Ana Sayfa  /    /  Karakutu Kördüğüm
  • Facebook da Paylaş
Karakutu Kördüğüm
  • 12-01-2007
  • 0 yorum
  • 5780 okunma
29'u Türk işçisi olmak üzere 34 kişiye mezar olan Antonov-26 uçağının düşüş nedenini açıklayabilecek tek delil olan karakutu bulunamadı. Bağdat'ta uçağın enkazını incelemeye giden Moldova heyetine göre, karakutu ABD'lilerin elinde
Türk işçileri taşıyan Antonov-26 tipi uçağın Bağdat'ta düşmesiyle ilgili sır perdesi aralanamadı. Irak'taki yetkililerin uçağın sis nedeniyle düştüğü şeklindeki açıklamalarına karşın Moldovalı yetkililer uçağın bir roket saldırısına maruz kalmış olabileceğini iddia etti. Moldovalılar kara kutunun da ABD'lilerin elinde bulunduğunu ve istemelerine rağmen kara kendilerine teslim edilmediğini söylediler. Moldovalı yetkililer 'sis' açıklamasıyla ilgili olarak ise şunları söyledi: "Kaza günü havaalanında havanın sisli olduğu bilgisi bize de geldi. Fakat bu uçağın düşüşü için tek başına bir sebep değil. Uçağın bir roket saldırısına uğramış olması ihtimali var. Uçağın enkazına dair bir şey göremedik. Enkazı ABD'li askerler kaldırdı."

ABD: ELİMİZDE NET BİLGİ YOK

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise Irak'taki Türk makamlarından elde edilen ilk bilgilere göre uçağın kötü hava koşulları nedeniyle düştüğünü ifade ettiler. Yetkililerin verdiği bilgiye göre uçak başarısızlıkla sonuçlanan ilk inme denemesinin ardından ikinci denemede yere çakıldı. Amerika ise konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmamasıyla ilgili eleştirilere Ankara Büyükelçiliği kanalıyla cevap verdi: "Araştırmayı Türk heyeti yürütüyor ve biz de onlara destek veriyoruz. Uçağın düşüş nedeni ile ilgili olarak elimizde net bir bilgi yok." Uçağın düşüş nedeninin henüz belirlenemediğini ifade eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Hava sahası Amerikalılar tarafından kontrol edildiği için onlarla beraber çalışmalar devam ediyor. Halk arasında kara kutu olarak bilinen uçuş bilgi ve ses bilgi cihazlarının deşifresiyle bu kazanın gerçek nedeni ortaya çıkacaktır" dedi.

'BAĞDAT DÜŞÜŞÜ GİZLEDİ' İDDİASI

Bu arada saat 08.30'da Bağdat'ta olması gereken uçaktan 10.45'e kadar haber alınamaması üzerine Esenboğa Havaalanı'ndan Bağdat'la temasa geçildiği belirtildi. İlk olarak “Bizde bilgi yok” açıklaması yapan Bağdat'ın, Dışişleri Bakanlığı'nın devreye girmesinden sonra saat 15.20'de uçağın düştüğünü bildirdiği kaydedildi.

EL ARABİYA: FÜZEYLE VURULDU

Öte yandan El Arabiya televizyonu düşüş haberini, "Uçak Beled yakınlarındaki bir Irak ordu üssünden atılan füzeyle vuruldu" diye verdi. Irak'taki Rus İtar - Tass ajansının muhabiri uçağın füzeyle değil büyük çap mermi kullanan otomatik silahla taranarak da düşürülmüş olabileceğini belirtti. Irak'ta iş yapan firmalardan biri olan Serka İnşaat'ın ismini vermek istemeyen bir çalışanı da 'teknik arıza'nın pek inandırıcı olmadığını belirterek şunları söyledi: "Uçuşlar durduruldu. Geri dönemiyoruz. Sis yüzünden ya da teknik nedenlerle uçak düşmüşse neden diğer uçaklar uçmuyor. Uçuşlar daha önce de bir kez 15 gün kadar durdurulmuştu. O zaman da İspanyol kargo uçağı düşürülmüştü."

Oğlunun hediye ettiği saatten teşhis edildi

Kulak İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili 44 yaşındaki İsmail Kulak'ın cenazesi 5 bin kişinin katılımıyla Kabasakal Mezarlığı'na defnedildi. Oğlunun tabutunu öpen anne Semiramis Kulak "Seni böyle mi gönderdim, böyle mi gelecektin?' dedi. Tören sırasında annenin metin olmaya çalıştığı gözlenirken, şirketin başkanı baba Sıtkı Kulak, cenaze geldiği sırada diğer oğulları ile kucaklaştı. Aile kenetlenerek birbirlerini teselli etmeye çalıştı. İsmail Kulak'ın eşi Oya Kulak ise oğlu Sıtkı ile birlikte tabuta yaklaşıp 2 kırmızı gül bıraktı. Adana'nın siyaset ve iş dünyasını buluşturan cenazede namazı Adana Müftüsü Mehmet Barış kıldırdı. Cenazeye DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük, AK Parti Milletvekili Ömer Çelik, şirket çalışanları, sanayiciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu arada Kulak'ın naaşının oğlu Sıtkı Kulak tarafından kendisine iki ay önce hediye edilen kol saati ve yüzük sayesinde teşhis edilebildiği belirtildi

Yeni Şafak

Etiketler : Karakutu - Kördüğüm -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın