Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kızılcahamam Bazlaması Coğrafi İşaret Olarak Tescillendi
  • Facebook da Paylaş
Kızılcahamam Bazlaması Coğrafi İşaret Olarak Tescillendi
  • 11-01-2019
  • 0 yorum
  • 3050 okunma
Kızılcahamam Bazlaması Coğrafi İşaret olarak tescil edildi.

Kızılcahamam Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna 2 yıl önce yapılan müracaat ile "coğrafi işaret olarak "Kızılcahamam Bazlamasının tescil işlemi onaylandı.

Kızılcahamam Bazlamasına coğrafi işaret tescili yapılarak belge basım aşamasına getirildi.

Diğer taraftan yöresel “Küp Kapama” yemeğimiz ile ilgili coğrafi işaretleme çalışmaları tescil aşamasına getirilerek uzmanlar tarafından takip ediliyor.

Kızılcahamam’ın yöresel ekmeği olan Bazlama Kızılcahamam adına tescillenmiş oldu, yöresel Küp Kapama'nın tescil işi devam ediyor.

Kızılcahamam Bazlamasının Coğrafi İşaret olarak tescil edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İlçemizin yöresel yiyeceklerine alınan tescil işlemlerinde bizlere destek olan Türk Patent ve Marka Kurumumuza teşekkür eder, ilçemize hayırlı olmasını dilerim dedi.

50'ye yakın bazlama üreten işletme var ama?

Kızılcahamam'ın bazlama ile ilgili diğer bir sıkıntısı ise ilçede bu işle uğraşan 50 ye yakın işletmenin olması fakat bunların denetlenmemesi.

Bazlamadan ekmek yiyen esnaf sayısının artması ve Bazlamanın Kızılcahamam Markası olarak kalmasının en önemli kriterlerinden bir tanesi de denetim, bütün esnafın ürettiği bazlamaların kalite bakımından eşit olması.

İlçemizde bu kadar bu işten ekmek yiyen esnaf olmasına rağmen, iyi bazlamayı kimden alabilirim sorusuna verilecek cevap üçü geçmiyor, buda Bazlamanın geleceği açısından hiç iç açıcı olmadığı kanısındayız.

İlçemizde bazlama üreten herkesin güzel bazlama üretmesi, müşterinin hangi esnaftan bazlama alsa memnun kalmasıyla bazlama ilçemizin markası ve gelir kaynağı olarak kalmaya devam eder.

Eğer denetimden uzak, her esnaf kendi bildiğini okur gramajından ebatlarına, bir kısmı pişer diğer kısmı hamur satarsa bir kaç yıla kalmaz bazlama sektörüne yatırım yapanlar yaptıkları yatırımla baş başa kalabilirler.

Büyük Marketlerde Satılan Adı Kızılcahamam olan fakat kendisi Kızılcahamam'lı olmayan Bazlamalar ?

Diğer yandan Coğrafi İşaret ve Patent almakla bu iş bitmiyor, bizim dışımızda "Kızılcahamam Pirincinde" olduğu gibi adı bizim ürünü başkalarının olmasın diye Büyük marketlerde ismi Kızılcahamam olan fakat ürünü Kızılcahamam'ın olmayan Bazlamalar ile de mücadele etmek, bu bazlamaları Kızılcahamam ismi ile satılmasına engel olunması gerektiği kansındayız.

Kızılcahamam Haber olarak biz uyarıyoruz, Coğrafi İşaret ve Patent günümüzde gerçekten önemli, ama yukarıda saydığımız etkenler takip edilmez ise sadece alınan belge elimizde kalır.Meşhur bazlamamız yok olur, yazık olur

Coğrafi İşaret Nedir?

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere “coğrafi işaret” denir. 

Coğrafi işaretler, ayırt edici özelliği ile ön plana çıkan ve bulunduğu bölge ile özdeşleşen doğal ürünler, tarım, maden ve el sanatları ile sanayi ürünlerine verilen işaretlerdir.

Bir yörenin herhangi bir ürünü, meyvesi, taşı, madeni diğer yörelerde üretilenlerden farklı olabilir veya bir yörede üretilen halı, kilim, kumaş, çini vb. herhangi bir nedenle ün kazanmış olabilir. Bu ürünlerin üzerinde o yörenin adının kullanılması, tüketiciler tarafından o ürünün benzerlerinden farklı özelliklere sahip olduğu şeklinde algılanabilir. Tüketiciler, söz konusu yöre adıyla satılan ürünleri o yörenin adına duydukları güvenle, aynı türdeki diğer ürünlere tercih edebilirler. 

Coğrafi işaretler, geleneksel bilginin bir ürün gibi şekillendirildiği, paketlendiği, alındığı ve satıldığı bir boyuttadır. Ürünün kalitesi, geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynağı arasında kurulan sıkı bağı simgeleyen bir güvencedir. 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın