Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kaderine Terkedilen Bu Okullar İlgi Bekliyor
 • Facebook da Paylaş
Kaderine Terkedilen Bu Okullar İlgi Bekliyor
 • 21-10-2014
 • 4 yorum
 • 5581 okunma
Kızılcahamam pazar ve Kızılcaören köylerinde bulunan ve izcilik faaliyetleri için kullanılan okullar şimdilerde kaderine terk edilmiş ilgi bekliyor.

İlçemizin birçok güzelliği barındırdığını burada yaşayan ve yolu buradan geçenler tarafından sık sık dile getirildiğine hepiniz şahit olmuş ve haklı gururunu yaşamışsınızdır.

       Gökdere vadisini bilenler bilir eşsiz doğasını… Yeşilin her tonu vardır. Deresi, küçük su birikintileri harikadır. İçme sularının güzelliği dillere destandır. Bazılarının bu güzellikler hep iştahını kabartmış maalesef güzelliklerine de zarar verilmiştir.

     Kuşburnu, alıç hele böğürtlenleri her yolu düşene kendini gösterir ve al beni derler. Aynı zamanda kadınlar ve çocuklar içinde bir kazanç kapsıdır. Allah bu güzel ilçeye soğuksular, termal su ve maden suyu bahşetmiş. Üstüne birde doğal güzellikleri ve nefis bir oksijeni katmış… Şükürler olsun Yaratana binlerce… ama biz bunların kıymetini bilebiliyor muyuz koruyabiliyor muyuz acaba.

     Şimdi İlçemizin değerlendiremediği başka bir konuyu ele almaya çalışacağım. Pazar İlkokulunun güzel ve büyük bir bahçesi var okulda iki katlı ve bakımlı sayılır bu okulumuz bir süre Ankara İl İzcilik Kuruluna tahsis edilmiş ve onlarda bazı yatırımlar yapmışlar ve izciliğe uygun hale getirmişler. İlçemiz izcileri Hakan AÇAN liderimiz öncülüğünde buradan faydalandılar. Kızılcaören İlkokulu da kapandıktan sonra bir ara Eğitim Uygulama Okulu olmuş daha sonrada Bayram ARSLANOĞLU liderimiz öncülüğünde tadilattan geçirilmişti. ilçemiz İzci Liderleri Zekayi TEKİN, Mehmet GÜRSOY, Mustafa ÜNAL ve Hacı ÜNAL tarafından izci üniteleriyle kamp yaptığı bir mekân idi. Bir dönem önceki Belediye Başkanımız Coşkun ÜNAL ilçemizin okullarından seçilen öğrencileri Kıbrıs’a götürmüştü bunların içinde İlçemizin değişik İzci Üniteleri de vardı. Orda gördüğüm bir manzaradan yola çıkarak, döndüğümde başkana bizde ilçemizi önce kendi gençlerimizin daha sonrada çevremizin gençlerinin faydalanabileceği bir yer haline getirelim demiştim. Biz öğrencileri uzun ve zorlu bir yolculuktan sonra Kıbrıs’a götürdük ilkokul 4. ü sınıftan, lise sona kadar öğrencileri vardı ama gençlerimiz,  gece gündüz fırsat buldukça oyun oynadılar. Bunların içinde neler yoktu ki İzcilik oyunlarından tutunda Geleneksel Türk Oyunları ve sporun her çeşidini bola bol oynadılar. Biz orda anladık ki bu gençlerimizin başında bir rehber-lider lazım. Bunun yanında birde bir yer-mekân lazım. Kızılcahamam da bu ikisini bir araya getirirsek ailelerde çocuklarını teslim eder.  Çocuklarımız sanal ortamlardan, internet cefalardan kurtulmuş olur. Burada kamuoyu ile paylaşmaya çalıştığım şey bu mekânların K.Hamam Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı,  İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin ortak bir çalışmasıyla gençlerimizin faydalanacağı bir hale getirilebilir. ESYAV Vakfımız be diğer dernek veya Sivil Toplum Kuruluşlarımız da hem destek verebilir hem de ilgilendikleri gençleri zararlı alışkanlardan koruyup, doğayla ve sporla buluşturarak  buralarda kampa alabilir. Ülkemizde bir çok yerde Gençlik Kampları var. Bu iki okulumuz veya ilçemizde başka yerlerde vardır mutlaka değerlendirilmeli.

       Bürokrasideki duyarlı hemşerilerimizin de katkılarıyla buraların faaliyete geçeceğini düşünmekteyiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Etiketler : Kaderine - Terkedilen - Bu - Okullar - İlgi - Bekliyor -
eta saat
eşya depolama
YORUMLAR
 • sinan demirel   26-10-2014 12:09

  Öncelikle bu haberi yayınlayarak yok olmaya yüz tutmuş Kızılcahamam izciligini gundeme getiren Hacı Ünal liderimize çok tesekkur ederiz. Geçtigimiz yıllarda faliyet gösteren izciliğin günümüzde yok olmaya yüz tuttuğu için izci grubumuzca üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. Kızılcahamam izciliginin liderlerinden Bayram Arslanoğlu ve Hakan Açan hocalarimizin çaba ve gayretlerinden , pazar ve kızılcaören izci evleri faaliyete geçmiş olup Ankara ve Türkiye izcilerinin göz bebeği olmustur. Bu izci evleri Kizilcahamimizin vizyonunu dahada farklı yerlere getirmiştir. Fakat günümüzde kizilcahamam izciligine ilgi kalmamış ve yok olmaya yüz tutmuştur. Eger belediyemiz ve il izci kurulumuz destek verirse yeniden BETA izci grubu olarak bu kalkinma projesine destek vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. BETA İZCİ GRUBU

 • Oğuzhan   25-10-2014 19:55

  Bugüne kadar ki en yararlı haberiniz olmuş. Bu çizgide devam etmelisiniz..

 • emre   24-10-2014 14:00

  resimdeki taş ne taşı öyle birincisi değil de ikincisi

 • idris dağdelen   23-10-2014 10:11

  5 sene önce pazar izcilik kampında kışın kalmıştık. sahipsiz

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın