 1500 e yakın hak sahibinin müracaatları başladı.Altı ay devam edecek müracaatların ardından arazilerin satışları yapılacak.

Hak Sahibi olmayanların müracaatları kabul edilmiyor.

2-B yasası kapsamında 62 köyde ölçümü yapılan 3500 parsel 1500 hak sahibine satılacak.Altıay devam edecek bu süreçte hak sahibi olmayan vatandaşların müracaatları kabul edilmiyor.Hak sahibine satışlar yapıldıktan sonra, altı aylık süre içerisinde müracaat etmeyen hak sahiplerinin arazileri ve hazine arazileri hak sahibi olmayan kişilere satılacak.

2-B için Müracaatlar Milli Emlak Dairesine yapılacak

Kızılcahamam Hükümet konağında bulunan Milli Emlağa hak sahiplerinin müracaatları başladı.Yetkililer iş yoğunluğune neden olmamaları ve boşuna zaman harcamamaları için Hak sahibi olmayan kadastro ölçümlerinde herhangi bir taşınmaz için ismi yazılmayan vatandaşların şuan müracaatlarının kabul edilmediğini dile getirerek, bu vatandaşlar 6 ay sonra yapılacak duyuruların ardından müracaat edebilecekleri belirtildi.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

Başvuruda; başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanının fotokopisi, başvuru bedelinin yatırıldığına dair makbuz, kanuni mirasçılardan mirasçı olduklarını gösterir veraset ilamının onaylı örneği; akdi haleflerden ise hak sahibinin veya mirasçılarının kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek noter tasdikli yazılı muvafakatı, tüzel kişiler için ayrıca, gayrimenkul tasarrufuna izinli olduğunu ve temsilcisini gösterir yetki belgesi istenecek.

BAŞVURU BEDELİ NE KADAR?

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde 2 bin lira, belediye ve mücavir alan sınırları dışında  bin lira ödenecek. Başvuru bedelleri taşınmazların satış bedellerinden mahsup edilecek. Kişilerin hak sahibi olmadıklarının anlaşılması durumunda başvuru sahibine başvuru bedeli faizsiz olarak iade edilecek.


 

YORUMLAR
 • isim pek önemli değil   14-05-2012 17:36

  ankarada şurda burda senelerce köylerine uğramayanlar mı alacak şimdi köyde yıllarca o yerlerin kahrını çekenler mi. Bi ev düşünün yıllardır bir çivi çakmamış bir kişi geliyor benim de hakkım var diyip geliyor bu nasi iş ya ayne şekilde tarlalar da öyle olacak. 50 senedir kimin eli nasır tuttu ise ona öncelik tanınsın tırnağının öjesi ile gelip de alırsa artık ben bilmem. Devlet baba baksın kimin eli nasırlı ise ona öncelik tanısın.

 • metin   10-05-2012 18:45

  sayın editör hangi köyler 2B ye dahil yazarsan seviniriz teşekkürler

 • kemal yıldız   10-05-2012 10:11

  kızılcahamamın tüm köyleri ne zaman satışa açılacak dedemizin tarlalarını ne zaman alacağız bir açıklama yapılsın lütfen

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın