Ana Sayfa  /    /  Kırıkkalede,de elektrik santrali kpatıldı
  • Facebook da Paylaş
Kırıkkalede,de elektrik santrali kpatıldı
  • 03-02-2007
  • 0 yorum
  • 5445 okunma
Kırıkkale'nin Hacılar Beldesi'nde bulunan Barmek Elektrik Santrali 5 yıllık sözleşme süresinin dolması üzerine kapatıldı.
Fabrika Müdürü Cem Ay, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, TÜPRAŞ Rafinerisi yakınında 2002 yılında Barmek-Gama ortaklığıyla kurulan mobil elektrik santralinin 5 yıllık sözleşme süresinin dolduğunu belirterek, "Mobil santraller pahalıya malolduğu için devletin görüşü bu tarzda fuel-oil santralleri ile çalışmayı uygun görmedi. Aslında fazla da pahalıya gelmiyordu ama sözleşmenin günü doldu ve feshettiler. Santralimiz Kırıkkale Vergi Dairesi'ne 500 bin YTL vergi veren bir kurumdu.

150 kişi çalışıyordu ve hepsini tazminatlarını vererek işten çıkardık. Bazılarını yurt dışında bulunan GAMA şantiyelerinde değerlendirdik. Ayda işçiye yaklaşık 250 bin YTL maaş ve mesai ödeniyordu. Bu kadar insan işsiz kaldı. Rafinerinin fuel-oil fazlasını biz alıyorduk, şimdi 4 rafineri fazlaları satamayıp depolamak zorunda kalıyor. Yurt dışı ile görüşmeler devam ediyor, ihtiyaç olan ülke bulursak taşıyacağız" dedi.

9 ayda kurulup çalıştırılan, yap-işlet-devret modeli ile devreye alınıp 5 yıl işletilen Barmek Elektrik Santrali'nin kapanmasıyla doğan enerji açığının Kapulukaya Barajı'ndan karşılanacağı öğrenildi.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın