Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Jeotermal kaynaklarını yeterince kullanmıyoruz
  • Facebook da Paylaş
Jeotermal kaynaklarını yeterince kullanmıyoruz
  • 15-01-2007
  • 0 yorum
  • 5582 okunma
Jeotermal kaynaklar bakımından dünyada üçüncü, Avrupa'da da birinci olan Türkiye kaynaklarını yeterince kullanamıyor

Konuyla ilgili olarak Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) ile Kütahya Valiliği ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) arasında imzalanan "Kütahya Verimliliği Artırma Projesi" protokolü kapsamında, KUTSO'nun da girişimleriyle "Kütahya'da Jeotermal Enerji ve Verimli Kullanım Olanakları" konulu bir panel düzenlendi.

KUTSO toplantı salonunda düzenlenen panele TBMM Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı ve Kütahya Milletvekili Dr. Soner Aksoy, Kütahya Valisi Osman Aydın, Belediye Başkanı Mustafa İça, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, MPM Genel Sekreteri Kerim Ünal, bazı daire müdürleri, uzman akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri katıldı.

Bölgede var olan jeotermal enerji kaynaklarının il ekonomisine katkı sağlamasına yönelik görüşlerin ortaya çıkması ve bu konudaki açılımların saptanmasının amaçlandığı panele konuşmacı olarak TBMM Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı ve Kütahya Milletvekili Dr. Soner Aksoy, MPM Genel Sekreteri Kerim Ünal, Türkiye Jeotermal Derneği Genel Başkanı Orhan Mertoğlu, Jeotermal Enerji Kaynaklarını Araştırma ve Değerlendirme Vakfı (JEVAK) adına Tolgay Benderli, Prof. Dr. Ramazan Köse, Maden Tetkik Arama (MTA) Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Yörükoğlu ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Yılmaz Tuna katıldı.

Açılış konuşmasını yapan protokol mensupları, jeotermal kaynaklar bakımından zengin olan Kütahya'da böyle bir panelin düzenlenmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Panelistler ise, dünyadaki jeotermal kaynaklar ve bunların kullanımları konusunda istatistiki bilgi aktardılar. Konuşmalarda, dünya literatüründe jeotermal kaynaklar bakımından son derece önemli bir yere sahip olan Türkiye'de, bu zenginliğe paralellik gösteren Kütahya'daki kaynakların daha gerçekçi bir şekilde nasıl kullanılabileceği irdelendi. Panelde; Türkiye genelinde olduğu gibi Kütahya'da da çok sayıdaki jeotermal enerjinin verimli şekilde kullanılamadığına, jeotermal enerji konusunda bilinçsiz çalışmaların yapıldığına, kaynakların israf edildiğine, bir jeotermal enerji bilançosunun çıkarılması ve kaynakların sonuna kadar kullanılması gerektiğine dikkat çekildi.

Panelde ayrıca; jeotermal enerjinin her kademesinin termal turizm, seracılık, ısıtma ve kurutma gibi değişik alanlarda kullanılabildiğine işaret edildi. Kütahya'nın bu alandaki zenginliği nedeniyle ülke genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 37 termal turizm merkezinden 7'sine sahip olduğunun da altı çizildi. Bu seviyedeki kaynak zenginliği nedeniyle ilerisi için vakit kaybedilmeden yapılacak yatırımlar adına hazırlıklı olunması da benimsendi. Bu panelin, Kütahya'nın sahip olduğu jeotermal kaynaklarını en verimli şekilde kullanması için büyük bir adım niteliğinde olduğuna da dikkat çekildi.

Cihan
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın