Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kirmir Çayında başlayan macera boğazlarda devam ediyor
 • Facebook da Paylaş
Kirmir Çayında başlayan macera boğazlarda devam ediyor
 • 05-09-2014
 • 6 yorum
 • 5580 okunma
Çanakkale'de bu yıl 28'incisini düzenlediği Boğazı Yüzerek Geçme Yarışına 382 sporcu katıldı. Yarış sırasında boğaz çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı

Çanakkale'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen yüzme yarışmasında sporcular yüzerek boğazı geçti.

Bu yıl 28'incisi düzenlenen ve Leandros'un boğazın diğer yakasında yaşayan sevgilisi Hero'ya yüzerek ulaşmaya çalışırken öldüğü hüzünlü hikâyeden ilham alınarak düzenlenen yarışa, farklı ülkelerden sporcuların da bulunduğu 380 kişi katıldı. Saat 10.00'da, Avrupa yakasındaki Eceabat iskelesinden denize atlayan yüzücüler, 3,5 mil (6,482 m) yüzerek Anadolu yakasında karaya çıktı. Yüzücülerin emniyeti için Çanakkale Boğazı çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. Yüzücülere balıkçı tekneleri de refakat etti. Yarışmacılara 3,5 mil yüzerek boğazı geçmeleri için 90 dakika süre tanındı. 90 dakika dolduktan sonra yarışmanın sona erdiği anons edilerek, halen denizde bulunan yüzücüler kayıklara alındı. Yüzücüler, rüzgar ve akıntı sebebiyle büyük zorluk yaşadı.

Kızılcahamam’dan bu zorlu yarışlara katılarak Avrupa yakasından Anadolu yakasına Mustafa Özdemir 1 Saat 20 dakikada, Mecit Bal, 1 Saat 21 dakikada, Mehmet Gürsoy ise 1 Saat 10 dakikada geçerek büyük başarı elde ettiler.

Yarışlara katılan hemşehrilerimiz zor bir yarış olduğunu ifade ederek, "Normalde cumartesi yapılacaktı ama fırtınadan bugüne ertelendi. İstanbul boğazı normal geçiliyor. Ama Çanakkale boğazı öyle değil. Gemiler yan yana diziliyor ama akıntı o kadar şiddetli ki gemileri bile dağıtıyor. Hakikaten zor bir parkur. Akıntıyı da arkamıza aldık. Biraz farklı bir yöne yüzdük. Akıntı şansımıza bizim lehimize gitti. Zevkli bir yarış oldu. Çanakkale boğazı her zaman önem verdiğimiz bir yarış. Burada şehitlerimiz var. Buraya gelip Çanakkale şehitliğini görmek ayrı bir haz veriyor. Güzel bir yarış oldu. Keyif aldık. İnşallah önümüzdeki sene devamı gelir" şeklinde konuştu.

Yarışlar nedeniyle Çanakkale Boğazı çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. Sahil Güvenlik, Deniz Polisi ve balıkçı tekneleri yüzücülere refakat etti. Bazı yüzücülerin boğazdaki akıntı nedeniyle varış noktasına ulaşmakta güçlük çektiği görüldü.

Genel klasmanda, Avrupa yakasından Anadolu yakasına 43 dakika 22 saniyede ulaşan Asilay Selçuk birinci, 43 dakika 55 saniyede ulaşan Buse Aygün ikinci ve 46 dakika 08 saniyede ulaşan Cem Köseoğlu üçüncü oldu. Yarışmayı tamamlayan sporculara madalya ve katılım belgesi verilirken, dereceye giren yüzücüler, çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

 

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

YORUMLAR
 • osman   15-09-2014 15:22

  kurbanda deride yüzüyonuzmu :)

 • Oğuzhan   13-09-2014 19:05

  Abıcam gereken dereceyi yapmış tebrikler :) Başlıkta süper olmuş editör...

 • vay anasını sayın seyirciler   09-09-2014 10:05

  bu arkadaşlar mı çanakkale'yi yüzerek geçmişler.şaşkınım.hemde kıskandım. en iyi dereceyide Mehmet hocam yapmış dalgayı yakalamış her halde.

 • Bayram Arslanoğlu   06-09-2014 10:23

  Bu tür çalışmalardaki başarılarınızı, cesaretinizi, kararlılığınız ve öncülüğünüzü tebrik ediyorum. Yeni kuşaklara olumlu örnekler olmasını temenni ederim.

 • murat    06-09-2014 08:31

  karşıda dedelerimizin kabirleri vardı oraya da uğrasaydınız iyimişti

 • mehtap   05-09-2014 19:02

  Valla helal olsun sizlere.Kızılcahamam'da da böyle yüzücüler varmış demekki. Gençlere teşvik olur inşallah. Kirmir yüzme havuzu yaz kış hizmet veriyor. Yüzme kurlarına daha çok önem verilmeli bence. Tekrar tebrikler çok zor bir başarı. Ben yürüyemem bile o kadar.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın